Bir Mimarın Ustalık Eseri: Kew House!

İşinin erbabı olan bir mimarın kendi evinin yenilenmesi, gelecekteki müşterilerine de eşsiz ilhamlar verebilir. Mimar John Wardle da bu fırsatı kaçırmadı ve bu evi vizyoner bir biçimde yeniden tasarladı.

Mimarın evi yenilerken amacı, sosyalleşmek ve huzur bulmak için farklı alanlar tasarlamaktı. Mimar bu projeyi mekanları güzellik ve anlam taşıyan alanlar yaratmak için bir fırsat olarak değerlendirdi. 


Bu mimari yenilenme tasarımı 2019’da Avustralya’da hayat buldu.

 

Bu mimari yenileme, incelikle tasarlanmış ve işlenmiş ahşap ve mobilyalara özel bir önem veriyor. Mimar Wardle, tüm projede el yapımı mobilyaların yapımı için zanaatkarlarla çalışmaya özen göstermiş.


Ana malzeme olarak baştan sona ahşabın nötr tonlarının kullanılması, evde bulunan kapsamlı sanat koleksiyonunun çeşitli alanlara renk, desen ve doku eklemesine olanak tanıyor.


Sanat eserlerinin sergilendiği bu oda yapraklı bahçeye bakıyor. Odanın bir tarafındaki seramik koleksiyonu, karşıdaki geniş gömme kitaplıklarla sohbet ediyor. Ahşap, duvardan zemine sorunsuz bir şekilde hareket ederek, alanı bir zevk kozasında birleştiriyor adeta. 


Baştan sona tüm ahşap doğramalar Mimar John Wardle tarafından tasarlanmış ve bir inşaatçı-zanaatkar ekibi ile birliktelik içinde hassasiyetle inşa edilmiş. Doğrama sadece kullanışlı olmakla kalmıyor, gizli sürgülü paneller ve oymalı kapı kulpları, gizli dolaplar ve gömme raflar ile de oldukça fark yaratıyor.
    

Evin her yerinde yaygın olarak kullanılan Victoria Ash cinsi ahşaptan farklı olarak, açık plan mutfakta duvarları kaplayan koyu içbükey Japon çinileri ve kuvars tezgahlar bulunuyor. Katlanmış çelik raflar, sürgülü füme cam kapılarla kısmen gizlenmiş. Koyu gri tonlarda gömme dolap ise tüm alanı tamamlıyor. 


Zeminde yeni eklenen lavabo ve duş, Japonya'nın Taijimi kentindeki bir fabrikada bulunan nadir bir örnekten yeniden dirilen olağanüstü bir karoya sahip. Sırlı, el yapımı bu karo, tadilatın öne çıkan bir özelliği.


Bu evdeki yenilemenin amacı, ev sahibinin koleksiyonlarını mümkün olan en iyi biçimde sergileme arzusuydu. 


Üç eski İskoç Karaağaç Ağacı, projenin planlanmasında bir zorluktu ancak korumayı başardılar. Bu ağaçlar evin içindeki birçok noktadan kalıcı ve yemyeşil bir görünüm sağlıyor.


Bu harikulade ev, ömründeki üçüncü yenilenmesini yaşadı ve bu kez yapı, tüm duvarlarda, zeminlerde ve tavanlarda ısı verimliliğini artırmak için baştan sona inşa edildi.  Pencerelerin tamamı yalıtımlı çift camlı ünitelerle yeniden yapıldı ve tüm kapı ve panellere yeni malzemeler eklendi. Tüm katları bağlayan yeni bir asansör inşa edildi. Yapılan tüm detaylar evin sahiplerinin şimdiki ve gelecekteki yaşamlarını daha değerli kılmak ve tutkularını yaşatmak için dizayn edildi.