Duvarları, Zeminleri, Tavanları Ve Daha Fazlasını Dönüştürmenin 12 Kolay Yolu

Evinizi dönüştürmek ve rengi hayatınıza getirmek için ilham verici boya fikirlerini sizin için derledik. 

Artık evde çok fazla vakit geçirdiğimizden olsa gerek, son birkaç yıldır hepimiz evlerimize yeni bir pencereden bakmaya başladık. Eskiden yaptığınız dekorasyon seçimleri artık size de güzel gelmiyorsa, evinizi dönüştürmenin oldukça kolay bir yolu var: Boyamak! 


Aşağıda sizler için derlediğimiz kolay ve şık boya fikirleriyle yorgun odaları nasıl güncelleyip tazeleyebileceğinizi göreceksiniz. 

Duvarlara İki Ton İle Karakter Kazandırın

Renkler arasında uzanan bir şerit ile bölünmüş iki tonlu duvarlar, bir odayı dönüştürmenin en trend yollarından biridir. Dado ismindeki bu kalıp, eski evlerde sıklıkla bulunan mimari bir kalıptır. Modern iç mekanlarda, bir duvarın alt ve üst kısmını ayırmak ve karakter katmak için kullanabilirsiniz. 

 

Bu duvarın mimarı "Soho House Amsterdam'daki şık koridorlar için duvarların alt yarısını krem kahve rengine boyadık ve üstte nötr bir renk kullandık. Ardından güçlü bir görsel bağlantı oluşturmak için bir siyah dado çizgisi ve siyah kapı çerçeveleri ekledik" diye açıklıyor. Soho House baş tasarımcısı “İki tonlu duvarlar derinlik ve detay katar ve alanı dönüştürebilir. Bu yöntem karakter eklemenin kolay ve uygun maliyetli bir yoludur” şeklinde konuşuyor. 

Mobilyalar ve Aksesuarlarla Uyumlu Renkler

Mobilyalarınızı ve aksesuarlarınızı birbirine uyumlu renkler ile zenginleştirerek, sade renklere sahip odanızda beklenmedik etkiler yaratabilirsiniz.  

 

Ham Sıvanın Doğallığı

Ham alçı ile sıvanmış duvarlar doğal bir dokuya sahiptir ve evinizi ince bir renkle aydınlatır. Bu ışık dolu banyoda olduğu gibi pastellerden koyu tonlara kadar daha iddialı renklerin öne çıkması için de harika bir tuval oluşturur.

 

Aynı Tonda Bir Akış

Aynı rengi farklı tonlarda bir odaya uygulamak başlı başına çarpıcı bir görünüm yaratacaktır. Bu anlayış modern bir yenileme gibi hissettirir; uzun ömürlü ve zariftir.. 

 

Bu çalışmanın tasarımcısı "Bu oturma odasında, odaya her şeyi kucaklayan bir his vermek için perdeleri boya rengiyle eşleştirdik" diyor.  "Bu odada uygulanan renkler gündüz harikadır ama aynı zamanda geceleri lamba ışığı ile aydınlatıldığında çok rahat ve davetkar hale gelir.” 

Yan Yana Odalarda Renk Kontrastı

Yan yana odaların birinden diğerine bakıldığında nasıl göründüğünü hesaba katarak bitişik odalarda zıt renkler seçmek çok hoş bir ton akışı yaratacaktır.
Bu tatlı yeşim yeşili yatak odası, şeker pembesi bir koridora bakıyor. Tasarımcı "İki bitişik odada hangi renklerin kullanılacağına karar verirken, mekanlar arasındaki iletişimi göz önünde bulundurun" diyor. “Gözümüz daha sıcak renklere yönelir. Bu nedenle birini doğal olarak o yöne çekmek için pembe, mercan veya toprak rengi ile yönlendirin. Ardından, yan odayı yeşil, deniz mavisi veya lacivert gibi daha soğuk bir renk yaparak katmanlar yaratın.”

