Eklektik Stil Dekorasyon Trendleri

Son dönemlerde trend olan dekorasyon anlayışından biri eklektik tarzdır. Farklı dekorasyon stillerinin bir araya getirilerek kusursuz bir uyum yakalaması olarak tercih edilen eklektik, yaşam alanlarınızın özgün ruhunuzu yansıtmasını sağlar. Evinizi dekore ederek tek bir stile bağlı kalmadan kendi zevklerinizi yansıtan farklı alanlar yaratabilirsiniz. Renk, doku, tasarım olarak tamamen farklı dekorasyon stillerinde yer alan parçaları tek bir ortamda kullanabilirsiniz.

Sıradanlığı ortadan kaldıran eklektik stil, özgür ruhlu kişilerin ilgisini çeker. Kalıpların dışında düşünmeyi seviyorsanız, kuralların sizi sınırlandırmasını doğru bulmuyorsanız bu dekorasyon anlayışı tam size göre.

Eklektik Stilde Öne Çıkan Detaylar

Yaşam alanlarınızı dekore ederken doğru bir dekorasyon stili seçmeniz gerekir. Evinizin sizi yansıtması ve kişisel özelliklerinizi vurgulaması için dekorasyon anlayışlarından size en uygun olanı uygulayabilirsiniz. Eklektik dekorasyon stilinden öne çıkan bazı detaylar bulunur. Bu detayları inceleyerek size ve yaşam alanınıza uygun olup olmadığını değerlendirebilirsiniz.

  • Eklektik stilde en temel nokta, farklı renklerin ve desenlerin bir arada kullanılmasıdır. Rustik tarzda olduğu gibi tek bir stile bağlı kalınmaz. Birbiri ile uyumlu olan tasarımları birlikte kullanarak çeşitliliğin çekiciliğinden faydalanabilirsiniz.
  • Ahşap, metal, cam gibi farklı malzemelerden üretilen mobilya tasarımları bir arada kullanılır. Burada önemli olan eşit bir dağılım yakalamaktır. Göz yormayan ve karmaşa yaratmayan bir dekorasyon stili oluşturabilirsiniz.
  • Eklektik dekorasyon anlayışında öne çıkan bir diğer detay, işlevselliktir. Kullanımı kolay, fonksiyonel tasarıma sahip, benzersiz bir şekli bulunan parçaları bir arada tercih edebilirsiniz. Bu sayede yaşam alanınızda hem şık hem konforlu bir görünüm elde etmeniz mümkün.

Eklektik Stili Uygularken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her dekorasyon stilinin kendine göre önemli kuralları bulunur. Eklektik dekorasyon stili kuralları yıkmak anlamına gelse de bazı önemli noktaları göz önünde bulundurmanız gerekir. Öncelikle farklı tarzların bir arada kullanıldığı eklektik stilde karmaşık görüntüyü önlemek gerekir. Farklı desenler ve güçlü dokular bir arada kullanıldığında bazen göz yoran bir tasarım yaratabilir. Değişik tarzlar arasında geçiş yaparken yumuşak parçalar kullanmak önemlidir.

 

Ahşap mobilyaları metal veya cam tasarımlar ile harmanlarken dengeli davranmak gerekir. Güçlü tasarımları bir arada kullanırken aradaki dengeyi doğru ayarlamanız kritik öneme sahiptir. Modern ve klasik parçaların uyum içinde olması eklektik stili doğru şekilde yansıtmanız için idealdir.

 

Mermer ve kadife, tuğla ve geometrik desenler, ahşap ve cam bir araya geldiğinde eklektik stili yansıtır. Yaşam alanlarınızda bu parçaları birlikte kullanarak istediğiniz özgür dekorasyonu uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken, güçlü tasarıma sahip parçaların daha hafif desenlerle geçiş sağlamasıdır.

 

Zıtlıklar ve zamansız parçalar, eklektik dekorasyon stilinin öne çıkan unsurlarıdır. Yaşam alanlarınızda eklektik stili uygulamak için modası hiç geçmeyen vintage parçaları modern tasarımlarla birlikte kullanabilirsiniz. El becerilerinizi sergileyerek boyadığınız ahşap sandalye, tabure, sehpa, saksı gibi parçaları düz renk duvarları olan salonda tercih edebilirsiniz. Hem bohem hem modern anlayışı yansıtan tasarımlar yaşam alanınızda eklektik stili şık bir şekilde yansıtır. 

