Doğal & Lüks, Wooden Treehouse C 

Endonezya’nın Bali bölgesinde, Stilt Studios mimarlığında hayata geçirilen Wooden Treehouse C, bize doğa ile uyumun konfor ve şıklıktan feragat etmek olmadığını ispatlıyor adeta. 2021 yılında tamamlanan bu muhteşem ev, belki inanmayacaksınız ama sadece 64 m2. 


Bu ahşap Treehouse C, Endonezya'nın Bali kentindeki Ubud kasabasının hemen dışındaki bir köy olan Penestanan'da yer alıyor. Bu köy, 1930'lardan beri sanatçıların köyü olarak biliniyor. Bölge, Ubud merkezine 15 dakikalık yürüme mesafesinde ama doğanın tam da içerisinde.

Keyifli restoran ve bar ortamları ile çevrili, aynı zamanda yemyeşil pirinç tarlalarına gömülü, yüksek yaşam standardına sahip sakin bir alana sahip bu “Ağaç Ev”, Bukit Sari adlı küçük bir konut topluluğunun parçası.


Wooden House C'nin yapısal prensibi, bir merdivenle desteklenen 4 dikey kolondan oluşan ve hem tavanı hem de zemin düzlemini bu çekirdekten uzanan sağlam çelik kablolarla askıya alan bir çekirdek elemandan oluşuyor.

Bu, tüm bina için kesitlerinin ve kolonların azalmasını mümkün kılıyor. Bu binaya etkileyici asılı görünümünü kazandırıyor. Ayrıca bu şekilde pencere pervazları daha ince olabiliyor. Yine aynı şekilde paneller de oldukça ince. 

Wooden House C, oturma alanı olan bir mutfak ve oturma alanı olan geniş bir yatak odasına bölünmüşt. Her iki alan da banyo ile bağlantılı tasarlanmış. Ünite 64 m2'lik bir alanda 2-4 kişiyi kolayca misafir edebiliyor ve pirinç tarlalarının muhteşem manzarasını sunuyor. Ayrıca hava açık günlerde Agung Dağı'nın arkasından gündoğumu seyredilebiliyor. 

Çevredeki bahçe sistemi, yenilebilir peyzajlar yaratmak için permakültür tasarım ilkelerini kullanıyor. Bahçeler Bali merkezli bir rejeneratif peyzaj tasarım danışmanlığı olan True Nature Nusantara tarafından tasarlandı ve uygulandı. Yönetmenleri Bodhi Denton, "Bu bahçenin amacı, az bakım gerektiren, renkli, çok yıllık bitki ve ağaçlardan oluşan rüya gibi ve vahşi bir labirent oluşturmak, oturmak ve bitişik pirinç tarlalarının manzarasının keyfini çıkarmak için gizli yerler oluşturmaktı" diyor. Bahçeler çiçekler, tropik süs bitkileri, yenilebilir meyveler ve otlarla dolu bir cennet. Köşelerden birinde küçük bir gölet bile var.