En Popüler İç Cephe Boya Renkleri

En Çok Kullanılan İç Cephe Boya Renkleri

Renklerin, insan psikolojisinde önemli bir yeri bulunur. Bu yüzden evlerin iç cephesinde kullanılan boya renklerinin özenle seçilmesi dekorasyon açısından önem taşır. İç mekân boya renkleri geniş bir yelpazeye sahip olması herkesin kendi zevkine uygun, baktığında iyi hissedeceği rengi bulmasını kolaylaştırır. En güzel iç mekân boya renkleri ile evinizi daha ferah ve keyifli bir hâle getirebilirsiniz.

Boya tercihi yaparken renginin yanı sıra farklı detaylara da dikkat edilmesi gerekir. Örneğin; duvar temizliğinin kolay bir şekilde yapılabilmesini istiyorsanız silinebilir salon boya renkleri arasından seçim yapmanız faydalı olur. Seçeceğiniz boyanın mat mı yoksa parlak mı olması gerektiğine de karar vermelisiniz. Aydınlık bir görünüm istiyorsanız parlak salon duvar boya renklerini inceleyebilirsiniz.

Oturma Odası Boya Renkleri

Oturma odası ya da salon, evin en sık vakit geçirilen odaları arasında yer alır. Oturma odası boyası alırken sakinleştirici etkisi olan renklere yönelmeniz akşamları günün yorgunluğunu atmanıza katkı sağlayabilir. Ilık Maya, Kumsal, Yeni Kesekağıdı gibi kahverengi ve bej tonları, salon en çok kullanılan boya renkleri olmasıyla ön plana çıkar. Toprak tonları aynı zamanda sakinleştirici etkiye sahip olduğu için hem salonda hem de oturma odasında rahatlıkla tercih edilebilir.

Yeni Gülkurusu, Şampanya, Ihlamur başta olmak üzere kırmızı, turuncu ve sarı tonlar modern salon boya renkleri olarak nitelendirilebilir. Doğru eşyalar ile kullanıldığında sıcak ve huzurlu bir ortam elde edilir. 

Oturma odanızda ya da salonunuzda tek bir renk kullanmak istemiyorsanız farklı renkleri kullanarak bir kontrast yaratabilirsiniz. Hangi renkleri kullanacağınız konusunda kararsız kaldıysanız zıt renkleri kullanarak kontrast oluşturabilirsiniz. Renk seçimi yaparken rengin eşyanızla uyumunu da göz önünde bulundurmayı unutmayın. 

Mutfak Boya Renkleri

Mutfak da evin çokça vakit geçirilen alanlarından biridir. Evin mutfağı için renk seçimi yapılırken kişisel zevklerin yanı sıra mutfağın boyutu da göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer küçük bir mutfağa sahipseniz açık renk mutfak boya renkleri kullanmanız faydalı olur. Böylelikle mutfağınız olduğundan daha büyük ve ferah gözükür. Beyaz ve krem tonları, en sık kullanılan iç cephe mutfak boya renkleri arasında yer alır.

Mutfaklarda canlı ve enerjik duran mutfak boyası çeşitlerine de öncelik verilebilir. Farklılık arıyorsanız Saltanat Kırmızı, Lilyum Pembe ve Tomurcuk gibi renkleri inceleyebilirsiniz. Mutfakta duvarların leke olma riski oldukça fazladır. Oluşan lekelerin kolaylıkla temizlenebilmesi için mutfakta silinebilir iç cephe boyalar tercih edebilirsiniz. Böylelikle duvar leke olsa bile bir bez yardımıyla kolaylıkla temizleyebilirsiniz. 

Yatak Odası Boya Renkleri

Yatak odası boya renkleri arasında seçim yaparken kişisel zevklerinize önem verebilirsiniz. Kimileri daha ferah bir görünüm isterken kimileri ise yatak odasında daha koyu renklere yönelir. Yeşil ve mavi tonları sakinleştirici yatak odası duvar boya renkleri olmasıyla ön plana çıkar. Dingin bir görüntü elde etmek istiyorsanız Mine, Gökçe, Irmak Yeşili ve Fıstıki gibi renk tonlarına yönelebilirsiniz. 

Kırmızı tonları ise yatak odanızda romantik bir atmosfer yakalamanıza olanak sağlar. Şarabi, yatak odası için en çok tercih edilen iç cephe boya renkleri arasında bulunur. Kırmızının yanı sıra Hint Pembesi ve Prenses Pembesi gibi renkler de yatak odanızda romantik bir atmosfer yakalamak için idealdir. 

Çocuk Odası Boya Renkleri

Çocuk odasında, çocuğunuzun daha iyi hissetmesini sağlayıp yaratıcılığını artıracak renk tonlarına yönelmeniz faydalı olur. Çocuk odası boya renkleri çeşitlilik gösterdiği için aradığınız rengi bulmanız oldukça kolaydır. Sarı, pembe, yeşil ve mavi renklerinin tonları çocuk odalarında rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle Güz, Tropik gibi sarı tonları çocuk odasını daha canlı gösterir. 

