Evinize Huzur ve Pozitif Enerji Katacak Boya Renkleri

Duvarları simsiyah boyanmış bir odada birkaç saat geçirmek sizi nasıl hissettirir? Bu sorunun cevabı pek çok kişi için “kaygılı, depresif, karamsar” gibi olumsuz hislerdir. Oysa masmavi, aydınlık ve ferah bir oda tam aksine olduğunuzdan daha iyi hissetmenize bile yardımcı olabilir. Çünkü renkler, insan psikolojisi üzerinde birtakım etkilere sahiptir ve duygularınızı, fikirlerinizi, hatta davranışlarınızı etkileyebilirler.

 

Günün büyük bir kısmını iç mekânlarda geçirdiğiniz düşünüldüğünde ofiste veya evde renklerin enerjisinin doğru şekilde kullanılması bir ihtiyaca dönüşür. Yatak odanız için seçtiğiniz duvar rengi, uyku kalitenizi ve güne nasıl başlayacağınızı etkileyebilir. Salonunuzdaki hâkim renk kaotik, dağınık bir atmosfer yaratıyorsa en sevdiğiniz kitaptan veya filmden yeterince keyif almayabilirsiniz. Peki, evde pozitif enerji veren renkler hangileridir? Hangi renkler evinizi daha sakin ve huzurlu hâle getirir?

 

Huzur Veren Boya Renkleri

Renk çemberinde mavi, mor ve yeşil tonları soğuk renkler grubunu oluşturur. Buz kadar serin, sakin ve dinlendirici olan bu renkler; yaşam alanlarına dingin ve huzurlu bir atmosfer kazandırır. Beyaz, bej, krem gibi nötr tonlar da eve huzur veren boya renkleri arasında yer alır. Eğer sakin, doğal, huzurlu ortamlar dizayn etmek istiyorsanız kullanacağınız tüm bu renkleri biraz daha yakından tanıyabiliriz.

 

Renklerin bize ne hissettireceği, genellikle ne çağrıştırdıklarıyla ilgilidir. Mavi ve tonları; sonsuza uzanan sakin denizlerin, yaz sabahları ışıl ışıl parlayan gökyüzünün rengidir. Dolayısıyla özgür, ferah ve huzurlu bir enerjiye sahiptir. Hayalinizdeki sakin, dinlendirici yaşam alanları için mavi ve morun açık tonlarını tercih edebilirsiniz. Bu renkler, gün ışığını yansıtma özelliğine de sahip olduğunu için evinizin daha aydınlık ve ferah görünmesine yardımcı olur.

 

Eve huzur veren renklerden biri de yeşil ve tonlarıdır. Ormanların sakin ve dinlendirici enerjisini, doğanın canlılığını ve tazeliğini barındıran yeşil tonları; evinize de ilkbahar atmosferi kazandırabilir. Ruh hâliniz üzerinde yenilenmeye, tazelenmeye, arınmaya teşvik eden bir etki uyandırır ve olumsuz hislerden uzaklaşmanıza yardımcı olurlar.

 

Eğer modern ve minimalist bir dekorasyon stili arzuluyorsanız eviniz için beyaz, bej, açık gri gibi nötr renkleri de tercih edebilirsiniz. Nötr tonlu dinlendirici renkler, pek çok renge kolayca uyum sağlayarak şık ve ahenkli dekorasyonlar oluşturmanızı kolaylaştırırlar. Gün ışığına oldukça yakın olan ve bu sayede aldığı ışığı yansıtarak evlerin daha aydınlık olmasını sağlayan bu renk tonlarını birbirleriyle kombinleyerek kullanabilir ya da koyu renkli mobilyaların, zemin döşemelerinin ışığını dengelemek için kullanabilirsiniz.

 

Mutluluk Veren Renkler

Renk çemberinde soğuk renklerin tam karşısında sıcak renkler; yani sarı, kırmızı ve turuncu yer alır. Ateşi çağrıştıran bu renklerin insan psikolojisi üzerinde heyecanlandıran, harekete geçiren, enerji veren etkileri bulunur. Yaz aylarının cıvıl cıvıl enerjisini taşır, kullanıldıkları her alanda mutlu ve neşeli bir atmosfer yaratırlar.