 

Beyaz Bir Senfon

Bir iç mekanı dekore ederken tamamen beyaza geçmek gerçekten bir renk güncellemesi midir? Bu örnekteki gibiyse evet! Sıradanlıktan uzak olan bu beyaz mutfak, çeşitli yüzeylerde beyazlardan oluşan bir senfoni gibi sanki. Hem dokular hem de boya ile etkileyici bir uyum içerisinde…

 


Kapıları Renkle Öne Çıkarın 
Geleneksel bir alana enerji vermek için parlak ve cesur bir renk gibisi yoktur. Bu cömert detaylara sahip Viktorya tarzı evde olduğu gibi, kapı ve pervazlarını etkileyici renklere boyayarak hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.  

Bu evin iç mimarı “Biraz heyecan katmak için zıt tonlarda kapı çerçeveleri seçin” önerisinde bulunuyor. “Beyaz ile sadeleştirilmiş, zamansız duvarlara dengeleyici olarak mavi tonu ihtiyacınız olan ince dokunuş olabilir.” 

Pencerelere de Renk Verebilirsiniz

İddialı renkler sadece kapılarla sınırlı kalmak zorunda değil. Pencereyi çerçeveleyen cesur bir renk, bir tablo benzeri bir etki yaratır; bu durumda tablo manzaranızdır. Bu banyoda, pencere çerçevesi ve tavan, klasik odaya çağdaş bir his vererek, turuncu ve lacivert çizgilerle vurgulanıyor.

 

“Parlak” Fikirler

Evinizin boyası için sevdiğiniz restoranlardan da ilham alabilirsiniz. Aynen bizim burada yapacağımız gibi!  Bu yeni restoran tasarımında da görebileceğiniz gibi “parlak” yaklaşımlar gün geçtikçe tasarımlarda daha çok trend haline geliyor. 
Bu restoranın iç tasarımcısı "Renk paleti Grand Sicilian Manorhouses'tan ilham aldı" diyor. “Parlak ve uçuk sarı bir malzeme kullandık ve doku oluşturmasını sağlamak için fırça ile uyguladık. Parlak boya malzemeleri kullanmak, mevcut doğal ışığın odanın her yerine yansımasını sağlıyor”.

 

Şekillerle Fark Yaratın

Bu resimden alabileceğimiz birçok ilham var ama sadece kapının çevresindeki şekle odaklanalım. Bu eğlenceli dokunuş tüm mekanı bambaşka bir hale dönüştürüyor. 

 

Bu görünümü oluşturmak için tek gerekenler ise bir kutu boya, küçük bir boya fırçası, bir kurşun kalem ve biraz sabır. Tasarımınızı bir kalemle hafifçe çizin ve ardından boyamaya başlayın. Gözlerinize inanamayacaksınız!


 

Döşeme Tahtalarının Yeni Yaşamı

Döşeme tahtalarını boyamak klasik bir görünümdür ve mekana kişilik kazandırmak çok etkili bir yöntemdir. Ancak burada görüldüğü gibi daha zengin bir görünüm isterseniz şeritlerle kendi tarzınıza uygun bir tasarım yaratabilirsiniz.

 


Bu görünümü dizayn eden iç mimar “Zemini ddialı bir renkle boyamak, bir alana büyük miktarda drama katar” diyor. “Dikkati yere odaklamak için odanın geri kalanını boz rengi gibi yumuşak kahverengilerle nötr tuttuk. Alternatif olarak beyaz duvarlar da tercih edebilirsiniz -  ancak mavi alt tonlu bir beyaz yerine sıcak tonlu veya nötr bir beyaz seçin.”

Eski Mobilyaları Canlandırmak İçin Boyayın

Eski dekorasyonunuza yeni bir soluk getirmek için emekliye çıkmaya hazırlanan mobilyaları geri kazanabilirsiniz.  Bu eskileri cesur tonlarla dönüştürme fikri oldukça cazip. Parlak sarılar, koyu maviler, canlı kırmızılar ve zengin zümrüt yeşilleri, mobilyaları canlandırmak için harikadır. Birçok evde gördüğümüz nötr duvarlar ise bu parçaların tamamlayıcısı olacak.