Minimalist Tarz Sevenlerin Hoşuna Gideceği Renk Tonları

Her detayıyla bütün ve kusursuz görünen bir ev stilindeki en önemli unsurlardan biri, duvar renkleridir. Elbette dekorasyonu daha çok halı, perde, koltuk döşemesi gibi ev tekstili ürünleri ve mobilya seçimleri belirler ama evin sahip olacağı atmosferi de büyük ölçüde duvar renkleri şekillendirir. Bu yüzden çocuk odaları genellikle canlı ve eğlenceli renklerle boyanır. Oturma odası, salon, mutfak gibi alanlarda ise yüzlerce farklı renk seçeneği arasından en uygun seçimi yapmak genellikle oldukça zorlayıcıdır.

 

Evinizin duvar rengine karar vermekte zorlanıyorsanız ilk olarak hangi dekorasyon stilini arzuladığınızdan emin olmalısınız. Bohem görünümlü bir ev istiyorsanız göze çarpan pek çok rengi ve deseni özgürce bir arada kullanabilir; canlı, genç ve biraz kaotik bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Kontrast renklerin bir arada olduğu, daha modern ve sıra dışı bir ev içinse eklektik dekorasyon stilini deneyebilirsiniz. Ancak son zamanların gözdesi sakin, doğal ve dinlendirici dekorasyon stilleri. Modern yaşamın koşturmacasına bir mola verip evinize döndüğünüzde sizi sadeliğin ve doğallığın karşılamasını istiyorsanız aradığınız stil, minimalist dekorasyon olabilir. Hadi, sizi tam da istediğiniz eve kavuşturacak renk seçeneklerine birlikte göz atalım. 

 

Doğal & Dingin Renkler

Gün boyu büyük kalabalıklara, seslere ve rengârenk görüntülere maruz kaldıktan sonra eve döndüğünüzde bedeniniz kadar ruhunuzun ve zihninizin de dinlenmeye ihtiyacı olduğunu seziyorsanız dekorasyon tercihinizi daha dinlendirici, sakin seçenekler arasından yapabilirsiniz. Duvarlar için ise evde geçirdiğiniz vakitlerde gözünüzü ve zihninizi yormayacak renklere yönelmelisiniz. Beyaz, bej, krem, pudra veya yumuşak gri tonları evinizde tam da aradığınız doğal görünümü yaratır. Ayrıca bu renkler evinizin daha ferah, geniş ve aydınlık görünmesine de yardımcı olur.

 

Duvarları doğal renklerle boyanan evlerde birçok dekorasyon stili uygulanabilir. Ahşabın, betonun ve metalin bir arada kullanıldığı endüstriyel dekorasyon stilinde bu renk tonlarından faydalanabilirsiniz Fransız country gibi nostaljik dekorasyonlar ya da geleneksel ev stilleri de doğal, dingin renk geçişleri için gayet uygundur. Hatta hâlihazırda duvarlar bu renk tonlarından birine sahipse modern ve vintage gibi birbirine zıt stiller arasında geçiş yaparken bile duvar renklerini yenilemenize gerek kalmaz. Ancak bu renk tonlarının en vazgeçilmez olduğu stil, minimalist dekorasyondur.

 

Evinizin kapısını her açtığınızda sizi huzurla karşılayacak renk tonlarını detaylıca incelemeden önce size hayalinizdeki sadeliği ve doğallığı vadeden minimalist dekorasyon yaklaşımını daha yakından tanıyabiliriz.

 

Minimalizm Etkisi Nedir?

1960’larda tanınmaya başlayan minimalizm felsefesi, “Az, her zaman daha çoktur.” cümlesiyle özetlenebilir. Bu yaklaşım, modernizmle ortaya çıkan tüketim çılgınlığını ve hep daha fazlasına sahip olma arzusunu eleştirir. Temellerinin 1910’larda atıldığı düşünen bu fikir akımının ilk etkileri resim, heykel ve mimari sanat ürünlerinde görülmeye başlanır. Düz renkler, basit biçimler, geometrik şekiller gibi daha basit dokunuşlar içeren sanat ürünlerinden sonra minimalizm etkisi, müzikten tiyatroya her alanda popüler hâle gelir.

