Dekorasyonda Kırmızı İmzası

Aşkın, sevginin, tutkunun rengi olarak kabul edilen kırmızı en iddialı renklerin başında geliyor. Seveni çok olsa da konu kullanmaya gelince cesaret edene pek rastlanmıyor. Dozunu kaçırmadıkça her ev biraz kırmızı istiyor.

Kırmızı renk en çok sevilen ama kullanım açısından en çok cesaret isteyen renklerden biri. Hoş bir görüntüye sahip olmasına rağmen oldukça iddialı olması biraz çekingenlik yaratıyor. Her konuda olduğu gibi dekorasyon konusunda da kıvamında kullanılan her renk şahane bir görüntü yaratıyor. Renk tercihi yapmadan önce kullanacağınız tonların hangi anlama geldiğine dikkat etmenizde fayda var. Kırmızı rengin tonları kullanıma göre farklı etki yaratır. Kahveye dönük kırmızı tonlar ortama ağır bir hava katar. Pembeye dönük kırmızı tonları ise diğer tonların tam tersi şekilde etki yaratır. Evinizin ferah ve canlı bir ambiyansa sahip olmasını stiyorsanız pembeye dönük kırmızılar size göre olacak. 

Beyaz ile Kırmızı Aşkı

Söz konusu ev dekorasyonu olduğunda kırmızı ile birlikte kullanacağınız renklerin başında hiç kuşkusuz beyaz geliyor. Kırmızı ne kadar baskın bir renk ise beyaz bir o kadar onu dengeliyor ve ortaya harika bir uyum çıkıyor. O yüzden kırmızının olduğu her yerde beyaza da yer açın. Beyazın ev sahipliği yaptığı bir mekanda kırmızı aksesuarlar, kırmızının ev sahipliği yaptığı mekanlarda beyaz aksesuarlar tüm dikkatleri üzerine toplar. Evinizin odak noktası olmasını istediğiniz objeleri bu iki rengin gücünü kullanarak vurgulayabilirsiniz. Kiremit tonlarındaki kırmızılar son dönemde en göz önündeki renklerden. “Salonumu ne renk yapmalıyım?” diye düşünüyorsanız tercihinizi bu renklerden yana kullanabilirsiniz. Böylece dikkatleri üzerine toplayan bir mekan yaratmış olursunuz.

Kırmızı Mobilya Almak Cesaret İster 

Kırmızı çok iddialı ve baskın bir renk olduğu için bu tonda mobilya almak biraz cesaret işidir. Eğer tercihinizi kırmızı renkteki mobilyadan yana kullanacaksanız odada boğucu bir etki yaratmamak için kullanacağınız diğer obje ve renklere dikkat etmeniz gerekir. Ahşap zemin ve açık renkli duvarlarla, kırmızı koltuklar çok iyi uyum sağlar. 

Mutfakta Kırmızı

Mutfakta kırmızı renk fazla tercih edilmez özellikle duvar rengi olarak. Onun yerine krem ya da beyaz renge boyadığınız mutfak duvarlarını kırmızı mutfak dolaplarıyla kombin edebilirsiniz. Bunun yanı sıra kırmızı renkteki el aletleri yine kırmızı renkteki küçük mutfak aksesuarları modern ve şık bir görüntü yaratmanıza yardımcı olur.

  • Kırmızı dominant aynı zamanda da dinamik bir renktir.
  • Enerji, tutku ve aşkın rengi olarak bilinir. 
  • İnsanların metabolizmasını hızlandırır, kan akışını arttırır. Enerji verir ve canlılık kazandırır. 
  • Az ışık alan mekanlarda kullanılan kırmızının koyu tonları boğucu bir etki yaratır. 
  • Aktivite yoğunluğu olan, hareketli ve iyi ışık alan, güneye yönlenmiş mekanlar için iyi bir renktir.

Görseldeki renk: 0001 Beyaz