 

Mutluluk veren renkler, yatak odası ve banyo gibi sakinlik, dinginlik beklentisi duyacağınız odalarda kullanılmaya pek uygun değillerse de evinizin diğer tüm odalarında kullanılabilirler. Ancak çok uyarıcı olabilen canlı tonlarını baskın şekilde kullanmamanızı öneriyoruz. Özellikle sarının canlı tonlarına yoğun şekilde maruz kaldığınızda kaygılı, gergin hissetmeniz gayet muhtemel.

Güneşin rengi olan sarı, aslında en pozitif renklerden biri. Evinize güneşin sıcacık enerjisini ve ışıltısını taşır. Aydınlık, neşeli, eğlenceli yaşam alanları yaratmanıza yardımcı olur. Hardal sarısı gibi daha tok tonları griden yeşile pek çok renkle eşsiz bir ahenk oluşturabilir. Çok canlı tonlarını ise yine sarının hafif tonları veya nötr renklerle dengelemeniz gerekir.

 

Evin enerjisini yükselten renklerden bir diğeri de turuncu ve tonları. Sıcacık yaz günlerinin ruhunu taşıyan turuncu da evinizde neşeli, mutlu bir atmosfer yaratır. Sosyal, eğlenceli, dışa dönük karakterli yaşam alanları için oldukça idealdir. Çok güçlü tonları uyarıcı olabileceğinden kayısı ve şeftali veya bej, krem tonları ile dengelenebilir. Turuncu ayrıca kahverengi dekorasyona da en çok yakışan renklerden biridir.

 

Pozitif Enerji Veren Renkler

Eğer evinizin durağan, bunaltıcı bir enerjisi olduğunu düşünüyor ve bu duruma bir çözüm arıyorsanız renklerin enerjisinden yardım alabilirsiniz. Renkler rahatlatıcı, sakinleştirici veya mutluluk verici olabildikleri gibi yaşam alanlarına yeni bir ruh kazandırmakta da oldukça başarılıdır. Dekorasyonunuzdaki alışılmışlığı kıracak ve yaşam alanlarınızı pozitif kılacak iki renkten bahsedeceğiz: kırmızı ve mor!

 

Kırmızı, sıcak renkler arasında en tutkulu olandır. Kan basıncını artırmak, kalp atışını hızlandırmak gibi fizyolojik etkilere sebep olabilir. Dolayısıyla biraz heyecan ve sıcaklık katmak istediğiniz her ortamda kullanabilirsiniz. Özellikle salon ve yemek odalarında sosyalliği artırmak, sıcak ve eğlenceli bir atmosfer yaratmak için kullanabilirsiniz. Ancak yatak odası gibi uyku ve dinlenme alanlarında gevşemeyi önleyebileceği için kırmızı tonlarını kullanmamalısınız.

 

Evinizin enerjisini değiştirmek için kullanabileceğiniz bir diğer renk de mor. Leylak, lila gibi açık tonları en sakin, en rahatlatıcı renkler arasında olan morun daha koyu ve canlı tonları ise zenginliği, gücü, ihtişamı ve yaratıcılığı çağrıştırır. Yaşam alanlarınıza estetik bir derinlik kazandırır, lüks ve konfor hissi katar. Gümüş, gold gibi ışıltılı renklerle de oldukça uyumlu olan koyu mor tonlarıyla akılda kalıcı dekorasyonlar oluşturabilirsiniz. Daha sakin ancak derinlik sahibi dizaynlar içinse moru, pastel tonların hâkim olduğu alanlarda bir vurgu rengi olarak değerlendirebilirsiniz.

 

Evin Enerjisini Yükselten Dekorasyon İpuçları

Evinizin pozitif, huzurlu ve sıcacık bir dekorasyona kavuşmasını istiyorsanız küçük ve sakin adımlar atarak hayalinize kavuşabilirsiniz. Yaşam alanlarınızın gerekliliklerini göz önünde bulundurarak pozitif ve huzur veren duvar renkleri seçmeden önce bu renklerin birbiriyle uyumunu ve nasıl bir araya geleceklerini düşünmelisiniz. Renkler arasındaki harmoni, mükemmel dekorasyonun ilk şartlarından biridir. Bu noktada biraz renk bilgisi edinmek size yardımcı olur.

