Karmaşık ama Neşe Dolu Ortamlar

Karışıklıktan bir düzen kurma fikri size ne düşündürüyor? Farklı objeleri, desenleri bir araya getirerek farklılıktan bir düzen kurabilirim diyorsanız bohem tarzı tam size göre demektir. Tüm dünyayı tek bir alanda sergiliyor gibi renk renk, desen desen farklı parçaları ustaca bir araya getirip farkınızı tarzınızla ortaya koyabilirsiniz.

Söz konusu dekorasyon olduğunda zevkler ve renkler farklılık gösterebilir. Herkesin beğendiğini siz beğenmeyebilirsiniz, sizin beğendiğinizi kimse beğenmeyebilir. Bu yüzden dekorasyon konusunda kaptan sizsiniz. Evinizi yenilemeyi düşünüyorsanız ilk olarak kendi beğenilerinizi gözden geçirmeniz gerekiyor. Ne seviyorsunuz, ne sevmiyorsunuz, neyi nerede kullanabilirsiniz gibi soruların cevapları dekorasyon açısından büyük önem taşıyor. 
İlk olarak kendinizi tanımalı, sonrasında kolları sıvamalısınız. 

‘‘Tüm dünyayı evimin bir odasında toplamak istiyorum’’ gibi bir düşünceniz varsa farklı renk ve desenlerde kumaşlar seçebilir, kontrast renkleri kullanabilir, ahşabın doğallığı ile lakenin modernliğini bir arada ustaca sergileyebilirsiniz. Ayrıca vintage bir lambader ile modern bir tabloyu aydınlatabilir, son derece modern bir sehpanın üzerine 80’lerden kalma bir daktilo yerleştirebilirsiniz. Gerisine sizin hayal gücünüz karar verecek. Modern, romantik, vintage, klasik tüm tarzları ustaca bir araya getirerek bohem tarzı evinizde yaratabilirsiniz. Bunu yaparken eşyaların kullanım yoğunluğuna dikkat etmeniz gerekir. Çünkü zıtlıkların uyumuna dikkat etmediğiniz takdirde bohem tarz çok karışık ve dağınık görünebilir.

Özgünlüğü ve Özgürlüğü Destekliyor

Bohem tarzda hiçbir zaman tekdüzeliğe yer yok. Çok renkli perdeler, minderler, oryantal aksesuarlar, çok sayıda parçadan oluşan mobilyalar, egzotik nevresim takımları, dekoratif süsler ve çok daha fazlasını aynı kare içinde görebilirsiniz. Bohem bir odaya bakarken asla içiniz sıkılmaz, daralmazsınız. Gözleriniz renkler arasında gidip gelirken ortamdaki sıcaklığı hissedebilirsiniz. Bohem tarzı dekorasyonda herhangi bir kısıtlama olmaması özgünlüğü ve özgürlüğü ortaya çıkarıyor.

Neşe Dolu Ortamlar

Karmaşık ama neşe dolu, samimi bir ortam yaratmak için sonsuz sayıda alternatifiniz bulunuyor. Ne alacağınıza ya da uyum sağlayıp sağlamayacağıyla ilgili çok fazla düşünmenize veya bir plan yapmanıza gerek yok. Çünkü Bohem tarzı herhangi bir plan gerektirmiyor. Sadece zevkinize ve algılarınıza güvenin yeter.

Bohem Tarzı İçin Mobilya Seçimi

Mobilya seçiminde üzerinde durmanız gereken tek kavram rahatlık. Tercih sırasında kişisel konforunuzu göz önünde bulundurarak mobilya seçebilirsiniz. Konforlu geniş kanepeler, puflar ve rahat koltuklar bu dekorasyonun önemli parçalarından. Deri kanepeler de bohem için uygun. Annenizin evinden getireceğiniz vintage bir koltuk, eski bir kitaplık bohem dekorasyonu için farklı bir hava yaratır. Hasır mobilyalar, çekmeceli antik bir sandık, ahşap komodin, eski dolaplar ve sallanan bir sandalyeyi aynı oda içerisinde bir arada kullanabilirsiniz.

Dünyadan İzler Taşısın

Mobilyaların yanında küçük kahve sehpaları, köşeye yerleştirdiğiniz bir sedir, yer minderleri gibi birbiriyle alakası bulunmayan parçalara da aynı karede yer verebilirsiniz. Ayrıca tatile gittiğiniz yerlerden orayı hatırlatacak, sembolü olarak kabul edilen yerel aksesuarlardan mutlaka alın. Hasır şapkalar, duvar halıları, el yapımı ahşap ya da seramik süsler, sokak sanatçılarının yaptığı tablolar, retro posterler vb..

Bohemde Renk Kullanımı

Bohem stilinde tıpkı mobilya da olduğu gibi renk konusunda da tek bir renkten söz etmek mümkün değil. Birbiriyle alakasız birçok nesneyi bir araya getiren stil, renk konusunda da çizgisini bozmuyor. Hemen hemen her renge rastlayacağınız bu tarza en çok turuncu yakışıyor. Hangi oda için olursa olsun ev tekstil ürünlerinden aksesuara kadar mutlaka turuncuya yer açın.
 

Görseldeki renk: 0666 Yeni Beliz