Duvarlara Sinen Sigara Kokusundan Kurtulma Yolları

Sigara içmek, diğer tüm tütün ürünleri gibi, etrafa duman ve koku yayılmasına sebep olur. Ortaya çıkan koku, sigara içen kişi ile aynı ortamı paylaşan kişileri rahatsız edebilir ve sigara kokusu alandaki eşyalara, duvarlara sinebilir. Duvarlara sinen sigara kokusundan kurtulmanın yollarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

 

Eve Sinen Sigara Kokusundan Kurtulmak için Neler Yapılabilir?

Eve sinen sigara kokusu, özellikle sağlıklı yaşam tarzını benimseyen kişiler ve çocuklar için rahatsız edicidir. Eşyaların üzerinde kalıcı hâle gelmesi durumunda hissedilen rahatsızlığın boyutları dayanılamaz seviyelere çıkabilir. Yaşam alanına yayılan sigara kokusundan kurtulmak için uygulanabilecek birçok yöntem bulunur. İşte duvar silmek de dahil olmak üzere başvurabileceğiniz yöntemler:

Yaşam Alanlarını Havalandırmak

Eşyaları sigara kokusundan kurtarmanın en basit yolu alanı havalandırmaktır. Üstelik kontrollü bir şekilde sigara içilen yeri havalandırmak, henüz eşyalarla etkileşime girmemiş halde ve havada asılı durumdaki moleküllerden kurtulmayı mümkün kılar. Tabii bu işlem esnasında dış ortamdaki hava kalitesi mutlaka dikkate alınmalıdır. Özellikle havanın nemli ve rüzgârlı olduğu günlerde kısa sürelerle sigara içilen ortamı havalandırmayı düşünebilirsiniz. Havanın sakin olduğu günlerde ise süreyi dilediğiniz gibi artırabilirsiniz.

Havalandırma sonrasında ortama hoş bir kokunun hâkim olmasını isterseniz, oda spreyi sıkabilirsiniz. Güzel kokuların daha uzun süre etkili olması içinse yaşam alanına otomatik koku makinesi yerleştirebilirsiniz. Farklı çiçek ve meyve türlerinden ilham alınarak tasarlanan sentetik kokuları sevmiyorsanız, el yapımı tütsüleri tercih edebilirsiniz.

Hava Temizleyici Cihaz Kullanmak

Evde solunum yolları enfeksiyonlarına yatkın veya alerjik bünyeli kişiler varsa, sigara kokusuna hızlı çözüm üretmek gerekir. Hâl böyle olunca teknolojiden yardım almak en ideal çözüm yolu olarak öne çıkar. Kendiniz ve sevdikleriniz için bu tarz bir önlem almak isterseniz, çeşitli markaların ürettiği hava temizleyici cihazlardan edinebilirsiniz. Böylece havada asılı durumdaki koku moleküllerinin henüz eşyalara ve duvarlara sinmeden üstesinden gelebilirsiniz.

Hava temizleyici cihazlar, bünyelerinde barındırdıkları filtreler yardımıyla kullanıldıkları ortamdaki havayı kötü kokulardan ve zararlı partiküllerden temizler. Bu tür ürünler kullanıcılarına mobilite ve uzaktan kontrol avantajları sunarlar. Dilediğiniz zaman cihazı bir odadan diğerine taşıyabilir, uzaktan kumandası ya da mobil uygulaması vasıtasıyla yönetebilirsiniz. Evinizi henüz yerleşmemiz kokulardan ve alerjenlerden arındırabilirsiniz.

Eşyaları Sigara Kokusundan Arındırmak

Sigara kokusu özellikle ahşap, deri ve kumaş gibi gözenekli yüzeye sahip eşyalara kolayca nüfuz edebilir. Üstelik bu soruna zamanında müdahale edilmediği takdirde kalıcı hâle gelebilir. Mobilyalar başta olmak üzere çeşitli eşyalara sinen sigara kokusunu ortadan kaldırmak için tıpkı yaşam alanının genelinde olduğu gibi havalandırma yönetimine öncelik verebilirsiniz. Havalandırmanın mümkün olmadığı eşyalar içinse farklı metotlara yönelebilirsiniz.

Örneğin; koltuk takımı gibi eşyaları sigara kokusundan arındırmak amacıyla organik solüsyonlara yönelebilirsiniz. Alternatif olarak sentetik temizlik ürünlerini de tercih edebilirsiniz. Gerek organik gerekse sentetik temizlik solüsyonlarını hafif nemli bir bezle eşyalarınıza kolayca uygulayabilirsiniz.

