Ev Dekorasyonunda Deniz Esintisi

Her mevsimin kendine özgü bir güzelliği olsa da yaz ayları hep bir başka. Gökyüzünün mavisi, denizin uçsuz bucaksız hali, güneşin içi ısıtan şekli bambaşka bir enerji veriyor. Doğa bu kadar canlı ve mavinin etkisiyle, bu kadar huzurluyken şimdi aynı huzuru evlere taşıma zamanı. Denizin, gökyüzünün yansıması ile evler yeni bir kimliğe bürünecek.

Denizin uçsuz bucaksız derinliğini evinize taşımaya ne dersiniz? Mavinin ev sahipliğinde bir dekorasyon ile evinizde deniz esintisi yaratabilirsiniz. Evinizde büyük bir değişiklik yapmayı düşünüyorsanız işe ilk olarak duvar rengini değiştirmekle başlayabilirsiniz. Deniz esintili bir ev oluşturmak için duvar rengi olarak ilk tercihinizi mavi ve tonlarından yana olmalıdır. Özellikle mavinin açık tonları eve ferah bir görünüm kazandırmakla birlikte huzurlu bir ortam da oluşturacaktır.

Mavi ve Beyaz Başrolde

Ana renk olarak maviyi seçtikten sonra sıra, mavi ile uyumlu olacak bir diğer tonu seçemeye geliyor. Mavinin hemen her tonu denizin farklı saatlerdeki dönüşümünü akla getirdiğinden bu tema için maviye en uygun renk beyaz olacaktır. Beyaz ve mavi renkleri naturel ahşap ve toprak renkleriyle çok uyumlu olduğundan işinizi çok kolaylaştıracak. Duvarda mavi ve tonlarını tercih ettiyseniz mobilya olarak beyaz mobilyalara yönelebilirsiniz. Mavi duvarın önüne yerleştireceğiniz beyaz renkte keten kumaşlı bir koltuk hoş bir görüntü sağlamanıza yardımcı olur. Koltuğun dışında kullanacağınız yine beyaz tondaki sehpa, ünite ya da masa ile kombini tamamlayabilirsiniz. 

Küçük Detaylar Büyük Anlamlar Kazandırıyor

Aksesuar deyip geçmeyin. Söz konusu dekorasyon olduğunda istenilen duyguyu yaratmak için başvurulacak en önemli kaynak aksesuarlar. Deniz temalı evlerde de deniz denilince aklınıza ilk gelen objelere aksesuar olarak evinizde yer verebilirsiniz. Denizdeki bin bir çeşit varlıklardan olan denizyıldızı, denizatı ve deniz kabuğundan yapılan deniz aksesuarlarını mutlaka evinizin dekorasyonunda kullanın.

Mavi Rengin Etkileri

  • Mavi denizin ve gökyüzünün rengidir. 
  • Serinlik etkisi uyandırır ve huzur verir.
  • Derinlik, enginlik ve kararlılık ile özdeşleştirilir.
  • İnsan metabolizmasını sakinleştirir, yatıştırıcı bir etki yaratır.
  • Stresi engeller.
  • Temizliği çağrıştırır.