Konforlu ve Şık Kış Bahçesi Dekorasyonu

Sıcak yaz aylarının şüphesiz ki en çok vakit geçirmekten hoşlanılan mekanları bahçeler. Güneşin tadını çıkarmak, yaz akşamlarında serinlemek ve az da olsa doğayla iç içe zaman geçirmek için tercih edilen bahçeler havaların soğumasıyla beraber maalesef ıssız mekanlar halini alıyor. Kış bahçesi ise yaz aylarının vazgeçilmez mekanları olan bahçelerin keyfini, soğuk havalarda da sürmeye imkan tanıyor.

 

Bahçenin belirli bir alanının olumsuz hava koşullarına karşı korunaklı bir hale getirilmesiyle oluşturulan kış bahçesi modelleri, istenilen büyüklükte ve yapısal özelliklerde inşa edilebiliyor. Bunun yanı sıra kış bahçesi keyfi yaşamak için illaki bahçenizin olması da gerekmiyor. Kış bahçesi balkon ve teras gibi alanların cam, duvar ya da çatı sistemleri kullanılarak kapatılmasıyla da oluşturulabiliyor. Kış bahçesi dekorasyonu ise bu mekanları sadece korunaklı yapılar olmaktan çıkararak canlı yaşam alanlarına çeviriyor.

 

Peki konforlu ve aynı zamanda şık bir kış bahçesi dekorasyonu nasıl olmalı? Sorunun cevabı yazımızda!  

 

Soğuk Havalara İnat Sıcacık Bir Mekan Yaratın

 

Kış bahçelerinin en önemli özelliği yağmur, kar ve rüzgar gibi olumsuz hava şartlarına karşı korunaklı yapılar olmaları. Ancak yapının sadece korunaklı olması yeterli değil. Aynı zamanda uygun şekilde ısıtılarak sıcak olmasının da sağlanması gerekiyor. Böylelikle kış bahçesi soğuk havalarda bile vakit geçirebileceğiniz sıcacık bir mekan halini alıyor.

 

Kış bahçesini ısıtmak için birçok farklı yöntem kullanmak mümkün. Farklı ısıtma yöntemleri arasında kış bahçesinin ruhuna en çok yakışanı ise şömineler. Şömineli kış bahçesi ile hem sıcak bir ortam elde edebilirsiniz hem de şömine ateşinin seyrine doyum olmayan manzarası eşliğinde keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Eğer şömine kurma imkanınız yoksa kış bahçesi sobası da ısıtma seçenekleri arasında bulunuyor. Kurulumu daha kolay ve masrafsız olan soba ya da kuzinelerin şık tasarımlara sahip modelleriyle kış bahçesi dekorasyonuna rustik bir hava da kazandırabilirsiniz.

 

Kış bahçesini konforlu bir yaşam alanına çevirmek için sıcak tutmanın yanı sıra yağmur ve nem gibi unsurlara karşı da güçlendirmek büyük önem taşıyor. Özellikle çatı sistemleri ile kapatılan kış bahçeleri için uygun bir yalıtım ürünü kullanmak kötü sürprizlerle karşılaşmamak adına zorunluluk halini alıyor. Bunun için kış bahçesinde kullanılan ahşap ya da oluklu levha çatı sistemlerinin altına sıvı çatı izolasyon malzemesi olan Dyofleks’i uygulayarak güçlendirebilirsiniz. Dyofleks sayesinde neme ve yağmura karşı gerekli önlemi alarak kış bahçesi keyfinizi en çetin koşullar altında bile sürdürmeye devam edebilirsiniz. 

 

 

Rahat, Kullanışlı ve Şık Mobilyalar ile Kış Bahçesi Keyfinizi Katlayın

 

Kış bahçesine konfor katan eşyaların başında tabii ki mobilyalar geliyor. Kış bahçesi mobilyaları için mekanın büyüklüğüne göre bir tercih gerçekleştirmek gerekiyor. Aksi halde mekan sıkışık ve kullanışsız bir yapı halini alıyor. Eğer kış bahçeniz yeterli alana sahip ise rahat ve konforlu koltuk takımlarını kullanabilirsiniz. Balkon gibi daha dar mekanlarda ise bank ya da sedir gibi mobilyaları tercih etmenizi öneriyoruz. Yumuşacık minderler, yastıklar ve kırlentler kullanarak bank ve sedirleri konforlu bir oturma alanına çevirebilirsiniz.