 

Eklektik stilde karmaşıklığa yer vermemek için renk tonları ve desenler doğru seçilmelidir. Nötr tonlar ile farklı tarzların geçişi etkili şekilde yapılabilir. Yaşam alanlarınızı dekore ederken acele etmemeniz önem taşır. Eklektik stili iyi şekilde anlamak ve uygulamak için örnek tasarımları inceleyebilir, farklı parçaları değerlendirebilir, tüm alternatifleri gözden geçirebilirsiniz. Tamamen görsel ve estetik açıdan düşünmek yerine işlevsel detaylara da önem vermeniz gerekir. Eklektik tarzı uygularken günlük yaşamanızı kolaylaştıran, kullanımı kolay, uzun süre dayanıklılık sağlayan parçaları tercih ederek daha konforlu bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ve özgün zevklerinizi ön plana çıkarmak için eklektik dekorasyon stili uygun bir tercih olur.

Ritmik Desenler ve Farklı Aksesuarlar

Eklektik stilde karmaşık bir görüntü oluşmasını önlemek için bazı desenlerin tekrar etmesi önemlidir. Özellikle geniş salonlarda eklektik dekorasyon yaratılması için ritmik desenlerden faydalanabilirsiniz. Masa örtüsü, koltuk, kırlent, okuma köşesi gibi parçalarda tekrar eden desenler kusursuz bir uyum yaratır.

 

Eklektik dekorasyon anlayışında aksesuar seçimi büyük önem taşır. Mobilyaların tasarımlarını daha fazla öne çıkaran, doğru aksesuarların seçilmesidir. Antika parçalar, modern tasarımlar, renkli tabureler, farklı ışık düzeylerine sahip abajurlar ile eklektik dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. Aynalar, çerçeveler, yastıklar, battaniyeler, tablolar kişisel zevklerinizi yansıtmak için idealdir. Eklektik dekorasyon stili özgün tarzınızı ortaya çıkardığı için zengin aksesuarlar ile renklendirilebilir.

 

Eklektik stilde tamamen farklı ve zıt parçaların uyum içinde kullanılması gerekir. Duvarlarınız sade ve düz ise, mobilya seçiminde desenli parçaları değerlendirebilirsiniz. Kullandığınız aksesuar ve tekstil ürünleri ile yaşam alanlarınızın renklenmesini sağlamanız gerekir. Eklektik dekorasyonda güçlü parçalar öne çıkar. Eğer mobilyalarda sade bir stili seviyorsanız bu güçlü vurguyu yakalamak için duvar tasarımlarını kullanabilirsiniz.

 

Yaşam alanlarınıza farklı atmosfer katmak için renkli iç duvar boyalarından ilham alabilirsiniz. Salonunuzda bir duvarı tamamen farklı bir renkle boyayarak enerjiyi etkili şekilde yönetebilmeniz mümkün. DYO, geniş iç duvar boya seçenekleri ile her zevke hitap eder. Değişik boyama tekniklerinden faydalanarak duvarlarınızın dekorasyonu en iyi şekilde yansıtmasını sağlayabilirsiniz. Parlak bir renk, canlı bir ton, ortama tamamen zıt bir desen ile salonun dekorasyonunu güçlendirebilirsiniz.

 

Bilgilendirme: Bu içerikte kullanılan görseller tamamen referans ve fikir amaçlıdır. 

Tüm renkler, ekran rengi / ışığı ve çözünürlüğe bağlı olarak orijinaline göre değişiklik gösterebilir. Nihai seçim ve en doğru sonuç için size en yakın satış noktamızı ziyaret ederek basılı kartelamızı incelemenizi tavsiye ederiz.

İçerikte geçen renk ya da ürün önerileri ile ilgili destek almak için birbilenesorun.com.tr web sitemiz üzerinden ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz. 

Renkli günler dileriz.