Ev Dekorasyonunda Kaktüs Trendi

Söz konusu bitkiler olduğunda türü fark etmeksizin her birine özen göstermek gerekiyor. Işığa duyarlılığı, sıcaklığa olan merakı, sulaması, gübrelemesi, havalandırması hatta dikimi bile özen gerektiriyor. Dikenlerinin aksine ev dekorasyonunun en sevilen bitkilerinden olan kaktüslerin uzun süre sizinle birlikte olmasını istiyorsanız bakımına özen göstermeniz gerekir. 

Derin Toprak İstemiyor 

Kökleri ince lifler halinde olan kaktüsü çok derin toprakta yetiştirmenize gerek yok. Kaktüs için söz konusu toprak olduğunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta toprağın kireç barındırmaması ve suyu iyi geçirmesidir. Bu yüzden çok fazla sulanmamalı. 

Suni Gübre Tercih Edin

Kaktüs yetiştiriyorsanız gübre tercihini kesinlikle suni gübreden yana kullanmanız gerekiyor. Hayvan gübresi kaktüs için maalesef faydalı değil. Kaktüsü gübrelemek için ise bahar aylarını beklemeniz gerekiyor. 

Her Daim Bol Işık 

Kaktüsler her daim bol ışığı sever. Bu yüzden kaktüsler için en uygun yerler balkon ve cam kenarlarıdır. Eğer balkonda yetiştirecekseniz en çok güneş alan noktaya yerleştirmenizde fayda var. Dikkat etmeniz gereken tek konu öğlen güneşine direk maruz kalmaması. 

Isı Derecesi Önem Taşıyor 

Bir kaktüsün sağlıklı olarak yetişebilmesi için maksimum 40 dereceyle minimum -10 derece arasındaki alanda konumlandırılması gerekiyor. 

Çok Fazla Suya İhtiyaç Duymuyor 

Kaktüslerin suyla pek arası yoktur. Bu yüzden çok fazla sulanmamalıdır. Aşırı sulanması kaktüslerin ölmesine neden olabilir. Kaktüsü sularken sadece görünen kısmı değil, iç kısmı da sulanmalıdır. En çok ilkbahar aylarında suya ihtiyaç duyan kaktüsü, kış aylarında az miktarda sulayabilirsiniz.