Küçük Alanlar için 20 Yaratıcı Depolama Fikri!

Küçük evlerin birçok avantajı vardır: Rahattır, temizlenmesi kolaydır ve kaybolan bir şeyi bulmak beş dakikanızı bile almaz. Ancak küçük evlerde yaşayanlar bu sevimli yuvanın, özellikle de depolama konusunda, bazı olumsuzlukları olduğunu söyleyecektir. 

Neyse ki, metrekarenizden en iyi şekilde yararlanmak için kullanabileceğiniz zekice küçük alan depolama fikirlerini sizin için bir araya getirdik. 

1.Pufa Fazlalıkları Yerleştirin

Şık görünümlü ama depolama alanı da olan bir puf alabilirsiniz. Bu puf sizin için çifte görev yapacak, estetik, konforlu haliyle dağınıklığı gözden uzak tutacaktır.


2.Sanatsal Depolama

Duvarı takılarınız için doğal bir depolama ve aynı zamanda sergileme alanı olarak kullanabilirsiniz. 

3.Yatağın Altında Alan Var


Yatak altı depolama, genellikle insanların başvurdukları ilk seçeneklerden biridir. Eşyalarınızı yatağın altında düzgün bir şekilde saklamak için özel olarak yapılmış uygun fiyatlı hurçlar kullanabilirsiniz. 


4.Orta Sehpada Çekmeceler

Oturma odalarında dağınıklık yaratan birçok ıvır zıvır bulunur. Çekmeceli bir orta sehpa size çözüm olabilir. 

5.Kendin Yap Bir Dolap

Küçük evinizde dolaplarınız yetmiyorsa yukardaki gibi basit bir dolap yapmak oldukça kolay olacaktır. Ayrıca Dyo’nun Hobilux ürünlerini kullanarak birçok harika renge de boyayabilirsiniz. Bu dolabı aynı zamanda odalarda bir ayırıcı olarak da kullanabilirsiniz. 


6.Keyifli ve Kullanışlı Rafları Deneyin

Raflar sadece depolama olmaktan daha fazlası olabilir. Kurulumları son derece kolaydır ve bir sanat eseri olarak bile görülebilirler. 


7.Duvara Monte Mobilyalar

Yukardaki komodin gibi duvara monte edilen depolama alanları yer kaplamadan aynı işlevi fazlasıyla görür. 


8.Ayakkabılar İçin Akıllı Çözümler

Ayakkabılar açıkta olduğunda oldukça dağınık görünür ama ayakkabı dolapları da çok yer kaplar. Yukardaki örnekteki gibi pratik ve sevimli ayakkabı dolaplarını tercih edebilirsiniz. 


9.Şöminenin Yeni İşlevi

Hiç kullanılmayan bir şöminesi olanlar bu akıllı fikri denemeli. 

10.Ufacık Bir Masada Bile Alan Yaratabilirsiniz

En küçük masalar bile çok etkili bir depolama çözümüne dönüştürülebilir. Bu çözümler minimal ve sofistikedir ve bardak altlıklarını, kartları ve kağıtları düzgünce saklar.

11.Açık Depolamada Şık Görünüm

Depolama alanınızı saklamak yerine göz önüne çıkarabilirsiniz ve bu fikir umulmadık biçimde hoş görünür. Sepetler veya cam kavanozlar ile sakladığınız eşyalarınızı açıkta depolayabilirsiniz. Bu açık sepetleri renklerine göre sınıflandırırsanız daha şık bir görünüm elde edebilirsiniz. 

12.Mikro Boyutlu Mobilyalar

Sınırlı alanınız varsa tüm mobilyalarınızı olabilecek en küçük boyutlarda alarak alan kazanabilirsiniz. Ayrıca çok fonksiyonlu mobilyalar almayı da unutmayın. Örneğin, mobilyalarınızda mutlaka saklama bölmeleri olanları tercih edin.


13.Kapıların Arkasındaki Potansiyel 

Oda kapıları veya dolap kapıları, bornoz, havlu ve hatta ayakkabı kutuları için kanca asmak için mükemmel yerlerdir. 


14.Adetleri Kısıtlayın

İnsanlar genellikle 12 kişilik tabak setleri, havlu setleri ve benzeri setler alırlar. Bu mutfak/banyo malzemeleri ve araçlarının adetini 5-6 kişilik tutmak size az kullanılan bu eşyalar için ayıracağınız alanı kurtaracaktır. 


 
15.Mutfakta Açık Rraflar 

Mutfakta bir dolabı açarsanız, tabakların ve bardakların üzerinde çok fazla boş alan olduğunu fark edebilirsiniz. Açık dolaplarla hem şık görünüm hem de fazlasıyla alan elde edebilirsiniz. 


16.Dolap Aksesuarlarını Keşfedin

 Küçük evlerin çoğunda dolaplar da küçüktür. Bu nedenle dolabınızı çok verimli kullanmak için eşyalarınızla uyumlu birçok dolap aksesuarına yatırım yapabilirsiniz. Alandan oldukça tasarruf edeceksiniz. 

 


17.Yaratıcı Olun

Şekilsiz alanlar genellikle uygun depolama alanı olarak görülmez ancak biraz yaratıcılık, hem şık hem de pratik çözümleri beraberinde getirir.  Buradaki tuvalet kağıtlarının saklandığı sepet gibi fikirler için interneti kullanabilirsiniz. 

18.Merdiven Altlarını Değerlendirin

Bazı evlerin altında bir sürü boş alan bulunan merdivenler vardır. Bu merdiven altları raflar, küçük bir çalışma alanı veya hatta bir dolap için oldukça uygundur. 


19.Ayak Çekmecelerini Gördünüz mü? 

Tezgahların altındaki mutfak dolapları genellikle dolap tabanı ile zemin arasında birkaç santim boşluk bırakır. Peki, hiç bu alanı kullanmayı düşünmüş müydünüz? 


20.Buzdolabının Çevresindeki Boşluğu Kullanın

Yeterli havalandırmaya izin vermek için bir buzdolabının çevresinde her zaman en az birkaç santim boşluk bırakılır. Ancak siz bir tarafta bir sürgülü bir raf yapabilirsiniz.