Işığın ve Rüzgarın Şekillendirdiği Lüks: Camps Bay Residence!

Güney Afrika’nın Camp's Bay bölgesindeki bu rezidans, 2020 yılında inşa edildi.

720 m2lik bir alana sahip olan bu müthiş ev, dik bir eğimin üzerine konumlandırıldı. Bu dik eğim, evin mimarisinden iç tasarımına kadar her yerde karakterini hissettiriyor. 

Karakterini hissettiren bir diğer unsur ise bölgedeki engin dağlar oldu. Bu dağları daha iyi yansıtabilmek için mimarlar evi ona göre konumlandırdı.  

Bina, sokak yönünde iki katlı bir yapı şeklinde yükseliyor. Muhteşem bahçenin bir parçası olan ve odak noktası görevi gören yaşlı ağaçları korumak için bina sokaktan bir miktar geri çekilmiş. 


Yapının kütlesi, sade ve saf geometrik şekillerde ifade edildi. 

Zemin katta, arazi eğiminden de faydalanan doğal taştan bir kaide alt bahçeye açılıyor. Misafir süiti, aile yatak odaları, tv salonu ve kapalı veranda bu katta bulunuyor.


Orta kat, sokak girişiyle birleşiyor ve evin sosyal merkezini oluşturuyor. Sürgülü kapılar, açık ve kapalı yaşam alanlarının geçişken bir şekilde harmanlanmasına olanak veriyor.


Orta kattaki açık alan, deniz ve dağ manzarasından olabildiğince çok faydalanmak için tasarlandı. 


En üst kattaki oturtulan küp şeklindeki alan ise iki tarafından kapalı olmasıyla hem çevreden görünmeyen bir mahrem alan yaratıyor, hem de diğer iki tarafının açık olması ile manzaraya kucak açıyor. 


Bu kat ayrıca evdeki ebeveynler için de ferahlatan bir yaşam alanı görevi görmekte. Yatak odası ve deniz manzaralı özel salon, çalışma odası ve dağ manzaralı banyo-giyinme süiti bu katta bulunuyor.

  
İki üst katın ortasına yerleştirilen aydınlık bir atriyum, alanlar arasında geçişi düzenlerken, hava ve ışık akışını da kolaylaştırıyor. Bu bölgede ışık deneyimi çok önemli bir rol oynuyor. Kavisli bir çatı, güney ışığını atriyuma yansıtarak aydınlık bir iç mekan sağlıyor.


Cadde tarafında dönebilen ayarlanabilir paneller, batıya bakışı organize ediyor. Sürgülü panjurlar ve gölge sağlamak için pergolalar ile iklim kontrolü ve mahremiyet için düşünüldü. 


Bina kütlesi, bölgedeki kuvvetli rüzgarlardan iç ve dış mekanları koruyacak şekilde düzenlendi. Ahşaba paravanlara eklenen açıklıklar ve detaylar, bir tasarım fırsatı olarak ışığı kullanmak için özel olarak tasarlandı.