Ev Bitkilerini Seçme Rehberi

Kalabalık bir evde bile, ev bitkileri için ne kadar alan yaratabileceğinize şaşırabilirsiniz.  Buzdolabının üstü, kitaplığın, piyanonun veya banyonun köşesi beklenmedik ama bitkiler için harika yerler olabilir. 


Ev bitkileri bir odayı dekore etmeye, stil kazandırmaya ve hatta içeriye bir dış mekan hissi getirmeye yardımcıdır. Hepsinden iyisi, birçoğunun bakımı çok az çaba gerektirir. 


Ayrıca evinizde yani iç mekanda bitki yetiştirmek çok daha kolaydır çünkü ortamı siz kontrol edersiniz.  Bitkiye ihtiyaç duyduğu nemi, saksısını, toprağını, besinini ve ışığı sağladığınız sürece, hemen hemen her ev bitkisinde başarılı olursunuz.

Bu süreçte size yardımcı olması için işte 5 kolay adım!


1. Hangi Bitki? Ne kadar Alanınız Var?

Hangi bitkileri seçmelisiniz? İlk olarak, gerçekçi bir şekilde davranın. Daha küçük bir evde veya dairede muhtemelen büyük bir palmiye ağacı için yeriniz yoktur. Ancak bir Afrika menekşesi rengarenk çiçekler açar, bakımı kolaydır ve az yer kaplar. Bu nedenle alacağınız bitkinin ne kadar büyüdüğünü öğrenin ve ona göre hareket edin. Geniş evler için ise boşluk hissini yok etmenin en güzel yolu güzel ve büyük bir saksı ağacı olabilir. 


2. Işık Koşullarınıza Uygun Bitkileri Seçin

Eviniz fazla ışık almıyorsa, çok fazla doğal ışık gerektirmeyen ev bitkileri yetiştirebilirsiniz. Potos sarmaşık, kalp yapraklı deve tabanı, yılan bitkisi, melek kanadı (ok başı), demir döküm çiçeği, ağlayan çiçek veya Çin herdemyeşili yetiştirmeyi deneyin. Düşük ışıkta büyüyen çiçek açacak bir bitki arıyorsanız harika bir seçenek beyaz yelken çiçeğidir. Evinizde parlak, güneşli noktalar varsa, Norfolk Adası çamı, drasena çiçeği, keman yapraklı kauçuk, kurdele çiçeği, kroton, yeşim ağacı veya kauçuk yetiştirmeyi deneyin.

3. Başkalarından Bilgi ve İlham Alabilirsiniz

Birinin evinde beğendiğiniz bir bitki görürseniz, ona ne olduğunu ve satın alındığı yerle birlikte büyümesi için neye ihtiyacı olduğunu sorun. Diğer fikirler için yerel çiçekçinizi de ziyaret  edebilirsiniz. Pinterest, ilham almak için eşsiz bir kaynak olabilir. Çok farklı ve eşsiz bitkiler için ise kitaplar sizi bekliyor. Çiçekçiler genellikle eve çok uygun bitkileri satarlar ve evinizin özel koşullarını onlarla paylaşırsanız, bu konuda size rahatlıkla yardımcı olurlar. 


4. Tarz Katın

Ev bitkileri sadece canlılık getirmez, aynı zamanda dekorasyon tarzınız hakkında da fikir verirler. Tarz bir bitki, evinize umduğunuzdan çok daha fazla bir hava getirebilir. Ayrıca bitkilerin sadece yeşil rengi getireceğini de sanmayın. Afrika menekşeleri, siklamen, Atatürk çiçeği ve açelya, kasvetli kış ve erken ilkbahar aylarında renk sağlayan birkaç bitkidir ve kroton bitkisinin yaprakları, yıl boyunca kırmızı, sarı ve turuncunun muhteşem tonlarını taşır. Evinize biraz canlı renk katmak için birçok seçenek bulabilirsiniz.

5. Önemli Bir Detay: Saksılar

Bakır saksılar, seramik sırlı saksılar veya astarlı hasır kaplar gibi saksıları kullanarak, renkleri ve malzemeleri harmanlayabilirsiniz. İç mekanlarınıza biraz caz katmanıza yardımcı olacak bitki standları, raflar ve diğer dekorasyon fikirlerini de unutmayın.