20 Kendin Yap Şık Mobilya İlhamı!

O eski mobilyalardan sıkıldınız mı? Hurdacıya vermeden önce bu dönüşüm fikirlerimiz ile eski mobilyalarınızı başkalaştırabilirsiniz. Biliyoruz, bazılarınız “Kendin Yap” projelerini pek de şık bulmuyor. Ancak bu yazımızda sizin için derlediğimiz dönüşümlerin özellikle çok şık ve tarz olmasına özen gösterdik. Farklı bir bakış açısı ve kullanımla yorumlanan ve boyanın muhteşem dokunuşlarıyla başkalaşan bu mobilyalar aklınızı başınızdan alacak!

Evinizde birçok modası geçmiş veya eskimiş mobilya bulunur. Yeni bir mobilya almak ise pahalı bir yatırım değil mi? O zaman, boyayarak ve yeni bir işlev kazandırarak bambaşka bir mobilya elde edebilirsiniz. Üstelik çok şık ve tarz bir şekilde!

Kullanılmayan yatakların başlıklarını, rahat bir sırt dayanağı olması için oturma bankının üzerine asabilir, rahat yastıklarla konforu artırabilirsiniz. 


Eski bir tepsi ve bir tabure ayağı sizin için çok tarz bir sehpa olabilir. Bu ikisini yapıştırıcıyla birleştirebilir ve boyayarak yepyeni bir hayata kavuşturabilirsiniz.

Kullanılmayan TV sehpanızı tarz bir kırmızıya boyayarak görünümünü yenileyin ve çok işlevli bir çamaşırlığa dönüştürün. Biraz boya ve bir çubuk eklemesi yeterli olacaktır. 

Sağlam ve eskimiş bir komodininiz varsa ve ne yapacağınızı bilemiyorsanız işte size çözüm! Komodinin çekmecelerini çıkarabilir, yanlarını sökerek tekrar boyayabilirsiniz. Masa üstü tablası için ise uygun bir granit kestirebilirsiniz. 


Eski bir kitaplığı şık portmantoya dönüştürebilirsiniz. Yeni bir görünüm kazandırmak için yeniden boyayın ve eşyalar için duvara kancaları monteleyin. 


Eski bir meyve kasasını güzel bir şekilde temizleyin ve vernikleyin. Ayakları ekledikten sonra battaniyeleriniz ve diğer nevresimleriniz için depolama olarak kullanabilirsiniz.


Eski şifonyerinizi ve gardırobunuzu bahçe aletleri deposuna dönüştürebilirsiniz. Parlak renklerle boyayarak dönüşüme başlayabilir, gereksiz çekmeceleri kaldırıp, temaya uygun kulpları ekleyerek tamamlayabilirsiniz.


Kitaplıklarınızı yemek odanızın içinde çok fonksiyonel bir mobilyaya dönüştürebilirsiniz. 

Kitaplıklar artık kullanılmıyorsa, neden yatak odalarınızın içinde kullanılabilecek şık bir sehpaya dönüştürmüyorsunuz? Sadece ahşap mobilya ayağı ekleyip boyayarak bunu başarabilirsiniz. Ardından yatak odanızın iç kısmına uygun bir renkle boyayıp, rahat bir oturma için de üstüne bir minder ekleyerek tamamlayabilirsiniz.

Eski yatak karyolanızı değiştirince atmayıp oturma odanız için şık bir koltuğa dönüştürebilirsiniz. Karyolayı dikey olarak kesip başlığın ucuna sabitleyin. Temizledikten ve astarlandıktan sonra temaya uygun renge boyayabilir ve uygun kumaşlarla süsleyebilirsiniz. 


Minik evcil hayvanınızı şımartmak için eski bir sehpadan rahat bir yatak yapabilirsiniz. Üst bölüm ve kapakları çıkarıp ara rafları kaldırın. Güzel bir boyadan sonra içine yumuşak, kabarık bir yastık koyarak tamamlayabilirsiniz.

Mini bir kitaplık oluşturmak için eski tabureleri boyayıp kullanabilirsiniz. 


Eski kahvaltı sehpanızı göz alıcı bir komodine dönüştürebilirsiniz. Boyadıktan sonra masa lambası, çiçek ve diğer aksesuarlarla süsleyebilirsiniz.

Eski banyo dolaplarından şahane bir mutfak dolabı yapabilirsiniz. Bazı ahşap bölmeler ekleyerek şık bir biçimde boyayıp süsleyebilirsiniz.


Mutfakta bulunan tekerlekli servant eskidiyse atmayın. Onu minik bir el sanatları masasına dönüştürmek çok kolay. Boyanın dönüştürücü gücünün neler yapabildiğine siz de şaşıracaksınız. 


Büyük aynalar, özellikle antika olduğunda çok değerlidir. Siz de eski aynalı dolap kapağınızla antika bir görünüm elde edebilirsiniz. Rustik bir görünüm veren bir renkle boyayarak bu etkiyi güçlendirebilirsiniz.


Eski bir testere tezgahından böyle etkileyici bir çalışma masası olabileceğini tahmin edebilir miydiniz? Canlı bir renge boyanmış metal testere tezgahı, üzerine uygun yapılmış ahşap çekmeceli bir masa üstü ile beraber canlı bir renge boyanınca çalışma odanıza farklı bir dokunuş katabilir. 


Eski iki metal dosya dolabı birleştirilip hoş bir renkle boyanınca ve üstüne bir mermer tabla eklenince evinizin baş köşesine ilginç bir parça olarak yerleşebilir. 


Kullanılmayan sehpanızı bu eşsiz fikirle misafirlerinizi mutlu edecek bir tasarıma dönüştürebilirsiniz. Eskitme tarzı ile boyanan ve ardından kovayı yerleştirmek için üstüne bir delik eklenen bu tasarım evde veya bahçede kullanılabilir. 


Evinizde bir şaheser olacak mobilyalara sahip olmak için fazla para harcamaya gerek yok. Kullanılmayan metal su boruları tabure için bir taban olarak yeniden kullanılabilir. Bu tabure endüstriyel tarzdaki tasarımlar için idealdir.