Farklı Tekniklerle Eşsiz Duvarlar

Doku Verme Tekniğiyle Duvarlara Derinlik Katma

Yaşam alanınızda seçtiğiniz bir duvara veya duvarın bir kısmında derinlik yaratmak isterseniz uygulayacağınız teknik doku verme tekniğidir. Duvarınızda elde ettiğiniz derinlik, evinizin geniş bir görünüme sahip olmasını sağlamaya yardımcı olur. Belirlediğiniz alana seçtiğiniz boyayı kalın uygulayabilirsiniz. Boyayı uyguladıktan sonra bir tarak veya çalı süpürgesi yardımıyla yarım ay, daire, s şekli veya hayal gücünüze göre istediğiniz şekli çizebilirsiniz. Ayrıca yüzeyde herhangi bir hata var ise bu yöntemle yüzeydeki hatayı görünmez hâle getirebilirsiniz.  Bu işlem için silikon katkılı, yüksek su iticiliğine sahip, mat ve en önemlisi kokusuz, insan ve çevre dostu DYO Dinamik Mat’ı tercih edebilirsiniz. 

Baskı Tekniğiyle Yeni Desenler

Evinizde sıkıldığınız, şuraya bir farklılık gelse dediğiniz bir duvarınız veya bir köşeniz varsa bu alanı yeni desenler ile hareketlendirebilirsiniz. Baskı tekniği aslında çoğumuzun çocukluğundan beri bildiği bir teknik. Baskı tekniğini uygularken evlerimizde kullandığımız süngerlerden ya da benzer materyaldeki objelerden yardım alabilirsiniz. Bulaşık süngeri ile baskı yaparken duvar renginden farklı bir tondaki boyayı süngere emdirdikten sonra süngeri duvara bastırın. Bu uygulama ile duvarınıza dokulu bir görünüm verebilirsiniz ya da süngeri kendi tercihinize göre şekillendirip duvarınıza doku yapabilirsiniz.

Boya Rulosu ile Farklı Efektler

Evinizin havasını değiştirmek için seçtiğiniz bir duvara veya bölgeye boya rulosu ile farklı efektler yapabilirsiniz. Boya rulosunun üzerini hasır iple birkaç kez dolayı boyaya batırdığınız ruloyu duvarınıza uygulayabilirsiniz. Bu sayede hasır ipler duvarda eşsiz izler bırakacak. Boya rulosunun etrafını yapışkanlı kâğıtlarla kaplayıp, ruloyu boyaya batırıp duvarınıza uygulayabilirsiniz. Yapışkanlı kâğıdın şekline göre göre duvarınızdaki şekiller de farklılık gösterecektir. Boya rulosunun çevresini kullanmadığınız örgü bir kazak veya kumaş parçası ile kaplayıp, boyaya batırıp, duvarınıza uygulayabilirsiniz. Örgü kazak kullanırsanız kazağın örgü deseni duvarınıza yansıyacaktır. Bir kumaş parçası kullanırsanız da kumaşı boya rulosunun üzerine büzdürerek kaplayınız. Katlanan kumaşla duvarınızda üç boyutlu bir görünüm elde edebilirsiniz. Boya rulosunun etrafını boğumlu karton bir koli ile kaplayıp duvarınızda göz yormayan hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Boya rulosu ile farklı efektler vermek için antibakteriyel, ipek mat, silinebilir DYO Teknoplast boyayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca Dyo Teknoplast mutfak, otel, kreş, ofis, okul gibi alanlarda kullanıma uygundur.

Ombre Tekniğiyle Yüksek Tavanlar

Evinizin tavan yüksekliğinin uzun görünmesini istiyorsanız bu tekniği uygulayabilirsiniz. Tek bir rengin tonlarının kullanıldığı ombre tekniği genellikle koridorda tercih edilir. Farklı tonlara ulaşmak için seçtiğiniz boya serisini beyaz renk ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Ombre tekniğinde gereken renkleri yalnızca 2 kutu boya kullanarak elde etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Seçtiğiniz rengin tonlarını elde edebilmek için 5 adet kap alın ve ilk kabın içerisine seçtiğiniz rengi dökün.
  • İkinci kabın yarısına kadar seçtiğiniz renk, kalan kısmına da beyaz ekleyin.
  • Elde edilen tonu üçüncü kabın yarısına kadar dökün ve kalan kısmını beyazla doldurun.
  • Son olarak elde edilen tonu dördüncü kabın yarısına kadar dökün ve kalan kısmını beyazla tamamlayın.

Yukarıdaki adımları uyguladığınızda elinizde seçtiğiniz rengin koyulu açıklı 5 tonunu elde etmiş olacaksınız. Daha sonra tavan yüksekliğinizi beşe bölüp, uygulayacağınız kalınlığı hesaplayarak duvarı yukarıdan aşağıya doğru boyamaya başlayabilirsiniz. Duvarın üst kısmında en açık tonu uyguladıktan sonra aşağı doğru indikçe rengi koyulaştırarak ombre görünümünü elde edebilirsiniz. Renkler arası geçiş çizgilerine çok dikkat etmenize gerek yok çünkü bu tekniğin mükemmel görünmesi gerekmiyor.  Açıktan koyuya doğru akış dingin, gözü yormayan bir görünüm elde etmenizi sağlar. Bu işlem için çatlama yapmayan, kolay uygulanan, kolay silinen, yüksek kapatıcılığa sahip DYO Oxymax’ı tercih edebilirsiniz.

Yaşam Alanınızın Her Alanında Yenilik

Yapacağınız yenilikler yaşam alanınızın bir odası ile sınırlı değil, istediğiniz odanıza uygulama yapabilirsiniz çünkü DYO evinizin her alanında kullanabileceğiniz boyaları size sunar. Çalışma odası, okuma köşesi gibi alanların daha dingin olmasını isterseniz, pastel tonlarda mat boyaları tercih edebilirsiniz. Salon, oturma odası gibi alanlarda ise mobilya renklerinize göre seçimler yapabilirsiniz. Çocuk odası tercihlerinizde ise DYO’nun kokusuz insana ve çevreye saygılı boyalarını kullanabilirsiniz. Mutfakta yapacağınız yeniliklerde ise kolay silinen, antibakteriyel boyaları tercih edebilirsiniz. Yaşam alanınızı istediğiniz hale getirmek DYO ile hem keyifli hem de çok kolay. 

Bilgilendirme: Bu içerikte kullanılan görseller tamamen referans ve fikir amaçlıdır. 

Tüm renkler, ekran rengi / ışığı ve çözünürlüğe bağlı olarak orijinaline göre değişiklik gösterebilir. Nihai seçim ve en doğru sonuç için size en yakın satış noktamızı ziyaret ederek basılı kartelamızı incelemenizi tavsiye ederiz.

İçerikte geçen renk ya da ürün önerileri ile ilgili destek almak için birbilenesorun.com.tr web sitemiz üzerinden ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz. 

Renkli günler dileriz.