Akıllı Ev İçin Başlangıç Ve Tasarım İpuçları

Teknolojinin hayatımızın her alanına hükmettiği bir zamanda yaşıyoruz. En değerli mekanımız olan evimiz de bu durumdan bağımsız değil tabi ki. Akıllı ev teknolojileri gün geçtikçe gelişiyor ve yaşamı kolaylaştırıyor. Bu yazımızda sizin için akıllı ev teknolojilerine bir giriş yapıyoruz. 

Uzman olmanıza veya son teknoloji ekipmanlara bir servet harcamanıza gerek yok. Yazımızdaki adımlar, akıllı eviniz için sağlam bir başlangıç noktası oluşturacak. 

Akıllı bir ev inşa etmenin yollarından biri, birçok farklı akıllı alet almak (sensörler, akıllı ampuller, güvenlik kameraları, hoparlörler vb.) ve hepsini akıllı telefonunuzdan yöneteceğiniz bir merkeze(hub) bağlamaktır. Ancak bu yöntem biraz pahalı olabilir. Oysa akıllı bir eve daha mütevazi bütçelerle ulaşabilirsiniz. Nasıl mı? Birbirine uyumlu akıllı ev ürünleri ile tek bir merkeze bağlanmadan bu sorunu çözerek. Bu senaryoda sadece iyi bir kablosuz modem ve Wi-Fi ağ(network) işinizi görecektir. 

Akıllı Aydınlatma

Akıllı bir ev için akıllı aydınlatma bir başlangıç noktasıdır. Birçok akıllı aydınlatma sistemi, merkezi bir hub olmadan mükemmel bir şekilde çalışır ve akıllı hoparlörler ve ekranlar gibi diğer akıllı ev ürünleri ile etkileşim kurar. Bazı akıllı ampuller Wi-Fi üzerinden, bazıları ise akıllı telefonunuzdaki bluetooth aracılığıyla bağlanır. Böylece bir merkeze ihtiyaç duymazlar.  
Ancak maalesef akıllı bir ampul, onu kontrol eden anahtarı kapattığınız anda işlevini yitirir. Bu sorunu akıllı anahtarlarla çözebilirsiniz. Wi-Fi ağınızda çalışan ve merkezi bir hub gerektirmeyen akıllı anahtarlar bu iş için idealdir. Tavandan olmayan aydınlatmalar için ise akıllı bir priz, bir akıllı telefon uygulamasıyla lambayı açıp kapatmanıza veya kısmanıza olanak tanır.


Akıllı Evinizin Merkezi Akıllı Hoparlörler 

Aydınlatmaları “ışıkları kıs” diyerek kontrol etmek ne kadar da havalı değil mi?  Eğer akıllı aydınlatmanıza bağlı bir akıllı hoparlöre sahipseniz bu çok kolay. Akıllı hoparlörler, akıllı ışıklardan, ev güvenlik kameralarına kadar her şey için bir merkez nokta olmaya oldukça uygundur. Birçok dünya devi marka akıllı hoparlör üretimi yapıyor ve yine birçok teknoloji şirketi bu hoparlörler için destekleyici ürün ve yazılım geliştiriyor. Akıllı hoparlörler TV’lere bağlanabiliyor ve hatta bazılarının kendi ekranları bile bulunuyor. Bu nedenlerle evinizin kontrol merkezi olmak için en uygun aday bu akıllı hoparlörler diyebiliriz. 

Akıllı Termostatlar

Çok az akıllı ev cihazı, bir akıllı termostatın sunduğu konfor ve tasarruf sağlama becerisiyle yarışabilir. Bu cihazın sizin için neler yapabildiğini keşfettiğinizde gerçekten şaşırabilirsiniz. Örneğin, ne zaman evde veya uzakta olduğunuzu tespit edip ısıtma/soğutma sistemini buna göre çalıştırabilir. Bir başka harika özellik de termostatın bulunduğu noktaya göre değil, hangi odada daha çok zaman geçirdiğinize göre ölçüm yapıp, ısıtma/soğutma sistemini buna göre düzenlemesidir. 
Diğer birçok akıllı cihaz gibi akıllı termostat da akıllı hoparlöre bağlanıp sesle kontrol edilebiliyor tabi ki. Bazı akıllı termostatlar evinizdeki ısı farklılıklarını bulup ona göre havalandırma yapabiliyor. 