 

Minimalizmin en çok kabul gördüğü ve uygulandığı alanların başında iç ve dış mimari geliyor. Özellikle iç mekân dekorasyonlarında minimalist tarzdaki yaklaşımlar büyük ilgi görüyor. Basit dokunuşlar, temiz bir görünüm, daha az dağınıklık, ferah yaşam alanları vadeden bu dekorasyon stili; özellikle modern yaşamın yarattığı yoğunluktan ve gürültüden kaçmak isteyen bireyler için huzurlu, konforlu, sakin iç mekân tasarımları oluşturulmasına imkân tanıyor. Minimalist tarz ile dekore edilen iç mekânların karakteristik özellikleri kısaca şöyle sıralanabilir:

  • Zeminde sade, temiz ve aydınlık döşemeler bulunur. Genellikle halı kullanılmaz, kullanılacaksa da basit renklerde ve tek parça halılar tercih edilir.
  • Duvarlara en fazla bir ya da iki renk uygulanır. Renk seçimi yumuşak ve doğal tonlar arasından yapılır.
  • “Az eşya, çok huzur.” yaklaşımıyla mobilya yoğunluğu olabilecek en alt sınırda tutulur. Sadece evi kullanacak bireylerin konforu için mutlaka gereken mobilyalar kullanılır.
  • Biblo, vazo, tablo ve süs eşyası gibi dekoratif ürünler özenle seçilir. Dekorasyona anlamlı ve çarpıcı dokunuşlar yapan ama kesinlikle kalabalık bir görüntü oluşturmayan ürünler kullanılır.
  • Minimalist dekorasyon stilinin en önemli kurallarından biri, sıfır dağınıklıktır. Bu yüzden mümkün olduğunca bazalı, gizli bölmeli, kapaklı mobilyalar tercih edilerek depolama çözümleri yaratılır. Sık sık kullanılmayacak ürünlerde katlanabilme gibi fonksiyonlar aranır.

Evinizde sade, ferah bir görünüm istiyor ve minimalist dekorasyon stilinin size uygun olduğunu düşünüyorsanız doğal dingin renk kartelasının en çarpıcı renk tonlarına da bir göz atalım.

Bahçe Kapısı

Bej ve krem tonları, minimalist dekorasyon tarzında ihtiyaç duyulan yumuşak renk geçişlerini ve sadeliği bir çırpıda sağlayabiliyor. Birçok renk tonu ve dekorasyon stiliyle uyum sağlayabildikleri için kullanıcılara uzun vadede özgürce hareket edebilme imkânı tanıyor. Kullanım avantajları sayesinde de oldukça yoğun ilgi görüyor. Siz de evinizi bu tonların ferahlığına teslim etmek istiyor ama sıradan olmayan bir görünüm de arzuluyorsanız bahçe kapısı tam size göre. Evinize doğal ve sakin bir atmosfer kazandıran bahçe kapısı rengini, dilerseniz pastel renklerdeki ev tekstili ürünleri ve bej tonlarındaki ahşap mobilya çeşitleriyle tamamlayabilirsiniz.

 

Kıyı Ovası

Evinizi daha sıcak tonlu renklerle dekore etmek ve temiz, doğal bir atmosfer oluşturmak istiyorsanız fark yaratabileceğiniz bir diğer renk tonu ise kıyı ovası. Minimalist dekorasyon stiline uyumlu, yumuşacık ve etkileyici görüntüsüyle evlerde çarpıcı bir izlenim oluşturan bu renk tonunu yakın renklerdeki mobilya seçenekleriyle kolayca tamamlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz huzur dolu, doğal yaşam alanlarını biraz canlandırmak içinse ev bitkilerinden faydalanabilirsiniz.

 

Keyifli

Aydınlık renk tonları, özellikle dar hacimli yaşam alanlarında daha geniş ve ferah bir izlenim uyandırmakta oldukça başarılı. Ayrıca az ışık alan evler için de birebir. Siz de seçiminizi aydınlık ve yumuşak tonlardan yana kullanmak istiyorsanız yine beyaz, bej, krem tonlarına yönelebilirsiniz. Akılda kalan bir renk tonu içinse doğal dingin renkler kartelasındaki “keyifli”ye bir şans verebilirsiniz.

 

Kaçamak Gri

Son yılların boya, döşeme ve mobilya trendlerindeki en popüler renklerden biri, gri tonları. Farklı ve etkileyici dekorasyonlar oluşturmakta oldukça başarılı olan gri tonları arasında aydınlık, temiz ve minimalist etkili bir renk arıyorsanız “kaçamak gri”ye bir göz atabilirsiniz. Tek başına da evinizde şık ve iddialı bir görünüm yaratabilecek bu renk tonunu dilerseniz “ölçülü gri” ya da “ılık gri” ile bir arada kullanarak yumuşak renk geçişleri oluşturabilirsiniz.