Çocuğun yatak odası için boya renkleri arasında seçim yaparken zıtlığın uyumundan da faydalanabilirsiniz. Örneğin; gri tonları soluk durduğu için çocuk odasında genellikle kullanılmaz. Ancak gri ve sarı tonlarını bir arada kullanarak hem canlı hem de farklı bir görünüm yakalayabilirsiniz. Çocuğunuzun odasında rengi ne olursa olsun sağlığa duyarlı boya kullanmaya özen göstermeniz önerilir. 

İç Mekân için Popüler Renk Kombinasyonları

En popüler renk kombinasyonlarına değinmeden önce renklerin psikolojik etkileri hakkında kısaca bilgi vermek yararlı olur. Böylelikle farklı alanlarında hangi rengi kullanacağınıza karar verebilirsiniz. Renklerin insan psikolojisindeki yeri ve yaptığı çağrışımlar şu şekildedir:

 • Mavi: Güveni ve dinginliği temsil eder. Sıcak tonlarının kullanılması daha pozitif bir etki yaratır.
 • Kırmızı: Romantik duyguların rengi olarak nitelendirilir. Yatak odasında kullanmak için idealdir.
 • Sarı: Samimiyeti ve sıcaklığı simgeler. Evin farklı alanlarında tercih edilebilir.
 • Yeşil: Yenilenmeyi ve huzuru çağrıştırır. Yeşilin her tonuna evinizde yer verebilirsiniz.
 • Mor: Yaratıcılığı en çok besleyen renklerden biridir. Hem çocuk odasında hem de çalışma odasında kullanılabilir.
 • Beyaz: Saflığı ve temizliği simgeler. Ferah gösterilmek istenilen alanlarda tercih edilebilir.
 • Siyah: Olumsuz çağrışımları bulunsa da doğru alanlarda uygun eşyalarla kullanıldığında lüksü ve zarafeti simgeler.
 • Kahverengi: Güvenilirliği ve durgunluğu simgeler. Açık tonları ferah hissettirir.

Yaşanılan olaylara ve kişisel zevklere göre renklerin anlamları değişse de insanlar üzerindeki çağrışımları genel olarak bu şekildedir. Anlamlarına değindikten sonra iç mekân için popüler renk kombinasyonlarına değinebiliriz. Hem popüler hem de zamansız renk kombinasyonları şunlardır:

 • Mavi ve beyaz
 • Krem ve kahve tonları
 • Sarı ve gri
 • Mavi ve sarı
 • Koyu kırmızı ve nötrler

Bu renklerin yanı hem iç hem de dış cephe boyalar kısmına göz atarak kendi zevkinize uygun farklı kombinasyonlar oluşturabilirsiniz.

İç Mekânlara Uygun Renk Seçimi İpuçları

İç mekân boyası seçerken bazı noktalara dikkat etmeniz evinize en uygun olan boyayı seçmenize imkân tanır. Boya seçimi yaparken yararlanabileceğiniz ipuçları şunlardır:

 • İlk olarak doğru rengi belirleyerek işe başlamalısınız. Renk seçimi yaparken kullanılacak odayı, kişisel zevklerinizi ve odanın boyutunu göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin; dar bir salonda ferah salon boya renkleri tercih edilebilir.
 • Boya numuneleri ile deneme yapmanız şüphesiz en doğru seçimi yapmanıza olanak sağlar. Kafanızda birkaç renk belirleyip duvarda deneme yaparak alacağınız boyaya kolaylıkla karar verebilirsiniz.
 • Işığın renk üzerinde etkileri bulunur. Bu yüzden aynı boya farklı mekânlarda değişik tonda gözükebilir. Renk seçimi yaparken ışığın etkisini göz ardı etmemeniz faydalı olur. Az ışık alan bir mekânda renk daha koyu durabilir.

Bunların yanı sıra profesyonel boyacılarla çalışmaya da özen göstermeniz evinizin daha güzel görünmesine yardımcı olur. Profesyonel boyacılar, boyanın duvarda kusursuz bir şekilde durmasına imkân tanır. Duvar boyası rehberi kısmına göz atarak boya seçiminin inceliklerine dair daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Renk Bakımı ve Uygulama

Yapılan boyanın ilk günkü görüntüsünü koruması için renk bakımının ve uygulamanın en doğru şekilde yapılması gerekir. Boyayı doğru fırçalarla duvara uygulamak büyük önem taşır. Uygulama sonrasında ise boyanın tamamen kurumasına dikkat edilmelidir. İç cephe boya renkleri salon, mutfak gibi bölgeler için kimi zaman ayrı olarak üretilir. Odaya uygun boya seçimi de uygulamayı daha kolay hale getirir. Örneğin; salon için boya seçerken salon boya renkleri kataloğunu inceleyebilirsiniz.

Duvar temizliğinin düzenli olarak yapılması da boyanın ilk günkü gibi kaliteli ve canlı durmasına olanak sağlar. Temizlik yaparken boyanın renginin solmaması için yoğun kimyasal kullanımından kaçınılması gerekir.