Evde Rahatlamanıza ve Gevşemenize Yardımcı Olacak  Huzur Dolu 15 Dekorasyon Fikri!

Eviniz sığınağınızdır. Hayat bunaltıcı olduğunda kendinizi güvende ve rahat hissedebileceğiniz yer eviniz olmalıdır. Eğer ev dekorasyonunuzu doğru biçimde yaparsanız, evinizdeki huzur duygusunu güçlendirebilirsiniz. 
Sevdiğiniz eşyalarla dolu, iyi tasarlanmış bir evin sakinleştirici ve bir etkisi olabilir. Öte yandan yanlış dekore edilmiş bir alan, ruh haliniz üzerinde tam tersi bir etkiye sahiptir. 
Sizin için derlediğimiz bu dekorasyon fikirleri, her gün keyif alacağınız rahatlatıcı, stressiz bir ortam yaratmanıza yardımcı olacak!

1. Nötr Tonları Tercih Edin

Doğal ve bağırmayan nötr tonlar göze parlak renklerden daha rahatlatıcı gelir. İç mimar Karin Bohn, "Eğlenceli ve heyecan verici olabileceği için kesinlikle renklerle dekorasyon yapmaktan yanayım, ancak nötr alanların en sakin, sığınak benzeri hisleri desteklediğine inanıyorum" diyor.

Açık tonlu nötr tonların tekdüze hissettirmemesi için bol miktarda doku kullanın. Ayrıca çeşitli kumaşlarda ve ince desenlerde katmanlar oluşturabilirsiniz. 

Bu fikri sevdiyseniz, Dyo’nun Yuvanızdaki Duygular Koleksiyonu’nda, “Huzurlu Günler” bölümünde yer alan “Salda Kumu” rengi tam size göre!

Salda Kumu - Renk Kodu 0447 / DYO İç Cephe Kartelası

2. Bir Renk Kümesi Oluşturun

Dekoratör Erin Hackett, mutluluk ve pozitif hisler için yastıklar veya örtüler gibi birkaç parlak renkli aksesuar eklemeyi öneriyor. Renkli seramik çalışmaları, canlı renklere sahip resimler, mücevher tonlarında bir vazo ve renkli diğer objeler zihnin odaklanmasına yardımcıdır. Bu aksesuarları bir araya getirerek bir odak noktası oluşturabilir ve bu tasarımın rahatlatıcı etkisini en üst düzeye çıkarabilirsiniz. 

3. Şöminenin Rahatlatıcı Etkisi

Şömine, sadece yakıldığında değil bir dekorasyon unsuru olarak da oldukça rahatlatıcı olabilir. Huzurlu bir atmosfer oluşturmak için şömine etrafındaki duvarlara ve şöminenin önündeki zemine dekoratif detaylar ekleyebilirsiniz.
Kullanmadığınız zamanlarda şömineyi objeler, ağaç dalları veya kocaman mumlarla süsleyebilirsiniz. Böylece evinizde yaz veya kış fark etmeden huzur verici bir bölüm yaratmış olursunuz. 

4. Mumlar, Mumlar, Mumlar…

Mumların yumuşak parıltısı, her yere rahatlık hissi katar, bu nedenle onları evinizde bol bol kullanabilirsiniz. İç mimar Jade Joyner, "Sabahları mutfakta ve oturma odasında mum yakmayı ve akşama kadar yanmasını seviyorum" diyor ve ekliyor: "Günüme biraz lüks katarken rahatlatıcı bir ortam yaratıyor."

5. Işık Oyunları

Evinizde mümkün olan tüm aydınlatma imkanlarından yararlanın. Bunlar doğal ışık, tepeden aydınlatma ve detay aydınlatmaları olabilir. İdeali, bunların bir karışımını kullanarak bütünleşik bir aydınlatma sağlamaktır. 
İç mimar Sara Barney, "Aydınlık, ışıklandırılmış bir odaya sahip olmak, bir alanı daha davetkar yapmanın pratik bir yoludur" diyor. "Evinizdeki karanlık alanlara daha fazla ışık getirmek için aplikler, zemin lambaları, masa lambaları veya avizeler kullanabilirsiniz.” diye ekliyor. 
Gündüzleri, panjurları açarak ve içeri giren güneş ışığının tadını çıkararak doğal ışıktan yararlanabilirsiniz. Ardından, akşam saatleri için hafif, sıcak bir ışık veren ampullerle doğanın ışınları kadar çekici bir aydınlatma şeması oluşturabilirsiniz. 

6. Kokuların Gücü

Hoş bir aroma, rahatlamanın ve iyi hissetmenin en hızlı yollarından biridir. İç mimar Darla Bankston May, en sevdiğiniz kokulu mumları yakmanızı ve en çok kullandığınız odalara taze, güzel kokulu çiçekler yerleştirmenizi öneriyor. İç mimar Caitlin Murray, "Okaliptüs, sardunya ve papatya favorilerimden bazıları ve her odaya rahatlatıcı, spa benzeri bir kalite getiriyorlar" diyor.

7. Sevdiklerinizin Fotoğrafları

Zihninizi daha önce bulunduğunuz hoş yerlere götürmek için fotoğrafları kullanabilirsiniz. İç mimar Abbe Fenimore, "Kendinizi mutlu anılarla ve sevdiğiniz yüzlerle sarmak, alanınıza biraz sıcaklık katmanın harika bir yoludur" diyor. Sevdiklerinizin resimlerini günlük görüş alanınızda tutarsanız bu huzuru sıklıkla yaşayabilirsiniz. 

