Çocuğunuzun Kişiliğine Göre Ev Tasarımı İpuçları

Anne babaların en büyük isteği çocuklarını mutlu ve huzurlu görmektir hiç kuşkusuz.  Çocuklarınızın yaşına, davranışlarına, ilgilerine ve dünyayla ilişkilerine göre dekore edilen mekanlar onları çok daha fazla mutlu eder. Siz de böyle düşünüyorsanız, anne babalar için çocukların kişiliklerine göre tasarım ipuçları yazımızda! 

Hareketli Ufaklıklar için Dekorasyon İpuçları

Hiç yerinde duramayan bu ufaklık ile ilgilenmek bazen stresli olsa da aslında onun içindeki enerji ile gurur duyabilirsiniz. Sizin de bir “coşkulu” çocuğunuz varsa onun yaşadığı mekanı da bu durumu dikkate alarak dekore etmeniz çocuğun enerjisini atmasına yardımcı olacaktır. 

Evinizde alanı kısıtlamak ve daraltmak yerine koşmak, fırlatmak veya zıplamak için ekstra alanlar açın. Birçoğumuzun küçük apartmanlarda yaşadığı bu zamanlarda bu çok daha büyük bir ihtiyaçtır. Ek olarak, yeriniz musaitse sadece enerji atmak için ayrılmış alanlar da yaratabilirsiniz. Bir tırmanma duvarı veya üzerinde oynamak için aparatlar bulunan bir ranza güzel bir fikir olabilir. Ayrıca değerli ve kırılacak eşyaları tek bir yerde toplarsanız riskleri azaltmış olursunuz. 

Hassas Çocuklar için Dekorasyon İpuçları

Empatik, tutkulu ve duygusal olan bir çocuğunuz varsa, “duyarlı” bir evlada sahipsiniz diyebiliriz. 
Hassas çocuklar her şeyi çok daha derinden yaşar ve bu durum hem bir lütuf hem de bir zorluktur. Bu çocuklar başkalarının duygularını ilk fark eden ve bağ kuran çocuklardır. Öte yandan, bu çocuklar genellikle en küçük şeylerden dahi incinebilir.

 

Hassas çocuklar için, duyusal ve rahatlatıcı alanlar yaratmalısınız.

Bu çocuklar için rahatlığı ve konforu ön planda tutun. Bol bol battaniyeler, yastıklar, rahat sandalyeler, armut koltuklar ve az yoğunlukta aydınlatma tercih edin. Evinizin bir köşesini  huzur için ayırabilir, burada büyük bir kanepe veya pencere kenarı sandalye kullanabilirsiniz. Bu köşe çocuğunuzun "sıfırla" düğmesine basmasına yardımcı olacaktır.

Bu çocuklara uygun renkler olarak ise Dyo’nun Yuvanızdaki Duygular Koleksiyonu’ndan Huzurlu Günler serisini inceleyebilirsiniz. 

    

Derin Düşünen Akademik Çocuklar için Dekorasyon İpuçları

Çocuğunuz öğrenmeye açsa ve “Nasıl?” ve “Neden?” soruları onu heyecanlandırıyorsa,  onun “Derin Düşünen” çocuk olduğunu söyleyebiliriz. Bu tarz çocuklar geleceğin bilim insanları olabilir. 

 

Bu gruptaki çocuklar için bilgi ve düşünmek çok önemlidir. Bu nedenle onun için düzenleyeceğiniz alanı evin diğer alanlarından belirgin bir şekilde ayırın. Örneğin, çocuğun odasının dışında bulunan bir çalışma masası ekleyebilir veya mutfakta çocuğunuzun seveceği gürültüden uzak bir köşe yaratabilirsiniz.  

Bu alanı planlarken, onun ilgisini çeken ve çalışmayı teşvik edici malzemeler yerleştirebilirsiniz.  Mesela, duvarlara ilham verici posterler yerleştirebilirsiniz. Onun ilgi alanları için ihtiyaç hissettiği araçlar ve kitapları da yine bu alana yerleştirebilirsiniz. 

  

Sosyal Kelebekler için Dekorasyon İpuçları

Bir “Sosyal Kelebek”iniz varsa, diğer insanlarla bağ kurma tutkusu her durumda belirgindir. Çocuğunuz diğer insanlarla iletişim kurmayı seviyorsa diyaloga katılmak için her türlü fırsatı yaratır. 