Güvenlik Kameraları Ve Görüntülü Kapı Zilleri

Kaliteli bir ev güvenlik kamerası, özellikle siz uzaktayken evinize göz kulak olmanızı sağlar. İç mekan modelleri, çocuklarınızı ve evcil hayvanlarınızı izlemenize yardımcı olur. Dış mekan modelleri ise güvenliğiniz için tehditleri yakalayabilir veya caydırabilir. Tüm bunlar uzaktan kontrol edilebilir ve izlenebilir. 
Görüntülü kapı zilleri ise kendini aşmış durumda. Modelden modele değişmekle beraber siz geldiğinizde kapı girişinizi aydınlatabilen bu akıllı kapı zilleri, aynı zamanda birçoğumuzun bildiği gibi kapıya kimin geldiğini kamera yardımıyla gösteriyor. Bazı gelişmiş modellerde kapıyı açmak veya etkileşimde bulunmak için evde olmanıza bile gerek yok. 

Çok Odalı Ses Sistemleri

Bu sistemler evinizdeki birden fazla odaya hoparlör yerleştirmenize ve böylece farklı odalardan kaliteli ses veya müzik yayını yapabilmenize olanak tanıyor. Bu teknoloji harikalarını televizyona bağlayıp film izleme deneyiminizi de arşa çıkarabilirsiniz. 
Tüm bunları kontrol etmek için ise ihtiyacınız olan tek şey ise bir akıllı telefon. Ayrıca bu cihazlar da aynı zamanda bir hoparlör olduğundan bazılarının içinde akıllı asistan bulunur ve yukarda bahsettiğimiz evinizin kontrol merkezi olma görevini görebilir. 


Akıllı Duman Dedektörleri

Geleneksel duman dedektörlerinin çıkardığı alarm sesi yüksek olsa da evde duyacak biri olmayınca işe yaramazlar değil mi? Akıllı bir duman dedektörü de alarmı çaldırır, ancak ek olarak tehlike anında telefonunuza ve irtibat olarak yetkilendirdiğiniz diğer kişilere de bir uyarı gönderir. Ve bu durum büyük zararların önüne daha hızlı geçebilir. Bazı akıllı duman alarmları da, dumanla dolu bir evden çıkış yolunuzu bulmanıza yardımcı olan acil durum ışıklarına sahiptir.

 Akıllı Sulama

Su en değerli kaynağımız. Akıllı bir sulama sistemi, çimlerinizin ve bahçenizin hiçbir damlayı boşa harcamadan yeterli su ile beslenmesini sağlar. Akıllı sulama sistemi ile sulama miktarlarını takip edebilir, ihtiyaca göre düzenleyebilirsiniz. Sisteme bağlayacağınız ek telefon uygulamaları da bulunuyor. Böylece kontrol her zaman sizde olacak. 


IFTTT Nedir Ve Ne Zaman Kullanılır?

Akıllı bir ev istiyorsanız öğrenmeniz gereken bir kısaltma da IFTTT (Bu Olursa Sonra Bunu Yap) (If This Then That) olacaktır. Farklı akıllı cihazları birbirine bağlayan ve belirli koşullar oluşunca çalışmasını sağlayan bu hizmet ile akıllı evinizi bir adım ileriye taşıyabilirsiniz. Eskiden ücretsiz olan ancak artık ücretliye dönen bu sistem ile örneğin hoparlörünüzde kurduğunuz alarm çalarken, evinizin ışıkları da yanıp sönebilir. IFTTT hizmeti internetten alınabilir. 

Başlamaya Hazır mısınız?

Akıllı ev cihazlarını kabaca listeledik, ancak unutmayın ki sıralama böyle olacak diye bir kural yok. Siz önceliğiniz hangisi ise ondan başlayabilirsiniz.  Tüm cihazları bir araya getirecek bir akıllı ev hub'ına yatırım yapmak istemiyorsanız, satın aldığınız tüm parçaların en popüler hub'lardan biriyle uyumlu çalıştığından emin olmanız yeterli.