Evlerin Gizli Hazineleri Çatı Katları 

Evin en şirin alanı olarak kabul edilen çatı katlarının dekorasyonu diğer odalara oranla daha fazla özen ister. Kullanılan mobilyadan, aksesuara kadar detaylı bir çalışma yapılması gerekir. Aydınlatma bu gibi alanlarda önemli bir faktördür. Işık daha davetkar bir oda yaratmaya yardımcı olur. Pencere doğramalarını pencereden uzağa yerleştirmek, değerli doğal ışığa engel olmamaya imkan sağlar. Alanı çok fazla kapatmamak için daha küçük alanlarda, doğramada kumaş ahşaplar kullanabilir. İster beyaz ister başka bir ışık tonu seçilsin, boyalı zeminler tavan arasında akıllı bir seçim olabilir. Odada ister beyaz ışık kullanın, ister sarı ışık kullanın fark etmez. Her iki renkte odayı ferah gösterecektir. 

Kullanım Tercihi Size Kalmış 

Çatı katları genellikle konuk odası, çocuk oyun odası veya çalışma odası olarak kullanılıyor. Bu alanda bir farklılık yaratmak istiyorsanız film odası olarak da dizayn edebilirsiniz. Yerlere attığınız minderler film odanıza hoş bir ambiyans katabilir. Çatı katlarında sakinleştirici renklerle duvarları boyayarak, yoga/meditasyon odasına da çevirmeniz mümkün.

Uygun Pencereler

Eğimli bir duvara yerleştirilmiş pencerelerin özellikle kaplaması zordur ve odanın ne için kullanıldığına bağlı olarak, pencereler perdesiz bırakılabilir. Ancak alan yatak odası olarak kullanıyorsa, pencereler örtülebilir. Alttan veya üstten açılır gölgelik perdeler ile yüksek, eğimli pencerelerde bile ışık kolayca kontrol edebilir.

Küçük Mobilyalar ile Zarafet

Rahat bir salon alanı oluşturmak için de zemini minderler ve alçak bir sehpa ile çevreleyebilirsiniz. Zemine yakın oturmak tavanların daha yüksek görünmesini sağlar. Aynı şekilde, platform yataklar ve alçak kanepeler, tavan arasında tam boy yataklardan ve hacimli kanepelerden daha iyi durur. Çocuk oyun masaları, sandalyeler ve raflar, tam boyutlu mobilyalar dar alanlara sıkışabilir. Pencerenin altında küçük yataklı bir çatı katı oyun odası planlandığında, burada çocuklar oynarken yetişkinler de onlarla birlikte zaman geçirebilirler.

Kitaplık Şıklık Katar 

Güzel bir kitaplık da çatı katını evin en özel alanı haline getirebilir. Bir okuma sandalyesi, bir kilim ve geniş bir kitaplık ile çok özel bir alan oluşturulabilir. Kendinize zaman ayırmak, okuma yapmak, mailleri yanıtlamak, faturaları ödemek ya da yalnızca bir süre kafa dinlemek için herkesin özel bir alana ihtiyacı vardır. Çatı katında oluşturulacak çalışma alanı bu konuda imdadınıza yetişebilir.

Normalde soğuk ve karanlık alanlar olan çatı katları, doğru yenileme projeleri ile ışık dolu, sıcak ve davetkar bir odaya dönüşebilir. 

Görseldeki renk: 0001 Beyaz