Soyal kelebekler için en uygunu tabi ki sosyal alanlardır. Ortak oturma odasından (birden fazla misafir içeren kanepeler), birden fazla pijama partisi misafiri için sandalyeler ve armut koltuklar bulunan yatak odasına kadar, doğal olarak sosyal olan alanlara sahip olmak bu küçük kelebeğin bardağını dolduracaktır.

Bu çocuklara uygun renkler olarak ise Dyo’nun Yuvanızdaki Duygular Koleksiyonu’ndan Mutlu Hayatlar serisini inceleyebilirsiniz. 


   

Utangaç Çocuklar için Dekorasyon İpuçları

Çocuğunuzu konuşmaya katılmaya ikna etmek için zorlanıyorsanız, “Utangaç Çocuk” dediğimizde bizi çok iyi anlayacaksınız. İçe dönük olmak hiçbir şekilde kötü olmasa da bu durum onu nasıl mutlu edeceğinizi bilmeyi birazcık zorlaştırır. 

 

Kendinize şu soruyu sorarken bulabilirsiniz? “Acaba oğlum/kızım nelerden hoşlanır?”

Cevap, güvenli bir sığınak veya dış dünyadan kaçış sağlayan küçük köşeler ve alanlardır. Utangaç bir kişi, içine kapanmayı, geri çekilmeyi ve yalnızlığı içinde kendini evinde hissetmeyi sever. Bunu yaşamaya yardımcı olacak alanlar yaratmak (gizli odalar, yeniden tasarlanmış dolaplar veya sakinleştirici köşeler harika bir çözümdür.

Bu çocuklara uygun renkler olarak ise Dyo’nun Yuvanızdaki Duygular Koleksiyonu’ndan Umutla Bakanlar serisini inceleyebilirsiniz. 

          

Sporu Seven Atletik Çocuklar için Dekorasyon İpuçları

Çocuğunuz atletikse, sporda en iyi olanlardan biriyse ve sık sık TV karşısında maçları  seyrederken buluyorsanız, muhtemelen bir “Spor Fanatiği” çocuğunuz var demektir. Ve elbette, alana spor tasarımlar ve dekor eklemenin ötesinde, evinizi bu tutku etrafında tasarlamak en iyisidir.

 

Sporu seven çocuklar için sevdiği sporla ilgili malzemeleri dekorunuza dahil edebilir veya onu bu maçları takip edebileceği köşeler oluşturabilirsiniz. Çocuğunuz hangi alana meraklı olursa olsun, bu merakın evinizin ve dolayısıyla onun hayatının büyük bir parçası olmasını sağlamalısınız.    

Yaratıcı Çocuklar için Dekorasyon İpuçları

Çocuğunuz müzik, sanat veya tiyatro konusunda çok başarılıysa, muhtemelen bir “Yaratıcı” çocuğunuz var. Bu çocuğu diğerlerinden ayıran şey, sağ beyin odaklı düşünmesidir. Bu nedenle evinizi onun doğal olarak heyecan duyduğu konulara göre tasarlamaya çalışmalısınız.

 

Yaratıcı çocukların mutlu olması için, onların kendilerini gösterebilecekleri ve yeteneklerini sergileyebilecekleri alanlar oluşturmaya çalışın. 

Örneğin, çocuğunuzun şarkı söylemesi, davul çalması veya resim çizmesi için bir mini stüdyo oluşturabilirsiniz. Veya çizimler ve sulu boyalar için bir masa oluşturun. Bu alanın kirlenmesini dert etmeyeceğiniz şekilde dekore edilmesine özen gösterin. Karalamalar için beyaz ya da koyu yeşil, üzerine çizilmesi kolay bir duvar yapabilirsiniz. Bu yarattıklarını sergilemek için evin bir duvarını ayırırsanız çocuğunuzu daha fazla yaratıcı olması için teşvik edecektir. 

Bu çocuklara uygun renkler olarak ise Dyo’nun Yuvanızdaki Duygular Koleksiyonu’ndan Mutlu Hayatlar serisini inceleyebilirsiniz.