Küçük Mutfaklar İçin 10 Öneri

Tavandan Asılan Eşyalar

Dolap alanınız azsa, tasarımcılar bu örnekte olduğu gibi tavana sabitlenmiş çubuklarla tencere ve tavalarınızı asabilirsiniz. Bakır veya pirinç bir boru ile alana dekoratif bir dokunuş ekleyebilirsiniz. 

Yeşil Bir Dokunuş

Yeşil bitkiler mekanlara her zaman ferah bir dokunuştur ve bu durum küçük mutfaklar için de geçerlidir! Bu örnekte retro stildeki buzdolabının üzerine konulan çiçek, basit bir mekanı resmen dönüştürüyor. 

Spot Aydınlatma ile Derinlik Katın

Küçük mutfağınızda spot aydınlatmalar, ortamı güzelleştirmek için mutlaka düşünmeniz gereken bir seçenektir. Bu örnekte tasarımcı tezgah ve lavabo üzerine şık spot aydınlatmalar ile hem mekana şık bir dokunuş yapıyor, hem de mutfağın aydınlatılmasına katkıda bulunuyor. 

Cam Kapılarla Büyüyen Alanlar

Bu küçük mutfakta, uzun iç cam kapılar ile çok daha büyük bir alan havası yaratılıyor. Kapıların üzerindeki siyah lake boya ile ise tasarımın bütünlüğü korunuyor. Siz de buradaki cam kapı ve açık raf tasarımını açık zemin üzerine koyu boya ile uygulayarak ferahlıktan ödün vermeden şık bir görüntü yakalayabilirsiniz. 

Eski Mobilyanıza Yeni Görevler

Bu örnekte olduğu gibi eski şifonyerinize ufak bir dokunuşla küçük mutfağınızda ihtiyacınız olan ekstra alanı yaratabilirsiniz. Bu antika mobilya, sanatsal bir resim ile birleşince mutfağın tam ihtiyacı olan kişiliği vermiş görünüyor. 

Kayan Bir Dolap ile Ekstra Alan

Raflar açık kullanıldığında dağınık bir görüntü ortaya çıkabilir. Karatahta işlevi de gören kayan bir dolap ile bu dağınıklığı gizleyip depolama alanı yaratmak için çok kullanışlı bir ortam yaratabilirsiniz. 

Hareketli Bir Mutfak Tezgahı

İlk bakışta anlaşılmasa da bu örnekte mutfağın girişi hareket edebilen bir tezgah ile kapatılıyor. Bu tasarımla ekstra tezgah ve sunum alanı kazanabilirsiniz. 


Mutfak Aletlerini Saklayın

Teknolojinin çok geliştiği bu dönemde hepimiz çeşitli mutfak aletlerine bayılıyoruz! Ancak kabul etmemiz gerekir ki tüm bu aletler mutfağımızı kalabalıklaştırıyor. Bu aletleri dolaplara kaldırarak zaten küçük olan mutfağınızda daha sade ve şık bir görünüm elde edebilirsiniz.


Bir Ada ile Alan Kazanmak

Büyük şehirlerde bazı stüdyo dairelerde tek duvar üzerinde küçük bir mutfak bulunur. Ancak bu durum şıklık ve doğallıktan taviz vereceğiniz anlamına gelmeyebilir. Bu mutfakta olduğu gibi doğal malzemeden bir ada, hem tezgah hem de masa görevi görebilir. Bu ada ile alanı derleyip toparlayan doğal bir dokunuş ekleyebilirsiniz. 

Aydınlık ve Ferah

Aslında iyi bilenen klasik bir yöntemden bahsedelim: Daha açık renkler eşittir daha ferah bir ortam. Beyaz ağırlıklı bir mekan içinde bir veya iki dikkat çekici unsur ekleyerek, ferahlıkla birlikte şıklık da yakalayabilirsiniz.