 

Yemeklerinizi kış bahçenizde yemeyi düşünüyorsanız masa ve sandalyeler de dekorasyona eklemeniz gereken mobilyalar arasında. Masa ve sandalye tercihinde modellerin boyutlarını, mekanın büyüklüğünün yanı sıra mekanı kullanacak kişi sayısına göre de belirleyebilirsiniz. Fazla yeriniz yoksa açılır kapanır masa ve sandalye modelleri en ideal tercih olacaktır. Kış bahçesinde sadece kahve ya da çayınızı yudumlayarak vakit geçirmeyi planlıyorsanız ufak bir sehpa işinizi görmeniz için yeterli. Kış bahçesi mobilyalarını suya dayanıklı modeller arasından seçerek yaz aylarında bahçenizde de kullanabileceğiniz mobilyalara sahip olabilirsiniz.

 

Aslında kış bahçesi için illaki yeni mobilyalar almanız da gerekmiyor. Eski mobilyalarınızı yenileyerek dekorasyona dahil edebilirsiniz. Dyo’nun hobi boyası Hobilux sayesinde ahşap, cam, metal ya da plastik malzemelerden imal edilen her türlü mobilyayı pratik bir şekilde dilediğiniz renge boyayabilirsiniz. Böylelikle eskimiş, modası geçmiş ya da renginden memnun olmadığınız mobilyalarınızı Hobilux ile beğeninize uygun yepyeni ve şık bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Yazdan kalma mobilyalarınızın ömrünü uzatmak ve bir sonraki yaza hazırlamak için Dyo Massiveline tik yağı ile bakımını yapıp güvenle ahşap mobilyalarınızı kullanabilirsiniz.

 

Kış Bahçelerini Süslemeyi Unutmayın

 

Dekorasyonu zenginleştiren vazgeçilmez unsurlar olan dekoratif objeler, evlerde salonları, yatak odalarını, mutfakları ve hatta banyoları bile hoş bir görünüme kavuşturan dekoratif objeler kış bahçelerinin de şıklıklarına şıklık katıyor.

 

Kış bahçesi süslemeleri ve dekoratif objeleri olarak öne çıkan seçenekler arasında çiçek ve bitkiler başta geliyor. Bahçelerin doğallığını kış bahçelerine taşıyan çiçek ve bitki türlerini büyük saksılar içerisinde zemine ya da küçük saksılarla sehpa ve masaların üzerine konumlandırabilirsiniz. Zeminde ya da mobilyalarda saksılara ayıracak yeterli alanınız bulunmuyorsa askılı saksı modellerini tercih edebilirsiniz. Bu şekilde rengarenk çiçekleri ve yemyeşil bitkileri kış bahçenizin tavanından ya da duvarlarından sarkıtarak sergileyebilirsiniz.

 

Aydınlatmaları da dekoratif objeler arasında değerlendirmek ve buna uygun seçimler yapmak gerekiyor. Kış bahçelerinin sıcak, dinlendirici ve doğal atmosferini bozmamak için loş bir ortam yaratmaya yardımcı aydınlatma ürünlerini tercih etmenizi öneriyoruz. LED aydınlatmalar, dekoratif mumlar ya da şık bir gaz lambası hem gerekli ışık kaynağını sağlayacaktır hem de kış bahçesinin ruhuna uygun bir tercih olacaktır.

 

Çerçeveler, vazolar, biblolar ya da duvar süsleri; kış bahçenizde de kullanabileceğiniz dekoratif objelerden sadece birkaçı. Ancak dekoratif obje kullanımı konusunda fazla abartıya kaçmamakta fayda var. Unutmayın ki asıl amaç bahçelerin doğallığını kış bahçesi vasıtasıyla kapalı bir mekana taşımak. Dolayısıyla olabildiğince sade ve doğal bir mekan oluşturmaya yönelik aksesuar tercihi yapmanın, kış bahçesi dekorasyonu gerçekleştirirken önceliğiniz olmasına dikkat edin.

 

 

Bilgilendirme: Bu içerikte kullanılan görseller tamamen referans ve fikir amaçlıdır. 

Tüm renkler, ekran rengi / ışığı ve çözünürlüğe bağlı olarak orijinaline göre değişiklik gösterebilir. Nihai seçim ve en doğru sonuç için size en yakın satış noktamızı ziyaret ederek basılı kartelamızı incelemenizi tavsiye ederiz.

İçerikte geçen renk ya da ürün önerileri ile ilgili destek almak için birbilenesorun.com.tr web sitemiz üzerinden ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz. 

Renkli günler dileriz.