Birlikte Kahve Köşesi Dekore Edelim!

Günün yorgunluğunu üstünüzden atmak, stresten arınmak, keyifli bir mola vermek istediğinizde kahvenizi elinize alıp kenara çekilebileceğiniz bir kahve köşesine sahip olmak istemez misiniz? Oldukça basit adımlarla ihtiyacınız olduğu anda sizi motive edecek, huzur veren, konforlu bir kahve köşesi dekorasyonu yapabilirsiniz. Üstelik bunun için sandığınız gibi büyük bir bütçe ayırmanıza da gerek yok. Küçük dokunuşlarla yaşam alanınıza yeni bir soluk getirecek, fonksiyonel ve şık bir kahve köşesi dekorasyonu nasıl yapılır? Gelin, birlikte bakalım.

Kahve Köşesi için Uygun Yer Seçimi 

Kahve köşesi yapmak için çok geniş bir alana ihtiyacınız yok. Bu yüzden eviniz küçük, odalarınız dar, eşyanız çok olsa bile kolaylıkla yaşam alanınıza kahve köşesi için yer açabilirsiniz. Kullanışsız duvar diplerini, merdiven altlarını, pencere önlerini hatta koridorlarda bulunan boşlukları bile kahve köşesi olarak değerlendirmeniz mümkün! Yine de kahve köşesi için yer seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalardan da söz etmek gerekir. İşte, kahve köşesi için uygun yer seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken noktalar:

●Kahve köşesi olarak kullanacağınız yerde elektrik bağlantılarının bulunması kullanışlılık sağlar. Kahve makinesi ve su ısıtıcısı gibi küçük ev aletlerinin yer aldığı bir içecek hazırlama istasyonu kullanacaksanız priz ihtiyacını göz önünde bulundurarak konum seçmeye özen gösterebilirsiniz. Aksi hâlde bu cihazları çalıştırmak için başka prizlerden uzanan kablolar görüntü kirliliğine neden olabilir.

●Kahve köşesinde kupa, fincan, bardak gibi kırılacak eşyaları depolamak için belli bir alana ihtiyacınız olabilir. Bu eşyaları açık duvar raflarında saklamayı düşünüyorsanız tercih ettiğiniz boşluktaki duvarların taşıyıcı nitelikte olmasına özen gösterebilirsiniz.

●Kahve köşesinde bulunan araçlar ve malzemeler kırılma, dökülme riski taşıyan ürünlerden oluşur. Bu nedenle aktif olarak kullanılan geçiş alanları kahve köşesi dekorasyonu için biraz riskli olarak değerlendirilebilir. Daha az hareketin olduğu, sakin köşeleri tercih edebilirsiniz.

●Yer seçimi yaparken seperatörlerle veya mobilyalarla genel mekândan ayrılmış izole bölgelere öncelik verebilirsiniz. Eğer bu şekilde bir ayrım bulunmuyorsa siz çeşitli yöntemlerle kahve köşesini mekândan bağımsız bir alan hâline getirebilirsiniz. Örneğin sadece bu bölgede duvar ve zemin kaplamasında değişikliğe gitmek de mekâna renk katacak, ilgi çekici bir çözüm olabilir.

●Kahve köşesi olarak değerlendireceğiniz yerin kuru ve ılık olması, bu bölümde bulunduracağınız gıdalar açısından önem taşır. Kahve, şeker, krema, çay gibi çeşitli ürünlerin saklama koşullarına uygun olan sıcaklık ve nem seviyesindeki yerleri tercih etmeniz daha doğru olur.

Uygun Renk Seçimi 

Kahve köşesi dekorasyonu yaparken bu alanın karakterini yansıtan renk seçimleri yapmaya özen gösterebilirsiniz. Böylece özenle hazırladığınız bu köşeyi daha çekici ve sıcak bir dekoratif unsur hâline getirebilirsiniz. Peki, hangi renk tonları kahve köşesi dekorasyonunda nasıl bir etki yaratır? Bu tarz düzenlemelerde hangi renkleri kullanabilirsiniz? Bu soruların cevaplarını arıyorsanız, kahve köşesi için bu renkleri değerlendirebilirsiniz:

●Pastel tonlar: Pastel tonlar, kahve köşesinde dinlendirici bir etki yaratmak istiyorsanız sizin için doğru bir seçim olabilir. Kahvenin kendi rengiyle kontrast oluşturan yeşilin pastel tonlarını tercih ederek sade, huzur veren ama aynı zamanda da dikkat çekici bir kahve köşesi dekorasyonu yapabilirsiniz. Sakin bir hava katmak için pastel pembe ve mint tonlarını, ferah bir görünüm elde etmek için ise pastel maviyi kullanabilirsiniz. Hayal pembesi, şirin pembe, mine, toz mavi, deniz atı, tomurcuk gibi DYO’nun iç mekân renklerinden yararlanabilirsiniz.

●Canlı renkler: Kahve köşesi dekorasyonu yaparken bu alanı hangi amaçla kullanacağınıza göre hareket etmenizde fayda vardır. Örneğin kitabınızı ve kahvenizi alıp dinleneceğiniz bir köşe mi yoksa enerji toplayıp çalışmaya devam edeceğiniz bir istasyon mu kurgulamak istediğinize karar vermekle başlayabilirsiniz. Eğer çalışma alanında veya gün içinde enerji depolamak için uğrayacağınız bir noktada kahve köşesi oluşturursanız, dinamik bir etki yaratmak için sarı ve turuncunun gücünden yararlanabilirsiniz. DYO’nun renk kataloğunda yer alan sınav sarısı, saltanat kırmızı gibi çarpıcı renkler kullanabilirsiniz.

