Boyadan Önce Bir Oda Nasıl Bantlanır? İşte Kenarları Bantlama Rehberi!

  • Evinizde bir odayı boyarken, düzgün, profesyonel görünümlü çizgiler elde etmek istiyorsanız boyamadan önce bantlama yapmanızı öneriyoruz. 
  • Bantlama, boyanmasını istemediğiniz yüzeylerde bir bariyer görevi görerek hata yapma endişesi duymadan hızlı çalışmanızı sağlar. 
  • Konsept basit olsa da, özellikle daha önce hiç yapmadıysanız, zorlanmadan uygulamak için  bilmeniz gerekenler yazımızda.

  
Malzemelerinizi Toplayın

Bir odanın kenarlarını bantlamak için birkaç şeye ihtiyacınız olacak. Bunlardan en önemlisi tabii ki boyacı bandıdır. Bu bantlara maskeleme bandı veya ressam bandı da denmektedir. Piyasada birkaç bant türü vardır ve en iyi seçenek hangi yüzeyi boyadığınıza bağlıdır.

Kolay boyama projeleri için, orta güçte yapışma özelliğine sahip ve döşeme, süpürgelik, normal duvar ve hatta cam üzerinde kullanılabilen bir maskeleme bandıyla sorun yaşamazsınız. Tuğla veya sıva gibi dokulu bir yüzeyi bantlıyorsanız, pürüzlü veya yapışması zor yüzeyler için tasarlanmış boyacı bantlarını tercih edin. Detaylı çizgilerden oluşan bir tasarım boyayacaksanız, ultra ince bir ve altına kesinlikle sızdırmayacak bir bant tercih etmenizi öneririz.

Bazılarımız fiyatı uygun oluğundan dolayı, boyacı bandı yerine normal sıradan maskeleme bantlarını tercih eder. Tercih size ve bütçenize kalmış olsa da, sıradan kağıt bantların dezavantajlarını göz ardı etmeyin. Sıradan bantlar yapışkan kalıntı bırakabilir, daha erken çıkarılması gerekir ve belirli boya türlerinde büzülebilir veya sızdırabilir.

Banta ek olarak diğer malzemeleriniz şunlardır:

  • Nemli bir sünger veya bez
  • Macun bıçağı ve/veya maket bıçağı
  • Damlama örtüleri


Odayı Hazırlayın

Bir odaya boyacı bantı uygulamadan önce atmanız gereken birkaç adım var. Başlamadan süpürgeliklerin üzerindeki kirleri ve tozu nemli bir bezle temizlemenizi öneriyoruz. Bir yüzey kirliyse, bantınız yapışmaz ve sızdırabilir.

Bir süredir kullanılmayan bir odayı boyuyorsanız, duvarların temiz olduğuna emin olun. Boya temiz duvarlarda daha eşit dağılır. 

Son olarak, üzerlerine boya sıçramasını önlemek için tüm ışık düğmelerini ve elektrik prizlerini, askıları ve diğer armatürleri duvarlardan sökün.


Odayı Bantlamaya Başlayın

Usta bir boyacı değilseniz boyacı bantlarını çok uzun uygulamak zor gelebilir. Pratik bir yöntem olarak 30-40 santimlik şeritler halinde kesip uygulamayı deneyebilirsiniz. 

Boyayacağınız bölümü içine alan bir çerçeve oluşturacak şekilde kenarları bantlamaya başlayabilirsiniz. Boşluk kalmaması için her parçayı biraz üst üste getirin. Bu sızmalara karşı bir önlem olacaktır. 

Bant yerine oturduğunda, macun bıçağınızı veya parmaklarınızı kullanarak sıkıca bastırın ve iyice yapıştığından emin olun. Bandın kenarı süpürgelik veya döşemeden sarkıyorsa, daha sonra yüzeyin üzerine katlayabilirsiniz, ancak bu şart değildir. Pencereleri ve kapıları da aynı şekilde sırasıyla bantlayın. 

Keskin köşeleri bantlamak için bir ipucu: Bir köşeye ulaştığınızda, biraz uzun bırakın ve duvarda yukarı (veya aşağı) döndürün. Köşeye sıkıca bastırın ve kırışık boyunca kesmek için maket bıçağınızı kullanın. Ardından duvardaki bant parçasını çıkarın. 


Ek Koruyucu Önlemler

Boyacı bandı çekmek, bir odanın kenarları boyunca temiz çizgiler elde etmenize yardımcı olur, ancak tüm sıçrama veya damlamalara karşı koruma sağlamaz. Bu nedenle, odayı bantladıktan sonra zemini korumak için damlama örtüsü kullanabilirsiniz.  Ayrıca pencerelerin, kapıların ve tavan vantilatörleri gibi armatürlerin çevresinde ekstra bir koruma katmanı olarak maskeleme kağıdı (birkaç santim genişliğinde yapışkan kahverengi kağıt şeritler) kullanabilirsiniz.


Boyacı Bandını Çıkarma

Boyamayı bitirdiğinizde, bandı mümkün olan en kısa sürede çıkarmalısınız. Bandı 45 derecelik bir açıyla yavaşça çekin. Bant çıkmıyorsa, zorlamayın. Bunun yerine, bir maket bıçağı yardımıyla boyayı nazikçe keserek çizin. 


Boya kurumadan bandı çıkaramazsanız, bant ve boyanın birleştiği yeri hafifçe çizmek için maket bıçağınızı kullanın. Bu, bandı kolayca çıkarmanıza ve profesyonel görünümlü çizgiler elde etmenize olanak sağlar.