Dekorasyonda Desenler, Dokular ve Renkler...

Desenler ve dokular dekorasyonda her zaman temkinli yaklaşılan konu başlıklarıdır. Nedeni çok basittir: Dokuları kullanarak harika tasarımlar da çıkarabilirsiniz fakat işler yolunda gitmediğinde sonuç gerçekten felakettir. 
Üzülmeyin, biraz bilgi sahibi olarak doku ve renk kullanımında bir profesyonel gibi başarılı olabilirsiniz. İşin püf noktası, temel kuralları anlamaktan geçiyor. Temel kuralları anladıktan sonra yıkıp yıkmamak ise size kalmış. 

Genel olarak, farklı stil ve ölçeklerdeki desenleri birleştirmek en doğrusudur. Odadaki en belirgin desen, örneğin renkli motifli bir kilim, geri kalanların tonunu belirler. Sonraki adımlarda da daha küçük boyutlarda tamamlayıcı veya zıt desenlerin ek katmanları ile görsellik artırılır. Bu destekleyici öğeler genellikle yastıklar, örtüler, mobilyalar ve perdelerdir. 

Biraz kafanız karıştıysa sizler için bu prensipleri inceleyebileceğiniz örnekleri derledik. 

Doku Eşleştirmenin Temeli: Tonları halının belirlemesine izin verin

Bu renkli oturma odası, doku eşleştirmenin temellerini göstermektedir. California merkezli tasarım şirketi Taylor ve Taylor, üç farklı boyutta dört farklı desene sadık kalıyor. Büyük geometrik şekillere sahip yün halı, tonu belirliyor. Tek bir yastık, ikinci en büyük desene sahip. Son olarak, dalgalı tasarımlara sahip iki küçük desenli yastık destekleyici bir rol oynuyor.

 

Renkler Rehberiniz Olsun 

Zıt desenlere dayanan tasarımların bile iyi bir şekilde harmanlanması için bir veya iki birleştirici öğeye sahip olması gerekir. Birçok zıt unsurun bulunduğu bir odada, uyumlu bir his yaratmak için renk kullanılabilir. Renkler farklı desen seçimlerinizi birbirine bağlar.

 

Siyah Beyaz Renk Düzenini Geometrik Desenlerle Canlandırabilirsiniz

Geometrik desenler, tek renkli bir renk şemasına sahip küçük bir oturma alanına can verebilir. Bu duvardaki iki iddialı sanat eseri, dekorasyonun bütününe ilham oldu ve nötr ama sıkıcı olmayan bir mekan ortaya çıktı. 

 

Ölçekle Oynamak Eğlencelidir

Seçtiğiniz desenin farklı ölçeklerini bir araya getirebilirsiniz. 

 

Doğa Gibi Karmaşık ve Uyumlu

Bu oturma odası, neredeyse tüm kuralları çiğniyor ama aynı zamanda bir gökkuşağı gibi huzur veriyor. Avustralya'da bulunan Alida ve Miller, bu eşsiz dekorasyon tarzlarına “Mükemmel kusurlar” ismini vermiş. İşin sırrı mı? Açık mavi duvarları, canlı renklerdeki tekstillerle uyumlu bir biçimde harmanlamak. 

 

Minimal Desenler

Desen kullanımı renkli ve iddialı olacak diye bir kural yok tabii ki. Sade tasarımlarda da dokular oldukça göze hoş görünüyor. 

 

Tek Bir Dokuya Bağlı Kalabilirsiniz

Belirli bir desen türüne bağlı kalmak, bir alanda uyum duygusu yaratabilir.

 

Desenli Bir Halı Merkez Noktası Oluşturabilirsiniz

Genel bir kural, odadaki en belirgin desenin zemini kaplaması gerektiğidir. Bu örnekte, stillerin ve desenlerin bir karışımı olan yastıklar, görselliği toparlıyor. Diğer detaylar sade ve doğal malzemelerden seçilmiş. 

 

Katman Katman Desenli Kilimler

İki farklı zemin kaplamasıyla nötr bir odayı renklendirebilirsiniz. 

 

Keyifli Bir Hippi Havası

Minimalismi sevmeyenler buraya! İsterseniz aynen buradaki gibi “Az daha çoktur” felsefesinin tam tersini uygulayabilirsiniz. İki renkli yastık, dünyanın dört bir yanından desenli kumaşların cesur karışımına ilham veriyor. Hep birlikte bu köşede bir hippi rahatlığı yaratıyorlar. 

 

Doku ve Renkle Patlayan Bir Dekorasyon

Chicago'lu iç mimar Jennifer Talbot'un bu modern oturma odasında hem renk hem de doku önemli bir rol oynuyor. Cesur, kırmızı geometrik halı, nötr mobilyaları aydınlatan ana desen oluyor.  İnce bir tasarıma sahip perdeler, ikinci bir desen katmanı ekliyor. Son rötuşlar ise, kontrast için çeşitli ölçeklerde dört farklı desendeki yastıklar.  

 

Aşırı Desen Yüklemesinden Nasıl Kaçınmalı?

Beyaz bir arkaplanı güzel renk patlamalarıyla birleştirerek aşırı desen tehlikesinden kaçınabilirsiniz. 

 

Tabloda Kullanılan Renklerle Eşleşen Desenler

Duvardaki büyük resim, bu oturma odasının renk şemasını sağladı. Pembe ve turuncu Türk kilimi klasik olarak odak noktasını oluşturuyor ve siyah-beyaz perdeler zıt desenler ekliyor. 

 

Küçük Beyaz Bir Alanda Dokuları Karıştırma

İşte beyaz bir alanda doku ve desenlerin nasıl karıştırılacağına dair başka bir örnek. Bu küçük alandaki halı, kanepe, sandalye ve yastıkların tümü, farklı dokularda farklı baskılara sahip. Tümünü bir araya getiren ise doygun kırmızı arka plana sahip cesur resim. 

 

Renkli Karmaşa Nasıl Önlenir?

Çok renkli baskı yığınlarını bir araya getirmek, renkli bir karmaşa olmak zorunda değil. New Yorklu iç mimar Marco Ricca’nın bu canlı yatak odasını gözümüze hoş gösteren nedir? Üç basit şey: Bir renk düzenine bağlı kalmak, odadaki en büyük nesne olan yatakta daha küçük desenler kullanmak ve duvarları beyaza boyamak.

 

Bu Oda 10'dan Fazla Farklı Deseni Birleştiriyor

Bu rahatlatıcı oturma odasını oluşturmak için farklı renklerde düşük ve yüksek kontrastlı dokuların bir kombinasyonu kullanılmış. 

 

Yastıkların Gücü

Bu tatlı dekorasyon fikri, nane gibi taze hislere biraz farklılık katmak için dört farklı desende siyah beyaz yastıklar kullanıyor.

 

Kumaşlarla Sınırlı Değilsiniz

Farklı ton ve renklerde kare karoları ızgara şeklinde birleştirerek bir doku oluşturabilirsiniz.  

 

Doğadan Desenler

Özellikle halıcılıkta vahşi hayvan baskılarıyla dolu bir trend olduğu kesin. Uzmanlar “2023'te tek boyutlu yumuşak renk seçeneklerinden cesur bir farklılaşma göreceğiz” diyor.