15 Fikirle Abajurunuzu Yenileyin!

Biraz yaratıcılık ve bir tutkal tabancası ile herhangi bir abajuru yenilemek ve bir Kendin Yap şaheserine dönüştürmek sandığınızdan daha kolay! Özellikle yeni nesil LED ampullerden kullanırsanız, eski ampuller kadar ısınmaz ve abajurunuza eklediğiniz malzemeyi eritmezler. Bu da birçok keyifli projenin kapısını açıyor tabii ki! 

İşte bir abajuru bir sanat eserine dönüştürebilecek 15 harika fikir! 

Fazla Kumaşları Kullanın

Odanın dekoruna daha iyi uyması için abajurunuzu süslemek mi istiyorsunuz? Kumaşları değerlendirip bunu yapabilirsiniz. Sprey yapıştırıcı ile oldukça kolay uygulanabilecek bir proje…

Düğmelerle Gelen Yaratıcılık

Bir abajuru süslemek için fazla yedek düğmeleri kullanabilirsiniz. Odanın dekoruyla uyum sağlamak için benzer renk ve tonlardaki düğmeleri seçebilirsiniz. Biraz daha yaratıcı bir yaklaşım arıyorsanız, düğmelerinizi şeritler halinde ve hatta ombre efektiyle düzenleyebilirsiniz. 

   
Desen Şablonu ile Boyama

Modern dekoratif abajurların desenlerini ve tasarımlarını seviyor ama fiyat etiketini sevmiyor musunuz? Düz bir abajuru, bir şablon ve biraz art boya ile evinizdeki herhangi bir oda için modern bir dekora dönüştürebilirsiniz. Vinil veya kalın bir plastik parçasından bir şablon da yapabilirsiniz. Şablon üzerinden bir fırça veya küçük köpük ped ile boyayarak muhteşem deseninizi elde edebilirsiniz.   


    
Altın veya Gümüş Kaplama

İster abajurun içine, isterseniz dışına altın veya gümüş varak ile gösterişli bir abajur oluşturabilirsiniz. Alternatif olarak sprey boya da kullanabilirsiniz.  


  

Kurdele Sanatı

Abajurunuza basit bir şekilde renk eklemek için kurdeleleri kullanabilirsiniz. Kurdeleyi tüm abajurun etrafına çapraz, dikey veya yatay bir tasarımla sarabilirsiniz. Farklı renk kombinasyonları ile yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. 


Dekupaj Tekniği 

En kolay yöntemlerden biri olan dekupajı kullanarak renkli etkileyici kolajlar yapabilirsiniz. Örneğin düz renkli bir abajura, istediğiniz şekilleri ve renkleri eklemek için dekupaj kullanabilirsiniz. 


Makrome Sanatı

Bir mekanda boho esintilerine ihtiyacınız varsa, biraz makrome ipi abajura sıcak yapıştırma ile uygulayabilirsiniz. Bu tekniği ister abajurun tamamına, isterseniz bir bölümüne uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı sadece saçak olarak da düşünebilirsiniz. 


Nakış

Nakış yapmayı seviyorsanız, tuvaliniz olarak bir abajuru kullanabilirsiniz. Bu tekniği düz bir kumaşa uygulayıp abajura yapıştırabileceğiniz gibi, biraz daha cesursanız doğrudan abajurun kumaşına nakış yapabilirsiniz. 

Mozaik Tasarım ve Boncuklar

Minik boncuklar veya mozaikler ve biraz sıcak tutkalla neler yapılabildiğine siz de şaşıracaksınız. Boncukları veya mozaikleri abajura desenler halinde dizebilirsiniz. Hatta biraz daha renklendirmek için aralara kullanmadığınız uyumlu takılarınızı bile ekleyebilirsiniz. 

 


Minik Kristaller ve Saçaklar

Göz alıcı bir dokunuş için minik kristalleri eski abajurunuza ekleyebilirsiniz. Veya eskiyi bozmadan görünümü değiştirmek niyetindeyseniz, uyumlu renkte bir malzeme ile kenarlardan sarkan saçak tasarımı yapabilirsiniz. 


Eski Bir Kazak

Ayrılmaya kıyamadığınız ama giyemediğiniz güzel bir kazağınız mı var? Artık hep başucunuzda olacak! Kolların altında düz bir kesim yapın, ardından kazağın kenarını abajurun üstüne koyun ve yapıştırın. Kazağın geri kalanını alt kenarın altına sarın ve bunu da toparlayıp yapıştırın. Merhaba yeni abajur… 

 

Desenli Folyo Bantlar

Desenli veya renkli folyo bantlar kullanarak eski abajurlara çılgın renkler ve desenler kazandırabilirsiniz. 


Japon Washi Kağıtlar

Elişi projelerinde oldukça popüler olan ve ülkemizde de bulunan Japon Washi kağıtlarını kullanarak kendinize yapraklardan oluşan bir abajur yapabilirsiniz. 

 
Kamış Dokuma

Kamış dokuma malzeme son yıllarda geri döndü ve nedenini anlamak hiç de zor değil! Oldukça doğal bir görünüm için en doğru tercih gibi duruyorlar. 

  
Desenli Artık Kağıtlar

Desenli kağıtları atmak yerine, eski bir abajurun dışını kapatmak için kullanabilirsiniz. Sprey yapıştırıcı ile yapıştırın ve kuruyunca yerine yerleştirin. İşte bu kadar basit!