Bir Odayı Kolayca Dekore Etmenin 12 Adımı...

Bir evi veya odayı dekore etmek oldukça keyiflidir ancak birçok detayı vardır bu detaylar sizi yorabilir. Zaten bu nedenle iç mimarlar var değil mi? Ancak siz bir içmimar tutmak istemiyorsanız çözüm ayağınıza geldi! Sizin için bir odayı kolayca dekore etmenin 12 adımını araştırdık ve özetledik.


Başlamadan önce iç tasarımın bir sanat olduğunu ve bir odanın nasıl dekore edileceğine dair kesin kurallar olmadığını unutmayın. Yani bu iş bir zevk meselesi… Ancak bir yol haritası arıyorsanız, işte size kılavuz!

 

1. Duyguya odaklanın


Kendinize mekanınızın nasıl görünmesini istediğinizi sormak yerine, nasıl hissetmek istediğinizi sorun.  Bu karar sizi renklere, dokulara, mobilya seçimlerine ve dekora yönlendirsin. Örneğin hafif ve ferah duygular, minimal mobilya ve doğal malzemeler demektir. Enerji verici, sıcak bir aile mekanı, cesur renkler ve desenler ister. Belirli bir tarz veya trendden ziyade ruh haline odaklanmak, size uygun bir alan yaratmanıza yardımcı olur.


 

2. İlham Alın


İlham almak için en sevdiğiniz sosyal medya kanallarına, iç tasarım dergilerine, kitaplara ve web sitelerine göz atabilirsiniz. Bulunmayı sevdiğiniz yerleri hayal edin ve nedenini anlamaya çalışın. Mood board’ları seviyorsanız bir tane yapabilirsiniz. Yalnız yaşıyorsanız, bu kendinizi biraz daha iyi tanımak için bir şans olacaktır. Başka insanlarla yaşıyorsanız, evdeki herkesi içine alan ortak bir alan üzerinde işbirliği yapmak için harika bir fırsat sizi bekliyor.


 

3. Ayaklarınızı yere basın


Hayal kurun ama gerçekleri de unutmayın.  Odanızı yaşama şeklinize uygun tasarlayın. Örneğin hareketli çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa, dayanıklı malzeme ve yüzeyleri kullanmalısınız. Yalnız yaşıyorsanız ve nadiren misafiriniz varsa, altı kişilik yemek masası ile yer kaybetmenize gerek yok. Evden çalışıyorsanız, oturma odasının köşesindeki ofisi boş odaya taşıyabilirsiniz. Ve tabi en önemlisi ayağınızı yorganınıza göre uzatıp bütçenizi ona göre oluşturmaya özen göstermelisiniz. 


 

4. Fazlalıklardan Kurtulun


Odayı yeniden dekore ediyorsanız, kullanmadığınız veya bayılmadığınız her şeyi kaldırarak başlamak iyi bir fikirdir. Sıfırdan boş bir oda tasarlıyorsanız, bir şey eklemeden önce ne kadar kullanacağınızı hesaba katın. Başarılı iç tasarım, esas ihtiyaçları karşılamak ve onun üstüne inşa etmekle başlar.

 

5. Planını Çizin


Bir kat planı oluşturmak istiyorsanız internette birçok ücretsiz iç tasarım ve ev tasarımı yazılımı seçeneği bulabilirsiniz. Kat planı derken aşırı teknik bir plandan bahsetmiyoruz tabii ki. Yerleşim fikirlerini kâğıda çizebilirsiniz.  Dekorasyona başlamadan önce alanınızı ölçün. Aksi takdirde, sipariş ettiğiniz kanepenin ön kapınızdan geçemeyecek kadar büyük veya oturma odanız için çok küçük olduğunu fark edince üzülebilirsiniz. 


 

6. Renk Teması Seçin


İster nötr, ister göz alıcı bir renk paletine erken karar vermek, uyumlu bir görünüm için anahtardır. Nötr odalar, aksesuarlarla ışıldayabilir. Odanızın yeşile, pembeye veya maviye adanmış bir mekan olmasını istiyorsanız, bu rengi tamamlamak  için üç renk seçin. Tamamen bembeyaz bir oda görünümünden hoşlanıyorsanız, beyazın tonlarını tercih etmek, mobilya stillerini ve dönemlerini kolaylıkla karıştırıp eşleştirmenize olanak tanır.

 

7. Yüzeylerle Başlayın


Zemin malzemesi ve duvar boyası, odanızın kişiliğine büyük bir etki yapar. Köklü bir değişim değil de kolay bir yenilenme istiyorsanız, bunları değiştirebilirsiniz.  Boş bir odayla başlıyorsanız, mobilya ve aksesuarları getirmeden önce zeminleri yenileyin ve duvarları boyayın.

 

8. Odak Noktası Seçin


Odanız için önce bir odak noktası belirleyin. Mesela oturma odasında bu genellikle kanepedir. Detayları onun üzerine inşa edin. Ayrıca ilk önce en büyük ve pahalı parçayı satın almak, bütçeniz konusunda sizin daha gerçekçi olmanızı sağlar. Odak noktanıza karar verin ve öyle ilerleyin. 

 

9. İkincil Önemli Mobilyalar


Odak noktasını seçtikten sonra, ikincil mobilyalar üzerinde yoğunlaşabilirsiniz. Burada uyumlu veya karşıt fikirler bulabilirsiniz. O size kalmış... Ancak temeliniz çok sağlam olduğu için işiniz şimdi daha kolay ve zevkli. 


 

10. Kilim, Perde ve Ev Tekstili Seçin


Odanız artık şekillenmeye başladı. Odanın hissiyatı artık daha belirgin. Bu noktada odanın akışına göre, ana parçalarınızı tamamlayacak, renk ve doku katacak kilim, perde, ev tekstili ve dekoratif yastık gibi öğeleri seçebilirsiniz.

 

11. Aydınlatma


Aydınlatma tüm dekorasyonu rezil de eder vezir de, bu nedenle çok önemlidir. Gündüz için doğal ışıktan mümkün olduğunca çok faydalanın. Akşam için tepe aydınlatma, sıcak ortamlı veren masa lambaları veya aplikler, dekor işlevi gören heykelsi sarkıt aydınlatma gibi çok katmanlı bir aydınlatma uygulamanızı öneririz.  Gölgeleri önleyerek kendinizi iyi hissetmenizi sağlamak için odanın dört köşesini de aydınlatmalısınız.


 

12. Aksesuarlar


Artık tüm gerekli aşamaları tamamladığınıza göre, şimdi biraz geri adım atın ve kendinize neyin eksik olduğunu sorun. Sanat eseri, fotoğraf veya dekoratif aynaları gibi aksesuarları seçme zamanı geldi.  Tasarım kitapları, mumlar, dekoratif objeler, kırlentler, bitkiler veya değerli hediyelik eşyalarla bu dünya öyle zengin ki… Aksesuarlar en son adımdır ama belki de en detaylısıdır değil mi?