8. Dış Mekanı İçeri Davet Edin

Bir demet çiçek, bir dal aranjmanı veya birkaç ev bitkisi bir odaya rahat bir soluk getirir. Tasarımcı Linda Eyles, "Arka bahçenizdeki bir ağaçtan bir demet dal toplayıp bir vazoya atmak kadar basit bir davranış gününüzü huzurla doldurabilir" diyor. 
Bitkilerin bakımını yapmak size yük olacaksa, kuru çiçekler veya dayanıklı ev bitkileri seçebilir ve taze çiçekleri sadece özel günlerde kullanabilirsiniz. 

9. Doğaya Bakış

Pencerenizden harika bir manzaraya sahipseniz, bu manzarayı dekorasyonunuzun bir parçası yapmayı ihmal etmeyin. Pencere çevresindeki doğal bir ton, manzarayı vurgulayan bir tasarımdır. Pencere kenarlardaki perdeler yumuşaklık katabilirsiniz.

 

10. Tekstillerle Yumuşatın

Dekorunuza rahatlatıcı bir görünüm vermek için örgüler, kadife ve süet gibi rahat tekstillerden katmanlar oluşturabilirsiniz. Yere dökümlü perdeler, bol bol örtü ve birçok rahat yastık… Hepsi odaya huzur duygusu doldurur.

Ayrıca, bu detayları değiştirmek kolaydır ve nispeten daha ekonomiktir. Tasarımcı Murray, "Kilimler, kırlentler ve battaniyeler zamanla eskir, bu nedenle hepsini bir kerede değiştirmek, evinizdeki uyum hissini artırır ve beyne memnuniyet sinyalleri gönderir" diyor. 

11. Basit Değişikliklerle Yeniden Düzenleyin

Bazen bir evin konforunu artırmak için ihtiyaç duyulan tek şey basit bir yenilenmedir. Bir odanın görünümünü mevsimlere göre değiştirerek dekorasyonunuzu taze tutabilirsiniz. Sandalyeleri örtülerle ile süsleyebilir, bazı mobilyaları yeniden düzenleyebilir veya odayı daha davetkar hale getirmek için bir mevsimlik dekor objesi ekleyebilirsiniz.

Bu fikri sevdiyseniz, Dyo’nun Yuvanızdaki Duygular Koleksiyonu’nda, “Huzurlu Günler” bölümünde yer alan “İncekum” rengi tam size göre!

İncekum - Renk Kodu 1225 / DYO İç Cephe Kartelası

12. Stresi Uzaklaştırın

Banyonuzda, tazelik yayan havlular veya birkaç mum gibi basit eklemelerle spa benzeri bir atmosfer yaratabilir ve sonrasında bu alandan stresinizi atmak için yararlanabilirsiniz. İç mimar Kate Lester, "Banyodan çocukların oyuncaklarını toplayın, en sevdiğiniz kitabı alın ve kendinizi dinleyeceğiniz sessiz yalnızlık anları için banyoyu kullanın." diyor. Sıcak renkler, yumuşak aydınlatma ve yatıştırıcı bir müzik, bu anlara deneyime katkıda bulunacaktır.

13. Rahatlatıcı Bir Yatak Odası Yaratın

Yatak odanızı bir sığınak haline getirerek uyku kalitenizi ve aynı zamanda tüm gününüzün kalitesini iyileştirebilirsiniz. Yatak odasını sadece yataktan ibaret olarak düşünmeyin. Duvarları, sizi rahatlatan renklerle dekore edebilir ve sizi gülümseten resimler ekleyebilirsiniz.

Bu fikri sevdiyseniz, Dyo’nun Yuvanızdaki Duygular Koleksiyonu’nda, “Huzurlu Günler” bölümünde yer alan “Surperi” rengi tam size göre!

Surperi - Renk Kodu 4366 / DYO İç Cephe Kartelası

14. Kaosu Uzaklaştırın

Kaos kaygıyı besler, bu yüzden sakinleşmek için düzeni korumalısınız.  İç mekan tasarımcısı Karin Bohn, "Kalabalık bir alanın veya düzensizliğin görsel gerilim ve fiziksel stres yarattığına kesinlikle inanıyorum" diyor. Evinize bölüm bölüm odaklanarak düzene giden yola başlayabilirsiniz.
Bir odadaki dağınıklığı temizledikten sonra, odağınızı bir sonraki alana kaydırın. İç mimar Abbe Fenimore, "Köşeye battaniye veya oyuncaklar için büyük boy bir sepet ekleyerek oturma odanızı düzenleyebilirsiniz" diyor. "Karmaşayı yönetmek sadece tatmin edici olmayacak, aynı zamanda odaya fazladan alan katacak" diye ekliyor.

15. Bir Konfor Alanı Yaratın

İç mimar Darla Bankston May, “Evinizde dinlenmek için özel ayrılmış bir yer belirleyin” diyor. Okumak, müzik dinlemek veya meditasyon yapmak gibi rahatlatıcı aktivite seçebilirsiniz. "Rahat bir sandalyeyi evinizde doğal ışık alan veya sevdiğiniz bir manzaraya sahip bir yere taşıyın" diyor tecrübeli iç mimar. Ayrıca bu iş için bütün bir odayı ayırmanıza gerek yok; sadece ana akışın dışında olan bir nokta seçin. Özel alan hissini sağlamak için katlanır paravan kullanabilirsiniz.  Tasarımcı Linda Eyles, "İhtiyacınız olan tek şey rahat bir sandalye, bir zemin lambası ve çay bardağınız için bir yan sehpa" diyor. "Herkesin uzaklaşmak için bir yere ihtiyacı var" diye ekliyor.