Mimari - Işıkla Boyanan Bir Yapı

Bu konak, 19. yüzyılın sonunda göz alıcı mahallede inşa edilen ilk evlerden biriydi ve aslen düz çatılı tek katlı bir ev olarak inşa edilmişti. Mimar Meirav Galan, 2020 yılında genişleterek ve koruyarak bu evi yeniden tasarladı. 

Eskiden de görkemli bir yapı olan bu ev zaman içinde bakımsız kalmıştı. Ancak kısa süre önce altı kişilik bir aile olan yeni sahiplerine satıldı.

Mimar Meirav Galan, “Evi ilk ziyaretimde, tüm ihmalin altında, yerel Akdeniz kokusuyla birleşen Avrupa cazibesini hissedebiliyordum” diyor. Etkileyici yüksek tavanlar, klasik Avrupai ahşap kapı ve pencereler, demir detaylı korkuluklar ve Paris dokunuşlu güzel bir Akdeniz balkonu keşfettim. Hikayeyi canlandırdığımı ve müşterilerimin hayalleriyle iç içe geçtiğimi hayal ettim”.

 

Başlangıçta caddeden iki metre daha yüksek olan ön avlu teraslanarak, hoş bir dış giriş ve sokak seviyesinde bir servis alanı ile yeni bir kat oluşturuldu ve bodrum katına doğal ışık ve hava getiren yeni bir alçaltılmış avlu oluşturuldu. Giriş katına çıkmak için yeni bir merdiven tasarlandı ve inşa edildi.

Eski kanat ve yeni kanat arasında evin kalbi olarak tasarlanan bir iç avlu, ekstra doğal ışık sağlıyor ve çok yoğun bir kentsel kumaşın ortasında samimi bir özel dış mekan alanı olarak işlev görüyor.


İç avlu, yatak odaları dahil evin bütününe ışık sağlıyor. 

Evin iç verandasına ek olarak bir de minik bahçesi bulunuyor. 


Eski kiremitli çatının yerini deniz manzaralı ve havuzlu bir çatı balkonu aldı.

İç avlu eve çok farklı bir ambiyans katıyor. 

 

Güney kanat yeniden inşa edildi ve kanuni sınırlamalar nedeniyle eski kanat katlarından daha düşük iki yeni kat ve balkonlu kiremit çatı ve çatı katı içerecek şekilde genişletildi. Cephe, yeni olmasına rağmen, orijinal kuzey cephesine benzer detaylarla tasarlandı.