Kaosun İçindeki Huzur – Le Tranquil

Hindistan’da dar bir sokakta yer alan bu kuzeye bakan sokak, benzersiz bir mimari tipoloji olarak adlandırılabilir. Bu binanın çevresi, norm olarak iki ila üç kat yüksekliğinde, kenarlara inşa edilmiş yoğun konut birimlerinden oluşan bir mahalle. 

Üç çocuklu bir aile için tasarlanan bu ev, ailenin ihtiyaçlarını karşılamak için düşünülmüş ortak ve özel alanların bir birleşimi. 

Adı Le Tranquil olan ev, tropikal mimari ve tasarım ilkelerini benimseyen modern bir minimalist mimari fikri keşfetmeye çıkıyor sanki.  Le Tranquil, mevcut yapılar arasında iyi düşünülmüş bir mimari eklenti olarak hayat buluyor. 

Hem inşa edilmiş alanın hem de peyzajın birbirini tamamladığı ve kullanıcılara benzersiz bir deneyim sunan bu evdeki mekanlar, farklı tasarım özellikleri ile oluşturulan ve çerçevelenen manzaranın keyfini çıkarabilecek şekilde hazırlanmış. 


Mekanlardaki tasarım, sakinlerin deneyimini daha da geliştirmek için ilginç bir doğal ışık ve gölge oyunu yaratıyor. Odak noktası olan bir ağaç ile bir su kütlesi ve bir platform oluştururken avlu, evin farklı bölümlerinden ilginç manzaralar yaratıyor ve aynı zamanda doğal havalandırma vazifesi görüyor. 

Üst katlarda cepheyi süsleyen kayar, katlanır elemanlarla elde edilen dönüşüm alanları bu evin bir diğer özelliği. Beton küpün etrafında dönen bir dizi ahşap delikli kepenk, rahat bir oturma alanı ve daha fazla görsellik yaratırken mahremiyet sağlıyor. 

Müşterinin yaşam tarzının bir yansıması olan minimalist iç mekanlarda beyaz boyalı yüzeyler ve beton, birbirini tamamlayan ve kontrast oluşturan temel yüzeyler.

Siyah beyaz damarlı mermer, gri vitrifiye fayans ve ahşap döşeme ile birlikte ana döşeme olarak kullanılmış. Ahşap malzemeler ise beyaz ve beton yüzeyleri tamamlamak için iç kaplamalar olarak tercih edilmiş. 

Gün boyunca vuran ışık ve çatı penceresinde asılı ışık kurulumu, sürekli değişen desenler yaratarak keyif veriyor. 

Yemek alanında yükseltilmiş bir platform, mekanın zarafetine katkıda bulunuyor ve devasa sürgülü pencerenin karşısındaki bahçe, açık havada yemek yeme deneyimi sunuyor.

Ahşaplı metal merdiven ile birlikte oturma odasına giden beton basamaklar sanki bir heykel olarak tasarlanmış.  Oturma odası, önden bahçeye açılıyor ve gürültü ve sıcaklıktan koruyan bir  tampon alan görevi görüyor. 

Tavan pencereli avlular, çizgileri bulanıklaştırarak evin farklı bölümlerini görsel olarak birbirine daha kolay geçiş yapmasını sağlıyor.


Le Tranquil, modern bir minimalist yapılı bir mekan olarak, net ve yalın bir yaşam seçeneği olarak karşımıza çıkıyor.