Eviniz İçin Dış Cephe Boya Renklerini Seçmenin İpuçları!

Boyamadan önce mükemmel dış cephe rengini seçerek doğruyu bulmak evinizi  baştan aşağı değiştirebilir. 
Evinizin dış cephesi için boya renklerini seçerken, en iyi boya renklerinin evinizin en güzel özelliklerini öne çıkaran renkler olduğunu unutmayın. 

Aşağıda, evinizin rengini seçme konusunda 10 özel teknik ve ipucu önerdik. Keyifli okumalar! 

    
1.Evin Tarihini Keşfedin 

Eğer tarihi bir evi boyayacaksanız, evinizin orijinal rengini keşfetmeye ne dersiniz? 
Bunu yapmanın basit bir yolu, bir profesyonel yardımı ile cephedeki eski boya katmanlarını kazmak ve evinizin orijinal rengini yeniden bulmaktır. Bunu yapamıyorsanız tarihi bir renk şemasına başvurabilir ve eviniz inşa edildiğinde yaygın olan tonları seçebilirsiniz. Bu evinize orijinallik katacaktır. 

İpucu
Evinizin fotoğrafının fotokopisini çekin. Renk kombinasyonlarını denemek için renkli kalemlerle bu fotokopiyi boyayabilirsiniz. 
   

2.Ya da Tarihin Tam Tersini Yapın

Bazı bölgeler ise tarihi yapıları modern ve keyifli renklere boyamanıza izin verir. Bu şekilde yapmak mimari detayları dramatize eder. Eğer yerel belediyeniz ve komşularınız onaylarsa, evinizin çok ön plana çıkması için böyle bir yol seçebilirsiniz. 


3.Mahallenizi Düşünün

Yandaki ev size boya rengi fikirleri verebilir, ancak komşunuzu birebir kopyalamak kötü bir fikirdir. Evinizi diğerlerinden ayıran ancak yakındaki binalarla çakışmayan renkleri seçebilirsiniz. Çevrenize bakın; evinizin mimarisi yandaki eve benziyor mu? Etrafında evler olan bir banliyö bölgesinde misiniz, yoksa komşularınız ağaçlar mı? 

  
4.Doğadan İlham Alın

Evinizin etrafındaki manzara renk fikirleriyle doludur. Ağaçlar çoksa, yeşil ve kahverengi tonlar önerilebilir. Bir plaj ortamı, canlı maviler ve turkuazlar ve hatta pembe tonları için uygundur. Bir ön bahçe, çiçeklerine bağlı olarak eviniz için heyecan verici renk kombinasyonlarına ilham verebilir. Avustralyalı mimar Glenn Murcutt'ın yapmamızı söylediği şeyi yapın - güneşi takip edin. Güneş evinizin neresinde parlıyor? Eviniz çevrede nasıl konumlanıyor? Bu soruların cevapları ışığında yapabilirsiniz. 

       
5.Çatıya Bakın

Ev her zaman boş bir tuval değildir, yukarda çatıda hali hazırda var olan bir renk olabilir. Çatı malzemelerinin kendi renkleri vardır. Dış cephe boya renginizin çatıyla aynı olması gerekmez, ancak uyumlu olması gerekir. Ayrıca güzel kahverengi ve kırmızılara sahip tuğla detaylar veya taş parke dış cephe renk seçiminizi etkileyebilir. 


6.Boyasız Malzemelerin Renklerini Dikkate Alın

Evin her yeri boyanamayabilir. Tuğla ve taş detaylar, baca, PVC pencereler…  Dış basamak ve korkulukların renklerini de dikkate almanız gereklidir. Mimar Frank Lloyd Wright'ın sözleriyle, "Ahşap ahşaptır, beton betondur, taş taştır." Boyayacağınız elemanlar için renk seçerken bu malzemeleri aklınızda bulundurabilirsiniz.


7.İlham Oturma Odanızda Bekliyor Olabilir

Evinizin içinde kullanılan renk tonlarını göz önünde bulundurabilir ve bunlara uyumlu dış renkleri seçebilirsiniz. Bir yastık kılıfı desenine göre bütün bir evi boyamak komik görünebilir, ancak bu yaklaşım aslında mantıklıdır. Mobilyalarınızın rengi, iç cephe boya renklerinizin seçiminde size yol gösterebilir ve iç cephe boya renkleriniz ise dışarıda kullandığınız renkleri etkileyebilir. Bu oldukça iyi bir yaklaşımdır. 

    
8.Mimari Detaylar Size Yön Verebilir 

Evinizin arkaplan rengi nasıl hiç dikkat ettiniz mi? Bu, elde etmeye çalıştığınız etkiye bağlı olarak, tamamlayıcı bir renk, zıt bir renk, aynı renk ailesindeki bir renk tonu veya hatta bazen çatışan bir renk kullanmak olabilir.

Arkaplanın yanında, evinizin mimari detayları da boya seçimine yön verebilir. Panjurlar, çıkıntılar, cumbalar, alçıpanlar.. Bunları tespit ederek işe başlayabilirsiniz. Bu ayrıntılar yeterince çekici mi ve öne çıkaracak değerde mi? Yoksa bu detayların boya ile ikinci planda kalmasını sağlamak mı daha iyi? Bu sorulara verilecek cevaplar bir boya şeması oluşturmanızı sağlar. 

Evinizin boyutuna ve karmaşıklığına bağlı olarak iki, üç veya altıya kadar renk seçebilirsiniz. Dış cephe kaplamanızın rengine ek olarak, panjurlar, pervazlar, kapılar, pencere kanatları, braketler ve sütunlar için renk tonları seçebilirsiniz. 

Ancak dikkat edin: Çok fazla renk boğabilir, çok az renk ise evinizi düz ve yalın gösterebilir. Evin mimari tarzı burada büyük bir etkiye sahiptir. 

  
9.Boyut Eklemek için Işık Kullanın

Büyük, görkemli binaların genellikle beyaza boyanması şaşırtıcı değildir. Açık renkler bir binanın daha büyük görünmesini sağlar ve beyaz, geleneksel klasik mimari için tercih edilen renktir. (Örneğin, Amerika’daki ünlü Beyaz Saray) Beyaz veya uçuk krem ​​rengi kullanarak evinizin büyüklük ve asalet duygusunu artırabilirsiniz. ve gölgeleri vurgulamak için daha koyu renkler ve yüzeyleri veya ayrıntıları öne çıkarmak için daha açık renkler kullanabilirsiniz.


10.Renk Ailelerinden Faydalanın

Zıt renkler mimari ayrıntılara dikkat çekecek, ancak çok aşırı kontrastlar çatışacak ve aslında ayrıntılardan uzaklaşacaktır. Güvenli bir yöntem olarak renk ailelerinden faydalanabilirsiniz. Renk aileleri aynı renk tonuna göre çeşitli açık ve koyu tonlardan oluşan gruplardır. Bazı detaylar için tamamen farklı bir renk yerine aynı rengin açık veya koyu tonlarını deneyebilirsiniz. 

Evinizi boyamak bir fırsattır ve oldukça keyifli bir süreçtir. Yepyeni dünyaların kapılarını açar. Zevkinize uygun renk seçenekleri için www.dyo.com.tr adresinde yer alan Dış Cephe Renklerine göz atabilirsiniz. İyi eğlenceler!