High House; Doğayla Barışık, Sade ve Etkileyici

2021 yılında ABD’nin Austin şehrinde inşa edilen High House, toplam 1000 m2 açık ve kapalı alana sahip bir ev.
 
Sade ve modern çizgileriyle dikkat çeken High House, bu özelliğine rağmen içinde bulunduğu doğal ortamda sırıtmıyor ve oldukça uyumlu bir görünüm sergiliyor. 

High House, arazinin doğal eğriliğini vurgulamak için bir bumerang şeklinde inşa edilmiş. Arazinin 180 derecelik manzarasını tamamıyla görebilmek için arazinin en üst konumuna, direkler üzerinde konumlandırılmış. 

Mimarinin sokak tarafı, mahremiyet sağlamak için yüksek duvarlarla çevrili. Ancak ön bölüm tamamen cam ile kaplayarak mimarlar hem manzarayı kesmemeyi hem de ışıktan olabildiğince faydalanmayı amaçlamışlar.  

Evin kanyon tarafı olarak da adlandırılan bu bölüm, Austin şehrinin en mükemmel kanyon manzaralarından birine sahip. 

Bu manzaradan faydalanmak için evin dik eğimli arazisi, bazı zorlukları beraberinde getirse de bu noktada bir avantaja dönüşmüş. 

Arazinin doğal şeklini kaybetmeden ulaşımı sağlamak için bir doğal dokulu istinat duvarı yerleştirilmiş. İstinat duvarı, evin ana destekleyici duvarı olması için gerekenden daha uzun inşa edilmiş. İstinat duvarının bir tarafı araba yolu ve yaya erişimi için kullanılırken, diğer tarafı ise 10 metre yüksekliğindeki iskelelerde inşa edilen evin kendisi konumlandırılmış.

Batı tarafında, pencerelerin sıralandığı yüksek duvarlar, gün boyunca ışığı dengelerken yoğun bitişik yol arasında bir tampon oluşturuyor. Doğu tarafında, çift yalıtımlı tabandan tavana pencereler, iç yaşam alanını panoramik şehir ve kanyon manzarasına açarken, otopark ve kapalı bir giriş, konukların rahat erişimine olanak tanıyor. 

İçeride, ev kuzey ve güney kanatlarına ayrılıyor, merkezi ekleminde doğuya bakan yalıtımlı kapalı bir sundurma ile birleşiyor. Kuzey kanadında evin merkezi mutfağı olan ortak bir yaşam alanı ve oturma alanı, çift lavabo ve duş ve özel teras erişimi olan gözlerden uzak bir ana süit bulunuyor.

Güney kısımda, üç misafir süiti, özel bir oturma odası ve bir mini mutfak içeren bir galeri koridor, havuz kenarında uzanmak için mükemmel olan kapalı bir güverteye açılıyor. 

Beyaz meşe ve Venedik sıva gibi dayanıklı, temel malzemelerle tasarlanan High House, önümüzdeki on yıllar boyunca çevresiyle uyumlu olarak var olacak şekilde tasarlanmış.