Birbirini Tamamlayan Renk Temaları

Yatak odanız için renk fikirleri ararken, tamamlayıcı renkleri kullanan bir renk teması ile dekore etmek muazzam seçenekler sunabilir. 

Yatak odası stiline canlı, orijinal ve eğlenceli bir hava eklemenin keyifli bir yolu renk temalarına başvurmaktır. Renk temaları, tamamlayıcı renkler üzerinden oluşturulabilir. Peki, tamamlayıcı renkler nelerdir? Örneğin, turuncu/ mavi veya mor/sarı gibi renk çarkında karşılıklı duran renklere tamamlayıcı renkler diyoruz. Bu renkler yan yana olduklarında, heyecan verici bir kontrast oluştururlar. Aşağıdaki renk temalarını işte bu anlayışla seçtik: 

Turuncu ve Mavi 

Mavi ve turuncu, renk çarkında tartışmasız en iyi tanınan renk tamamlayıcı çiftlerden biridir. Mavinin serin tonları ile turuncunun ışıltılı sıcaklığı, çarpıcı ve canlı bir denge oluşturur. 

Sarı ve Mor 

Mor başlık ve sandalye ile eşleştirilmiş sarı battaniye ve yastık, ince ve hoş duruyor. Beyaz duvarların ve gri halının nötr zemini, her iki rengin de öne çıkmasını sağlıyor.


Kırmızı ve Yeşil 

Kırmızı ve yeşil genellikle tatil ile ilişkilendirilir, ancak aslında tüm mevsimler için harika bir renk şeması oluştururlar. Yatak örtüsündeki hareketli kiraz deseni ve yeşil vurgulu yastıklar buna çok güzel bir örnek vermiş. Komodin üzerindeki yeşil modern tarzdaki lamba da hoş bir dokunuş katıyor.


Turuncu ve Mavi    

Bu modern yatak odası, turuncu ve mavi renk düzeni için dengeli bir dokunuş sunuyor. Lacivert ve beyaz duvarlar serin ve sakinleştirici bir rol oynarken, yatak başlığı, perdeler ve koltuğa eklenen turuncu detaylar, sıcak bir his yaratıyor. 


Kırmızı ve Yeşil 

Kırmızı ve yeşili bir araya getirirken, yerleşim ve stil seçiminiz en az renklerin kendisi kadar önemlidir. Ahşap panjurlu yatak başlığındaki yeşil tonlar, kırmızı yastıklarla eşleştirilmiş canlı bir renk yaratıyor, ama bronz avize ve örgü sehpa, vintage havayı destekliyor.


Sarı ve Mor

 Bu eğlenceli yatak odası, sarı ve mor renk düzeninin harika bir kullanımını sunuyor. Lavanta duvarlar, tam da gereken miktarda yumuşaklık katıyor ve sarı-altın yatak ile birleştiğinde, sakinleştirici bir atmosfer yaratıyor. Beyazın bol kullanımı, odayı ferah ama sakin tutmaya yardımcı oluyor.

Kırmızı ve Yeşil

 Kırmızı ve yeşil, sevimli yatak odası için ideal bir çift olabilir. Anahtar nokta, daha koyu bir yeşili nötrlerle eşleştirmek ve odak noktası olarak bir kırmızı eklemektir. 


Turuncu ve Mavi 

Mavi ağırlıklı bir yatak odanız varsa ve bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız, turuncu sizin için en uygunudur. Küçük küçük başlamak istiyorsanız, bir buket çiçek gibi dokunuşlar ekleyebilirsiniz.  Veya yukardaki gibi bir dekor parçası olarak muhteşem mücevherler sergileyebilirsiniz. Küçük eklemeler bile odayı bambaşka bir şekilde aydınlatır.


Sarı ve Mor 

Bu modern yatak odası, sarı ve mor tonlarının nasıl kullanılacağına dair bir başka harika örnek. Güneş sarısı duvarlar ve yatak örtüsü, mor yastıklarla birlikte sofistike bir tasarım yaratıyor. Çok sayıda doğal dekor öğesi var, ancak beyazı içeren renk şeması tasarımı dengeli tutuyor.


Kırmızı ve Mavi

Tamamlayıcı renk şemasına yeni bir soluk getirmek istiyorsanız, rengin ara tonlarını da kullanmayı deneyebilirsiniz. Çok parlak olmayan ancak yine de canlı miktarda renk içeren ferahlatıcı bir renk şeması.


Mor ve Sarı 

Odayı renkle aydınlatmak istiyorsanız, sarı ve mor kombinasyon çok uygundur. Sarı vintage şifonyer ile açık mor duvarlar ve diğer sanat eserleri, yastıklar ve odanın etrafındaki daha küçük dekor öğeleri enerjik bir his katıyor. Pembe gibi ek bir ton ile küçük dokunuşlar, keyifli ve renkli bir oda için iki rengin bir arada olmasını kolaylaştırır. 


Turuncu ve Mavi 

Boho tarzı yatak odaları oldukça popüler bir seçimdir. Derinlik ve denge için tamamlayıcı renkleri kullanmak Boho tarzına çok yakışır. 


Kırmızı ve Yeşil

 Dengeli bir renk düzeni için yeşil ve kırmızıyı birleştirmenin ince bir yolu, dekorunuza bol miktarda bitki eklemektir. Bu bitkiler dekoru odaya doğa hissi katmakla kalmayacak, aynı zamanda çok fazla çaba harcamadan kırmızı ile mükemmel, kolay bir tasarım haline getirecekler.

Mor ve Sarı

 Sarı ve morun iyimserliğine ve yaratıcılığına ilgi duyuyor ancak daha sakin bir dekorasyon istiyorsanız, her iki tonu da az kullanmayı deneyin. Hardal sarısı erik moru ile harika gider ve zarafet ekler. Üçlü bir renk şeması efekti için bir doz yeşil de katabilirsiniz.