Duvar Silmek

Sigara kokusunun diğer bir olumsuz etkisi de her alana kolaylıkla sinmesidir. Yani yalnızca sigara içilen ortamdaki eşyalar dumandan etkilenmez. Koku, duvarlara da işleyebilir. Yaşam alanını kaplayan sigara kokusundan kurtulmak için çeşitli yüzey temizleyicilerden yardım alabilirsiniz. Duvar silmek için kullanacağınız temizleyicinin formülünde güçlü aşındırıcıların bulunmadığından emin olmanız duvar boyasına zarar vermemek açısından önemlidir.

Bu işlem öncesinde göz önünde bulundurulması gereken ikinci detaysa duvarların dekorasyonunda silinebilir boya kullanılıp kullanılmadığıdır. Standart tipteki boyalar, duvar silme işlemine farklı tepkiler verebilir. Bazı boyalar, yüzeyde biriken kirin yayılmasına veya kötü kokuların belirginleşmesine neden olabilir.  Kimi ürünlerse silinerek kirden ve kokudan arındırılsalar bile ideal renklerini kaybedebilir.

 

Yaşam Alanlarınızın Hijyen Seviyesini DYO Silinebilir Boyalar ile Artırın!

Konu sigara dumanı gibi yaşam alanlarındaki hijyen seviyesini doğrudan etkileyen sorunlar olduğunda DYO silinebilir boyalar ile kalıcı çözüm üretme imkânına kavuşabilirsiniz. Silinebilir boyalar, akrilik emülsiyon esaslı ve silikon katkılıdır. DYO kalitesiyle kullanımınıza sunulan boyalar, bu sayede yüksek su iticiliğine kavuşur. Nem tutma kapasitelerinin düşük olması sayesinde duvar silmek gibi temizlik işlerinin rahatça tamamlanabilir.

 

DYO Silinebilir Boyaların Genel Özellikleri Nelerdir?

DYO silinebilir boyalar özellikleri sayesinde günlük hayatta çeşitli avantajlar sağlar. Bu avantajlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • DYO silinebilir boyalar, özel matlık seviyelerine sahiptir. Kişisel beklentilerinizi göz önünde bulundurarak mat, ipek mat ve soft mat boya çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz.
  • Yüksek leke itme kapasiteleri sayesinde çay, kahve, mürekkep gibi maddeler boya tarafından emilmez.
  • DYO silinebilir boyalar, evlerin yanı sıra hastane odası, otel, restoran, endüstriyel mutfak, mağaza, kreş, okul, ofis gibi alanlar için de ideal çözüm niteliğindedir.
  • Tüm silinebilir boya modelleri, uygulama kolaylığı avantajı ile ön plana çıkar. Duvara sürülmeleri esnasında fırça ve rulo izi bırakmazlar.
  • Silinebilir boyaları ideal seçenekler haline getiren diğer ortak özellikleri ise yüksek seviyedeki örtme güçleridir. Duvarlarda önceden oluşmuş lekelere dair izler uygulama sonrasında tamamen kaybolur.
  • DYO Renk Pınarı sisteminden faydalanarak boyanızın tam da arzu ettiğiniz tonda olmasını sağlayabilirsiniz.

 

DYO Silinebilir Boyalar Hangi Alanlar İçin Tercih Edilebilir?

DYO uzmanlığı ile üretilen silinebilir boyalar, kolay temizlenebilme özellikleri sayesinde tüm iç mekânlar için tercih edilebilir. Zira çocuklu ailelere yaşam alanlarındaki hijyen kalitesini her daim ideal seviyede tutabilme kolaylığı sunan silinebilir boyaların leke tutma kapasiteleri son derece düşüktür. Duvar silmek gibi süreçlerin daha az zaman ve enerji harcanarak tamamlanabilmesine olanak tanıyan boyaları evinizin başta mutfak, salon, oturma odası olmak üzere tüm bölümlerinde kullanabilirsiniz.

Silinebilir boyalar ayrıca ofis gibi yoğun trafiğe sahip alanlar için de ideal çözümlerdir. Üstelik canlı renkleri ve desen çalışmasına uygun yapıları ile personelin daha keyifli atmosferde çalışmasına olanak tanırlar. Herhangi bir kirlilik durumunda nemli bezle duvar silmek, canlı görünümün anında geri kazanılması için yeterlidir.