Avlu veya terasınızı bir bahçeye dönüştürecek tasarım fikirleri!

Terasınız Yemyeşil Oluyor

Şehir yaşamında toprağa erişimimiz olmasa da bazı şanslı olanlarımızın terasları veya küçük avluları olabiliyor. Bu alanları yemyeşil yapmak için toprağa ihtiyaç yok. Gömme saksılar, çiçek ekim alanları ve diğer yaratıcı tasarım fikirleri ile çok özlediğiniz yemyeşil ortama kavuşabilirsiniz. 
Bu çatı bahçesinde rüzgarın savurduğu bu beyaz kumaşları görmek sizin de içinizi ferahlatmıyor mu? Kesinlikle öyle! Ayrıca yemek alanından kapalı oturma alanına kadar alandaki boşlukları tanımlamaya yardımcı olan gömme saksılar da ayrı bir hava katıyor.

Eve güzellik ve mahremiyet katmak için kapı girişlerinde bunun gibi gömme saksıları kullanmak çok iyi bir fikir.

 


Bu tasarım, oldukça detaylı olmasına rağmen minimal görünümü de koruyor. Ayrıca modern ve Asya tasarımının karışımıyla oldukça çekici.


İnce ve rustik dokunuş için ahşap duvar ve bitkilerle küçük avlu bambaşka bir ortama dönüşüyor. 


Kabul ediyoruz bu avlu biraz büyük ama iki seviyeli kullanımla oldukça etkileyici bir görünüm elde ettiği için sizinle paylaşmak istedik. Ayrıca yuvarlak hatlar da oldukça dikkat çekici. Beton duvarlardaki renkli noktalar da ortama neşe katıyor. 


Ahşap bir unsurla mahremiyet ve doğallık kazanan bu ortam, başta biraz şekilsiz görünse de gömme saksıların tasarımı ile çok akışkan bir çözüm üretilmiş. 


Dışarda vakit geçirmenin konforunu artırmak için gömme saksılarla bütünleşmiş bu banklar harika olsa gerek. 


İlginç saksı tasarımı ve içindeki ışıklandırılmış uzun bitkilerin yanı sıra, soğuk geceleri ısıtmak için ahşap bir bank ve kare şeklinde bir bahçe şöminesi... Sevmemek mümkün mü? 

Etrafında ağaçlar, sarmaşıklar ve farklı bitki türleri ile ferahlatıcı bir açık alan. İki beton saksı ile sıkıştırılmış o ahşap bankta oturmak ne güzel olurdu.


Evin doğal görünümlü cephesi ile modern mimari unsurların bir kombinasyonuna eklenen bitki alanları, mimarinin etkisini artırıyor. 

Doğal taşlar ile uyumlu olmayacağını düşünebilirsiniz, ama uygulamada görünce gömme saksıların bu restore edilmiş eve getirdiği şıklığa hayır diyemeyiz herhalde.. 


Taş uygulamaları suyu tahliye eden yapısıyla fonksiyonellik, görünümüyle de şık bir ambiyans yaratıyor. Brüt betonun endüstriyel etkisi yeşilin katılımı ile dengeleniyor. 


Beyaz tercih edilen gömme saksılar sade ama sofistike görünüyor. Bu tasarımla uyumlu olması için kullanılan yerdeki beyaz taş harika bir fikir.

Tatlı renklere sahip yastıkların gömme saksı ile uyumu bir yana, her rengi biraz barındıran bu bahçe nefis görünüyor. Minik şelale tasarımı da oldukça benzersiz. 


Endüstriyel stil ile yeşil bitkiler uyumlu olur mu? Bu örneğin de ispatladığı gibi çok güzel olur. Yeşil ağaçlar ayrıca avluya mahremiyet kazandırma görevini de görüyor. 


Bahçenize derinlik katmak için siz de katmanlar ekleyerek farklı bir stil deneyebilirsiniz. Zemindeki beton kaplamaların yeşil ile dengelenmesi, farklı bitki çeşitlerinin uyumu ve ahşap çitin kattığı doğallık bu avlunun dikkat çekenleri. 


Dış mekanda bir iç mekan huzuru ve konforu yaratan bu tasarımın, bakımı biraz zor olabilir ama avluyu bambaşka bir ambiyansa kavuşturduğu kesin. Soldaki doğal taş gömme saksı bu açıdan fazla görünmese de bizce güzel bir detay.