Ev Dekorasyonunda Country Tarzının Özellikleri ve Türleri

Şehir hayatının karmaşası, yoğunluğu ve gürültüsünden kaçmak isteyenlere göre bir dekorasyon stilinden bahsedeceğiz: Country! İngilizcede “kırsal, taşraya ait” anlamlarına gelen country sözcüğü, ev dekorasyonunda da vintage dokunuşlar ve modern çizgileri bir araya getirir. Evinizde vakit geçirirken biraz doğallık, sakinlik ve sadeliğin özlemini duyuyorsanız country tarzı ev dekorasyonu tam da size göre olabilir.

Peki, country tarzı ne demek? Country tarzı dekorasyon, evlerde bir sahil kasabası ya da bir kır evi atmosferi yaratmayı amaçlar. Sizi doğada hissettirecek renklerin, ahşabın ve kocaman salon bitkilerinin büyüleyici bir uyum içerisinde buluştuğu country evler, şehir yaşamından sıkılanlar ve biraz sadelik, sakinlik isteyenler için harika bir seçenek olabilir. Nostalji kokan ama modern ve minimal yaklaşımlardan da uzaklaşmak istemeyenlerin sevdiği country ev dekorasyonunun inceliklerine birlikte göz atalım!

Country Tarzı Nedir?

“Country stil ne demek?” sorusuna üç kelime ile cevap vermek gerekirse bunlar kesinlikle doğallık, sadelik ve nostalji olur. Kırlarda ya da sahillerde kurulan uzun yemek masalarını ve bu masalarda vakit geçiren insanları hayal edin. Country dekorasyon stili, o masaların atmosferini evinize taşımak ister. 

Country tarzı ev dekorasyonunda iç cephe boya renklerinden mobilya ve aksesuarlara kadar her alanda sadelik ön plana çıkar. Rustik, yani biraz daha köy evi görünümlü country dekorasyonlarda bej, krem gibi yumuşak renk tonlarıyla yaşam alanlarına zamanla yıpranmış bir görüntü kazandırılır. Modernliğin daha baskın olması isteniyorsa saf beyaz, kırmızı, yeşil ve mavi tonları da tercih edilebilir.

Country ev dekorasyon örneklerinde duvarlarda ahşap, taş ve mermer görünümü de “Country tarz ne demek?” sorusuna cevap olabilir. Zemin döşemeleri ve mobilyaların ahşap görünümlü ürünler arasından seçildiği bu dekorasyon stilinde aksesuar olarak da vintage tablolar, çini vazolar, ahşap saksılı salon çiçekleri kullanılabilir.

Country Tarzı Ev Dekorasyonunun Özellikleri

Country tarzı mobilyalar, bu dekorasyon stilinin en karakteristik unsurlarından biridir. Yıpranmış görünümlü, nostaljik tasarımlı mobilyalar; “Country mobilya ne demek?” sorusuna yanıt olarak gösterilebilir. Peki, evin hangi alanında nasıl mobilyalar kullanmak gerekir?

Country Mutfak Dekorasyonu

Country mutfaklar, kapısı kocaman bir bahçeye açılan kır evlerini hatırlatır. Yumuşak renklerin, sade ve vintage mobilyaların yer aldığı country tarzı mutfak dekorasyonlarının en belirgin özelliği açık raflardır. Duvarlarda veya mutfak dolaplarında yer alan açık raflara baharat takımları, renkli fincanlar, küçük kâse veya dekoratif saksılar dizilebilir. Ahşap detaylarının yer aldığı country mutfaklara aksesuar olarak hasır sepetler veya kurutulmuş çiçekler de koyulabilir.

Country Tarzı Oturma Odası ve Salonlar

Country salon dekorasyonu denince akla ilk olarak konfor gelmeli. Yumuşacık rahat koltuklar, geniş masa veya sehpalar, saksı bitkileri, doğa manzaralı tablolar ve çini desenli vintage vazolar; country tarzı detayları arasında sayılabilir. Country salonlarınızı bej, krem gibi sade renklerin yanı sıra petrol mavisi, koyu yeşil, bordo gibi daha nostaljik tonlarla da dekore edebilirsiniz.

Country Yatak Odası Dekorasyonu

Beyazların, yumuşak renklerin, ahşap veya hasır görünümlü mobilyaların özgürce kullanılabileceği alanlardan biri de yatak odalarıdır. Doğal ve ferah bir dekorasyon için yatak odanızda da country tarzı mobilyalar kullanabilirsiniz. 
Alçak ve geniş bir yatak, ahşap komodinler, süslü ahşaptan üretilmiş şık ve geniş bir gardırop; country yatak odası dekorasyonuna çok yakışabilir. Dilerseniz hasır raflar ve sepetlerle de odanızı süsleyebilirsiniz. Ayrıca ahşap çerçeveli, geniş bir dekoratif ayna modeli de country yatak odalarına bambaşka bir atmosfer katabilir.

Fransız Country Tarzı Mobilya

Fransız country, bu tarzdaki dekorasyonun ihtişamlı örneklerini içerir. Yumuşak renkli iç cephe boyalarının, gösterişli ahşap mobilyaların ve şık aydınlatmaların bir araya geldiği Fransız country stilinde zemin döşemeleri de oldukça önemlidir. Yepyeni görünen döşemeler yerine biraz eskimiş gibi duran zeminler kullanılır. 

Fransız country tarzı mobilyalar da yıllardır kullanılıyormuş gibi görünebilir. Oyma desenli ceviz masaların, üzerinde çiçek kabartmaları bulunan şık dolapların kenarlarındaki küçük bozulmalar bu dekorasyon stilinde bulunan detaylardır. 

Country Stil Dekorasyon Örnekleri

Country dekorasyon stili; mutfaktan banyoya, salondan yatak odasına, evin her alanına şıklık ve konfor kazandırır. Zarif işlemelerin, yumuşacık sıcak renklerin, ahşabın, çini desenli aksesuarların, iri çiçek motifli tabloların bir araya gelip oluşturduğu nostalji ile sizi geçmişte huzurlu ve tatlı bir yolculuğa davet eder.

Yıllardır kullandığınız dolapları, masaları biraz onararak bu stile uygun hâle getirip salonlarınızda kullanabilirsiniz. Tercihinizi rustik country tarz dekorasyondan yana kullanacaksanız yatak odanızı yün kilimler, geleneksel desenli perde ve battaniyeler ile de dekore edebilirsiniz. 

Doğanın renklerini, yemyeşil bitkileri, kurutulmuş çiçekleri değerlendirerek evinize, özellikle mutfaklarınıza ferah ve doğal bir atmosfer katabilirsiniz. Country dekorasyon stilinde çömlekler, bakır ya da kalay tencereler, ahşap kâseler, örme hasır sepetler gibi artık pek kullanılmayan eşyaları da dekoratif amaçlarla değerlendirebilirsiniz. 

Son yıllarda doğaya, kırlara, taşra huzuruna ihtiyaç duyanların en sevdiği dekorasyon stillerinden olan, Türkiye’de de popülerliği artan ve benzersiz tasarımlar yapabilme imkânı sunan country tarzı dekorasyonla siz de evinize yeni bir soluk getirebilirsiniz.