 

Renk seçiminde göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir unsur da aydınlatmalar. Renkler sadece kendi renklerindeki ışığı yansıtırlar. Boyayacağınız alan yeterince gün ışığı almıyorsa ışığın yansıma potansiyelini artırmak ve ferah bir atmosfer sağlamak için mutlaka gün ışığına yakın renkler seçmeniz gerekir. Beyaz tonları, açık renkler bu konuda işinizi kolaylaştırır. Daha koyu ve canlı renkleri ise bolca ışık alan, geniş hacimli alanlarda kullanabilirsiniz.

 

Renklerin Doğal Elementlerle İlişkisi

Huzurlu ve pozitif bir ev için dilerseniz doğal elementlerin enerjisinden de faydalanabilirsiniz. Toprak, ateş, su ve havadan oluşan dört elementin enerjisini evinizde kullanmadan önce onları biraz tanımanızda fayda var.

  • Toprak elementi, olumsuz enerjileri topraklamanızı sağlar. Kullanabilmek için evinizde doğal bir atmosfer oluşturmanız gerekir. Bunun için yeşilin ve toprak tonlarının hâkim olduğu alanlar hazırlayabilir, bolca saksı bitkisiyle evinizin enerjisini arındırabilirsiniz.
  • Ateş elementi, evinizdeki sıcaklığı ve tutkuyu artırmanıza yardımcı olur. Dekorasyonunuza sarı, kırmızı, turuncu, pembe ve kahverengi tonlarını katarak evinizdeki ateş enerjisini artırabilirsiniz. Ayrıca bolca dekoratif mum kullanmak da iyi bir yol olabilir.
  • Su elementi, akışın getirdiklerini ve yeni başlangıçları kabul etmenizi kolaylaştırır. Evinize dingin, sakin, huzurlu bir atmosfer kazandırır. Mavi, turkuaz ve mor tonları evinizdeki su enerjisini artırmanıza yardımcı olur. Dilerseniz deniz manzaralı tablolar, dekoratif şelaleler de kullanabilirsiniz.
  • Hava elementi, özgür ve ferahlık hissiyle dolu yaşam alanları yaratmanıza yardımcı olur. Mavi, beyaz, sarı tonları evinizdeki hava enerjisini güçlendirir. Ayrıca yeşil bitkiler beslemek, evi sık sık havalandırmak, aromatik yağlar eklediğiniz buhurdanlıklar veya hava temizleyici cihazlar kullanmak da işe yarar.

Sık Sorulan Sorular 

1. Hangi renkler evde huzur hissi verir?

Soğuk renkler olan mavi, mor ve yeşil tonları yaşam alanlarındaki huzuru, sakinliği artırmaya yardımcı olur. Ayrıca beyaz, bej, fildişi gibi nötr renkler de doğal, sakin ortamlar oluşturmayı kolaylaştırır.

2. Mutluluk veren renkler nelerdir?

Güneşi ve sıcak yaz günlerini çağrıştıran sarı ve turuncu tonları; neşeli, mutlu, pozitif dekorasyonlara imkân tanır.

3. Evimde pozitif enerjiyi nasıl artırabilirim?

Evinizin enerjisini değiştirmek için renklerden yardım alabilirsiniz. İnsan psikoloji üzerinde neşelendirici, mutluluk verici, sakinleştirici etkileri olan pek çok renk, evinizin atmosferini de değiştirir. Huzurlu, dingin evler için mor, mavi, yeşil tonlarını; canlı ve enerjik evler içinse sarı, turuncu ve kırmızı tonlarını kullanabilirsiniz.

4. Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri nelerdir?

Nesneleri renkleriyle tanıdığımız ve hafızamıza kaydettiğimiz için her renk, bizde neyi çağrıştırdığına bağlı olarak bazı duygular uyandırır. Düşüncelerimiz, davranışlarımız üzerinde etkili olabilir. Mavi ve yeşil; doğayı, ormanları, denizleri, gökyüzünü çağrıştırdığı için yatıştırıcı etkiler uyandırır. Kırmızı, turuncu ve sarı ise ateşi, güneşi çağrıştırır. Bu yüzden daha tutkulu, heyecan verici, harekete geçirici renklerdir.