Doğallık ve Lüksün Buluşması- Flinders Residence

2020 yılında Flinders Avusturalya’da tamamlanan Flinders Residence, 921 metrekarelik, doğal ve minimal çizgilere sahip bir yapı. Ev olarak yapılan Flinders Residence, bir ahırı andıran dış görünüşünün içerisinde zarif detaylar ve muhteşem lükslere de yer veriyor. 

  
Mimarı Abe McCarthy olan Flinders Residence, toprak, ışık ve mekan arasındaki etkileşime hitap eden modern kır tarzı yaşam üzerine bir çalışma. 

  
Üçgen çatılar ve açıklıklar, manzaraya her açıdan bakarak sürekli bir güneş ve gölge diyaloğu yaratıyor.


Evin tasarımı, çiftlik tarzı yaşamın romantik bir çağrışımına dayanıyor. Arsa başlangıçta açık bir otlak olduğundan, mimari tasarımın her yönden manzara ile etkileşime girmesi hedeflendi. 

  
Bina, ışık ve hava akışını, manzaraları ve kullanım kolaylığını sağlamak için birbirine bağlı üç alandan oluşuyor.

 
Ahır benzeri formlar, zemin seviyesinde manzara ile geniş bir şekilde etkileşime geçmek için önemli bir fırsat sunuyor. Ardından “çatı katı” seviyelerinde daha samimi ve rahat deneyimlere geçiş yapıyor. Bu yaklaşım, tasarımdaki sıcaklık ve ev rahatlığı hissini korurken, dramatik yükseklikte alanlar yaratılmasını da sağlıyor. 

Sürdürülebilir olmak açısından bu ev, şebekeden dışı bir dizi özelliğe sahip: 

  • Isıtma ve sıcak su sağlayan biyokütle kazanı,
  • Elektrik için güneş panelleri,
  • İçme suyu ve sulama için yağmur suyu depolama,
  • Pasif güneş ısıtması için termal kütle,
  • Binanın doğal olarak nefes alması ve soğuması veya mevsimsel değişiklere uyum sağlaması için kapanabilir tavan pencereleri dahil olmak açılıp kapanabilen pencereler.  

   
Flinders Residence’in mimarı “Müşterilerimiz, dünyanın dağlık bölgelerinde Chalet tipi projelerde görmüş oldukları sıcaklık ve rahatlık hissini yakalayan bir tasarım istediler. Ahşap kaplı bir konut, bu sıcaklık ve doğal çekiciliğin başlıca unsurudur.” şeklinde konuşuyor. 

Evin sahipleri ise “Evde yaşama şeklimiz ve aradığımız sıcaklık ve yakınlık açısından istediğimiz her şey olduğu için sonuç inanılmaz! Ancak tüm evde yaşamayı olağanüstü kılan modern bir mimari bir dokunuş da var. ” ifadelerini kullanıyor.