●Toprak tonları: Kahve dediğimizde aklımıza gelen ilk renklerin birleştiği, toprak tonlarından oluşan renk paleti ile bir kahve köşesi dekorasyonu yapabilirsiniz. Bu tarz bir köşede boğucu etki yaratmamak adına, geniş yeşil yapraklı iç mekân bitkileriyle kontrast oluşturabilirsiniz. DYO iç cephe renkleri arasında yer alan pampas otu, ılık maya, kumsal gibi renkleri değerlendirebilirsiniz.

●Minimalist tonlar: Beyaz, siyah ve griden oluşan minimalist renk tonları modern bir kahve köşesi dekorasyonu için tercih edebileceğiniz başlıca alternatiflerdendir. Antrasit gibi ara renklere de yönelebilirsiniz. DYO’da grinin birçok tonuna ulaşma imkânınız var. Yeni çağıl, rozet gümüşü gibi açık tonlardan başlayarak demirdağı gibi koyu tonlara kadar birçok seçeneğe göz atabilirsiniz.

Uygun Mobilya Seçimi

Kahve köşesi dekorasyonu için mobilya seçerken bazı kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu kriterlere örnek vermek gerekirse mekânın ebatları, dekorasyon stili ve kullanıcıya bağlı olarak değişkenlik gösteren temel gereksinimler sayılabilir. 

●Doğru boyutta mobilyalar: Kahve köşesi dekorasyonu için düşündüğünüz alan dar ise tercih edeceğiniz mobilyaların da bu alanın boyutlarına uygun, küçük ve kullanışlı olması gerekir. Geniş bir alana sahipseniz, mobilya boyutlarını belirlerken daha esnek olabilirsiniz. Ancak her iki koşulda da mekânı en elverişli şekilde kullanmanıza yardımcı olacak seçimler yapmaya özen göstermelisiniz.

●İşlevsel tasarımlar: Kahve köşesi dekorasyonunda sadece estetik kaygılara göre değil, fonksiyonelliğe göre mobilya seçimi yapmanız günlük hayatta size pratiklik sağlar. Depolama, sergileme ve hazırlama fonksiyonlarını bir araya getiren vitrinli, dolaplı ve tezgâhlı ürün çeşitlerini bu anlamda değerlendirebilirsiniz. 

●Dekorasyon stiline uygun ürünler: Tasarladığınız kahve köşesinin içinde bulunduğu mekân ile uyumlu bir tarza sahip olması önemlidir. Tamamen aynı renk tonları ve desenleri kullanmanız gerekmese de dil olarak birbiriyle benzerlik gösteren tasarım unsurlarına yer verebilirsiniz. Renk seçimlerinde mekânın geneliyle uyum yakalayabilir veya dikkat çekici kontrastlar yaratabilirsiniz. Minimal tarza uyumlu yaşam alanlarında minimal kahve standı, klasik mekânlarda ise gösterişli büfe ve vitrini tercih edebilirsiniz.

Aksesuarlarla Tamamlama

İç mekân dekorasyonlarına can veren aksesuarlar kahve köşesini renklendirmek, sıcak bir atmosfer oluşturmak ve yaşayan bir mekân elde etmek açısından oldukça etkili olur. Kahve köşesinde kullanabileceğiniz başlıca aksesuarlar ise şu şekilde sıralanır:

●Duvar tabloları: Küçük, orta veya büyük boyutlardaki duvar tablolarında çeşitli temalara yer vererek kahve köşesi dekorasyonunuzu özelleştirebilirsiniz. Kahve ve çikolata temalı ürünlerle bu alanı tamamlayabilir, renkli ve modern tasarımlarla ilgi çekici bir duvar dekorasyonu yapabilirsiniz.

●Doğal ve yapay bitkiler: Kahve köşesi tasarımlarının doğası gereği kullanıcılarda sıcak ve natürel bir hava beklentisi oluşur. Bu beklentiyi karşılamak için yeşil yapraklı bitkilerin gücünden yararlanabilirsiniz. Doğal bitkileri vazo ya da saksı içinde stant üstüne konumlandırabileceğiniz gibi, yapay bitkiler arasından sarmaşıkları seçerek mobilyanızın farklı yerlerini sarmaşıklarla süsleyebilirsiniz.

●Dokulu ahşap aksesuarlar: Kahve köşesi dekorasyonunda samimi bir etki yaratmak için dokulu ahşap ürünleri kullanabilirsiniz. Servis altlığı, tepsi, bardakaltı, duvar rafı gibi birçok üründe bu malzemeyi değerlendirmeniz mümkün.

●Duvar yazıları: Özellikle ‘coffee time’, ‘bi kahve’ gibi kahve severlerin tercih ettiği duvar yazıları bu tarz dekorasyonlar için ideal aksesuarlardan birisi!

Kahve köşesi dekorasyonunda hazır ürünleri kullanarak pratik bir şekilde dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. Eğer bu mekâna kendinizden bir şeyler katmak isterseniz DIY projelerini deneyerek kahve köşenize özgün dokunuşlarda bulunabilirsiniz. Eski bir dolabı boyayarak bu köşede kullanmayı düşünebilir, geri dönüştürülebilir materyallerden düzenleyici aksesuarlar yapabilirsiniz. DYO’nun zengin renk kataloğunda bulunan onlarca renk arasından birini seçerek poşet, sünger gibi malzemelerle kahve köşesini çevreleyen duvarlarda yaratıcı desen çalışmalarına imzanızı atabilirsiniz. Haydi, siz de DYO’nun göz alıcı renk gamını keşfe çıkın!