İyi Hissettiren Renk Tonları

Doğru renk kullanımının, insan psikolojisi üzerinde yarattığı olumlu etkiler hepimiz tarafından bilinen bir gerçektir. Bu nedenle renk seçimlerimizi yaparken, renklerin bizlerde yaratacağı olumlu ve olumsuz etkileri dikkate almamız çok önemlidir. Doğru ve kendimizi iyi hissettiren renkleri kullanarak bulunduğumuz ortamı, bize ilham veren ve bizi sakinleştiren yerler haline getirebiliriz. 

Mavi renk gökyüzünün sonsuzluğunu, denizin ferahlatan etkisini çağrıştırdığından kullanılan ortamlarda huzuru, sakinliği ve dinginliği hissetmemize olanak sağlar.

Diğer bir sakinleştirici ve insana kendini güvende hissettiren renk ise doğanın rengi olan yeşildir. Yeşil hakkında başka ilginç bir gerçek de yeşil rengin insan gözü tarafından en kolay ve güzel algılanan renk olmasıdır.

Pembe tonlarının da yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliğini göz ardı etmemek gerekir.

Bir de elbette gri ve tonları var. Gri diğer renkler arasında en sıradan ve sıkıcı olarak görünse de griyi beyaz, mavi, yeşil ve pembenin tonları ile bir arada kullandığımızda kendimizi çok rahat ve huzurlu hissedeceğimiz ortamlar yaratabiliriz.

Görseldeki renk: 0355