Evler İçin Çalışma Masaları ve Dekorasyon Önerileri!

Artık birçoğumuz evden çalışma seçeneği ile karşı karşıyayız. Bu durum evdeki ofis masalarını da neredeyse zorunlu kılıyor. Daha sağlıklı bir çalışma ortamı için evinizdeki çalışma masanız da size uygun seçilmeli. Tabii masanızı seçerken evinizin boyutunu ve diğer özelliklerini de dikkate almak gerekiyor. 
Bir masa alırken, boyut, stil ve depolama kapasitesi aklınızda bulundurmanız gereken çok nokta vardır. Bu nedenle tasarımcıların önerileri ile altı masa tipini sizler için özetledik. 


    
 

Yönetici Masası

Bu tür masalar, adından da anlaşılacağı gibi iş için dizayn edilmiştir. Tasarımcı Lauren DeBello'nun açıkladığı gibi, "Yönetici masası, genellikle çekmeceleri ve dosya dolapları olan daha büyük, daha masif bir mobilyadır. Bu tür masa, büyük bir ev ofisiniz varsa veya bol miktarda depolama alan bir ihtiyaçsa en iyisidir çünkü en resmi ve profesyonel masa türüdür."
Tasarımcı Jenna Schumacher'in ise "Bir yönetici masası bir odaya ofis havası vermenin en kestirme yoludur” diyor. Bununla birlikte, yönetici masaları kabloları saklamak için mükemmeldir ancak işlev adına daha az dekoratif ve biraz büyüktürler.  


 

 
 

Ayakta Çalışma Masası

İşte son yıllarda bilim insanlarının teşvik ettiği bir tarz çalışma masası. Üstelik bu masaya ek olarak bir ofis sandalyesi almanıza da gerek olmayabilir. Bu nedenle, bu tip masa özellikle küçük alanlar için en uygun seçimdir. “Artık daha fazla insan evden çalıştığı için ayakta masalar daha popüler (ve estetik açıdan hoş) hale geliyor," diye açıklıyor tasarımcılar. "Bu masalar daha modern görünümlü ve ergonomiktir." Tabii ki, gerektiğinde ayakta masalar da indirilebilir ve bir sandalye ile kullanılabilir.  Herkes mutlaka günde sekiz saat ayakta durmak istemez değil mi? Burada unutmamanız gereken ayakta masalar çok fazla saklama alanı veya dekoratiflik sunmaz. Jenna  Schumacher, "Bu tür bir masadaki aksesuarların hareket ettirdiğinizde düşmeyen cinsten olması gerekir bunu unutmayın" diyor.  

 

Yazı Masaları

Yazı masaları, çocuk odalarında veya küçük ofislerde yaygın olarak gördüğümüz bir şeydir. Tasarımcı DeBello, "Sade ve pratik, ancak yazı masaları fazla saklama alanı sunmaz" diyor. "Ancak güzel nokta şu ki bir yazı masası her yere sığabilir." Ve tabi en güzeli de bir yazı masası, farklı fonksiyonlara hizmet eder. Yani çok yönlüdür. DeBello, "Eğer alanınız darsa, bir yazı masası yemek masası olarak bile kullanılabilir" diye ekliyor.
Schumacher yazı masası için "Tarz açısından bakıldığında, yazı masaları işlevsel olmaktan çok dekoratif olduğu için seçilir" diyor. "Bu masalar bir ofisin rahatlığını vermez ve genellikle dekoru tamamlamak için seçilir" diye ekliyor. "İlginç bir masa lambası, birkaç güzel kitap, belki bir bitki ve masa, hoş bir görüntü sunar."
Tasarımcı Tanya Hembree, yazı masası satın alanlar için son bir ipucu sunuyor. "Yalnızca duvara değil, odaya doğru bakabilmeniz için arkası da güzel görünen bir masa seçebilirsiniz" diyor.

 

Sekreter Masaları

Bu tarz masalar bir menteşe ile açılır. DeBello, "Mobilyanın üst kısmında saklama için çekmeceler ve raflar vardır. Bu masalar, çalışmak için değil bir tarzı vurgulamak için seçilebilir.” Bununla birlikte, küçük boyutları ve karakterleri, eviniz için şık ve pratik bir çözüm olabilir. DeBello, "Çok amaçlı yönleri nedeniyle, bu masalar bir oturma odasında, hem saklama hem ofis masası olarak harikadır. Bu masa ile tarz görünürken aile belgelerinizi ve faturalarınızı da saklayabilirsiniz.” 
Schumacher, sekreter masalarının genellikle işlevsel olmaktan çok estetik açıdan hoş olduğunu belirtiyor. "Bu tarz masalar menteşeli üst kısımlardan bölünmüş iç bölmelerinde hoş bir gizem barındırır" diye yorum yapıyor. "Bununla birlikte, yüzeyleri dardır. Ancak kapaklı olmaları masanızı dağınık bırakabileceğiniz anlamına gelir.”


 

 
 

Makyaj Masası

Evet, yanlış okumadınız. Makyaj masaları ya da tuvalet masaları da çalışma masası olarak ikinci bir görev üstlenebilir. Tasarımcı Catherine Staples, "Yatak odasındaki alanı değerlendirip hem işinizi yaparsınız hem de bakımınızı… Böylece çok alan kaybetmemiş olursunuz" diyor. 

 

L Şeklinde Masalar

L şeklindeki masalar, tasarımcı Hembree'nin dediği gibi, "Çoğu zaman bir duvara yaslamanız gerekir ve en fazla alanı kaplayan masa türüdür. Bu tipler, yazı masası ile yönetici masası arasında bir karışımdır. Eğer alanınız genişse, hatta özel bir ofis odanız varsa tercih edebilirsiniz. Bu masalar, yanınıza bir yazıcı veya dosyalarınızı koymak için idealdir.” L masalar, özellikle çalışırken birden fazla bilgisayar monitörüne ihtiyaç duyanlar için de oldukça kullanışlıdır.