Bahara Hazırlık! Dış Mekan Boyama İçin 10 Pratik İpucu

Bahar gelmişken ferahlamak için evinizi boyamaktan daha iyi ne olabilir ki? Boya projeleri evinizi dönüştürmenin ekonomik ve kolay bir yoludur. Bu nedenle bu bahar yapabileceğiniz en iyi işlerden biri, evinizi boyayarak yenilemek!

Evinizi boyamak çok zor bir ev tadilat projesi olmasa da iyi bir planlama yapmadan kalkışırsanız işler umduğunuzdan biraz karmaşık olabilir.  Özellikle amacınız evinizin dışını boyamaksa, aşağıdaki basit ipuçlarımıza göz atmanızı öneriyoruz. 

Bu ipuçlarını uygularsanız oldukça eğlendiğiniz bir proje ile evinizi bambaşka bir şekle dönüştürmüş olacaksınız!

1.Önce Zor, Sıkıcı Bölümleri Halledin 

Zor ve sıkıcı kısımlar saçak altı gibi köşe bucak olarak tabir edeceğimiz yerlerdir. Eğlenceli ve kolay kısımlar ise daha geniş ve görünür bölümlerdir. 
Tüm eğlenceli bölümleri başta boyarsanız, yorulduğunuz son anlarda biraz sıkılabilirsiniz. Enerjinizin yüksek olduğu başlangıçta daha zor olan detaylara girişin. Böylece işin sonuna doğru daha çok keyif alacaksınız. Kendinizi şöyle motive edebilirsiniz: “Bu bölümü bitirirsem, bir süreliğine cephenin daha ilginç olan alanını yapacağım.”

   
2.Merdiven Üzerinde Ulaşabileceğiniz Her Yeri Boyayın

Boyarken bir merdiven kullanıyorsanız, birkaç dakikada bir inmek, çıkmak ve hareket ettirmek oldukça zaman alabilir ve yorucudur. Bu nedenle, evin yapısının sizi yönlendirmesi yerine, merdivenin üzerindeyken uzanabildiğini tüm alan kadar geniş bir alanı boyayın. 


3.Püskürtücü Sprey Mi Fırça Mı Daha Hızlı? 

Püskürtücü ile boyamak oldukça hızlı görünür ve artık piyasada birçok makul fiyatlı boya püskürtücü bulmak mümkün. Bu nedenle kendin yap boya projelerinde bile bu püskürtücüler tercih ediliyor. Ancak hız için “Fırça mı püskürtücü mü seçmeli?” sorusuna gelince, o konu biraz karmaşık. 
Boya püskürtme, biraz ön hazırlık çalışması gerektirir. Boyanmayacak tüm bölümleri örtmelisiniz. Sadece bu da yetmez; evin beş metre kadar ötesine muşamba sermeniz gerekecektir. Bu nedenle eğer çok ısrarcı değilseniz, bir fırça ve rulo yardımı ile işe girişmenizi öneririz. 


4.Odaklanacağınız Detayları İyi Seçin

Yukarda da belirttiğimiz gibi, bazı alanlar diğerlerinden daha görünürdür. Siz de enerjinizi ve özeninizi daha görünür alanlarda odaklayın. Saçak altı gibi gözle görünmeyen alanlarda çok fazla detayla uğraşarak vakit ve enerji kaybetmeyin. 


5.Bakım Ve Yamalamayı Önce Tamamlayın

Fırçayı boyaya batırmadan önce, yüzeyi yamalayarak ve onararak hazırlamanız gerekir. Evet, boya küçük delikleri veya ince çatlakları doldurmak için gerçekten çok kullanışlıdır ama onarım yapmadan boyaya başlamamalısınız. Onarım yapmadan boyaya başlarsanız, yamalanması gereken bölümlerle çok fazla uğraşacağınızdan bu hızınızı yavaşlatacaktır. 


6.Evinizi Boyamak İçin En Doğru Mevsimi Seçin

Evinizin dışını her mevsimde boyayabilirsiniz ancak en uygun mevsimi seçmek işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Örneğin, yağmurlu bir mevsimde boyamak proje takviminde aksamalara yol açabilir. Ev boyamak için en uygun olarak bahar ve yaz ayları kabul edilse de, bölgeden bölgeye mevsim şartları değişiklik gösterebilir. Bölgenizde en az yağışın olduğu, hava şartlarının en yumuşak olduğu zamanı seçerseniz, projeniz oldukça kolay ve hızlı bitecektir. Yazın çok sıcak zamanlarda da dış mekan boyamanın önerilmediğini de hatırlatmak isteriz. 

7.Basamakları Her Zaman Kullanın

Ulaşılması güç yerlere boyunuz yetse veya fırçanız uzansa bile, birkaç basamaktan yardım almayı küçümsemeyin. Tüm günü erişilmesi güç yerlere uzanarak geçirmek sizi daha fazla yoracaktır. Bu nedenle her zaman en konforlu biçimde boyama yapmayı tercih edin. Başınızın üzerinde olan bölümlerde, o bölgeye uzanabilseniz bile basamak veya minik bir merdiven kullanabilirsiniz. 


8.Renk Seçiminde Garantici Olabilirsiniz

Evinizin rengini seçerken aynı veya daha koyu bir rengi seçerseniz, atacağınız kat sayısı daha az olacaktır. Bu nedenle tüm boya projesini bitirmek için daha az enerji ve zaman harcayacaksınız. 


9.Her Bir Duvarı Ayrı Bir Proje Olarak Ele Alın

“Tüm evi boyayacağım” diye düşünerek kendinizi bunaltırsanız, daha baştan enerjinizi düşürmüş olursunuz. Bunun yerine, her bir taraftaki duvarı kendi başına bir proje olarak kabul ederek, adım adım ilerleyin ve diğer tarafta sizi bekleyen işleri şimdilik görmezden gelin. Bir duvara odaklanmak projenizde daha hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır. 

10.Rulo Fırçayı Tercih Ederek Hız Kazanın

Rulo fırçalar düz yüzeyleri hızlıca boyamanızı sağlar. Geniş alanları fırça yerine rulo ile dikkatlice boyayarak zaman kazanabilirsiniz. Farklı ölçülerdeki rulo fırçaları ile de her yüzeye uygun bir şekilde ilerleyebilirsiniz.