Ayın Evi: Villa Theatro Apartmanı

Yüzyıllık Güzellik Yeniden Hayat Buldu


Portekiz’in Braga şehrindeki bu bina, orijinalinde 20. yüzyılın başlarında Mimar Moura Coutinho tarafından zemin katta bir fırın ve üst katlarda ofisler ve konutlar olacak şekilde tasarlanmış ve inşa edilmişti. 2000’lerin başında, çeşitli kullanım ihtiyaçları ve tasarım değişiklikleri ortaya çıktı. 


  
Sonraki yıllarda, Arquitectos Aliados, binanın kapsamlı olarak restorasyonunu tasarlamak ve koordine etmek üzere görevlendirildi. Alt katta yine ticari ünite kalacak ve yukarda da misafirleri ağırlayacak odalar olacaktı. Toplam 960 metrekarelik bu iç ve dış restorasyon zorlu bir proje olarak başladı. 

Dış Cephe

Simetrik üst katların aksine belirgin şekilde asimetrik iki alt katı ile orijinal cephe, tasarımını 19. yüzyılın başlarındaki mimariye ve Moura Coutinho'nun Fransa'ya yaptığı birkaç geziye borçlu.

Zemin katta, yerel gri granitten kaideler ve yapay granitten Sümer esintili kanatlı figürleri gösteren yüksek bir kabartma friz bulunuyor. Ayrıca mağazalara erişim için daha geniş giriş ve üst kata çıkmak için zarif kapı gibi dikkat çekici unsurlar olarak göze çarpıyor. 

  
Birinci katta, üst katlara açılan kapının üzerinde etkileyici bir yay pencere ve ticari bölümün kapısının üzerinde üç adet derin kemerli pencere bulunuyor.

 

Üst katlar, belirgin şekilde yatay üç pencereden oluşan setleri sergiliyor ve en üst kat, Paris çatılarında kullanılan çinko kaplama yerine, saçaklı pişmiş toprak kiremit çatı üzerinde Paris tasarımından esinle sahte bir sütunlu ve çatı pencereleri ile süslenmiş.

 
Orijinal binanın pembe, gri ve beyaz tonları hardal sarısı, fildişi beyazı ve krem ​​beyazı ile değiştirildi. Arka cephe, simetrik tasarımını aynı çağdaş tavırla korudu, bu da iç mekanların mekansal ve işlevsel kompozisyonunda kendini gösteriyor. 

Toprak kiremit çatı, havalandırma üniteleri ve çatı pencereleri gibi çeşitli yeni çatı bileşenlerini barındırmak için beyaz çinko ile kaplandı.

  
Binada ek alanlar ve depolama alanları ile birlikte dokuz farklı konaklama dairesi tasarlandı ve inşa edildi. Ünitelerin yedisi birbirinden tamamen farklı. Yeni bir merdiven boşluğu ve orjinalde olmayan asansör, orijinal iki küçük lobi yerine büyük bir lobi yapıldı. 2016 yılında başlayan bu proje, tasarım ekibinin yakın gözetimi altında 3 yıllık saha çalışmasının ardından 2022'de sona erdi.