Mobilyalarınızı Düzenlerken Bilmeniz Gereken 10 Pratik Kural

Mobilya düzenlemek bazen zor bir işe dönüşebilir. Boş bir odayı hem pratik, hem konforlu hem de göze hoş görünen bir şekle nasıl büründürebiliriz? Bu sorunu çözmek için iç mimarlar, işe yarayan bir dizi basit, uygulaması kolay kurallar geliştirdiler. Bu kurallarla mobilyaları düzenlemek artık hiç zor değil!

1. Mobilyaları Duvara Dayamayın

Odanın boyutu, mobilyalarınızı duvarlardan ne kadar uzağa çekebileceğinizi belirler. Ancak küçük bir alanda bile, mobilyalarınız ile duvar arasına birkaç santimetrelik bir mesafe bırakarak mobilyalara biraz nefes alma şansı verin. Genel inanışın aksine, bu küçük alan aslında odaları daha büyük hissettirebilir. Daha geniş bir alanınız varsa, mobilyaları, odanın ortasında konuşma alanları oluşturacak ve duvarlarla mobilya arasında birkaç adım bırakacak şekilde düzenlemek de çok iyi bir fikir!

2. Konuşma Alanları Oluşturun

Koltuk ve sandalyeleri birbirine bakacak şekilde yerleştirin (düz değil ama yakın) ve böylece insanların seslerini yükseltmeden sohbet edebilecekleri mekanlar yaratın. Oda çok büyükse, birden çok konuşma alanı oluşturun.
 
3. Dengeyi Bulmak

Tüm büyük veya küçük parçaları tek bir alanda toplamayın. Benzer büyüklükteki parçaları odanın bir tarafında gruplamamaya dikkat edin. Böyle yaparsanız alan orantısız ve biraz rahatsız edici hissettirebilir. Ayrıca şekillerde çeşitlilik olduğundan emin olun - örneğin düz çizgili oturma yeriniz varsa, yuvarlak bir sehpa düşünün.


4. Akışı Hesaba Katın

Odaların da bir trafik akışı olduğunu biliyor muydunuz? Bu akışı yönlendiren ise eşyaların yerleşimi... İnsanlar odada hareket ederken mobilyalara veya birbirlerine takılmamalı. Sehpa ile kanepe arasında ve sandalyeler arasında yeterli boşluk olduğundan emin olun. İnsanların odanın bir ucundan diğer ucuna zorluk çekmeden yürüyebilmesi için net bir yol oluşturun.
 
5. Doğru Boyutlu Halıları Kullanın

Halılar, tüm mobilyaları içine alacak şekilde yerleştirilmelidir. Halı kullanırken odanın kenarlarında bir miktar yer döşemesi görünebilir ancak halının bir oturma düzenindeki tüm mobilyaların üzerine dayanabileceği kadar büyük olduğundan emin olun. En azından büyük parçaların ön ayaklarının halının üzerine oturmasını sağlamalısınız.


6. Büyük Bir Sehpa Alın

Oturma alanının ortasında yer alan büyük bir sehpa, hem estetik hem de işlevsellik açısından çok iyi bir seçenektir. Oda için bir merkez görevi görür ve insanların içecekleri bırakması veya tercih ettiğiniz aksesuarları sergilemeniz için bol miktarda alan bırakır. Büyük bir masa aynı zamanda etrafındaki koltuklardan daha kolay erişim sağlar. Ancak yukarda belirttiğimiz gibi, oturma ve sehpa arasında insanların geçmesi için yeterli boşluk bıraktığınızdan emin olun.

 
7. Masaları Kol Mesafesine Yerleştirin

Her koltuk, yan veya orta sehpaya kolay erişime sahip olmalıdır. İçecekleri koymak veya almak için insanları koltuklarından kalkmaya zorlayan düzenlerden kaçının. Örnek verecek olursak: 
•    Yan sehpalarda yükseklik, yakındaki koltuk kollarıyla yaklaşık olarak aynı yükseklikte olmalıdır (bu mümkün değilse, daha alçak tercih edilebilir).
•    Orta sehpalarda yükseklik, sandalye veya kanepe oturma yükseklikleri ile aynı veya daha alçak olmalıdır.


8. Yaşasın Işık!

Aydınlatma, bir odanın en önemli unsurlarından biridir ve çoğu zaman göz ardı edilir. Üstten aydınlatma, yer lambaları ve masa lambalarını hep beraber kullanmak doğru çözümdür. Bir kanepenin ucuna veya bir berjerin arkasına bir zemin lambası çok yakışır. Masa lambaları yan masalarda, raflarda ve hatta portmantolarda güzel görünür. Denge sağlamak için tüm aydınlatma ögelerinizi farklı seviyelere yerleştirebilirsiniz. 

9. Doğru Boyutlu Resmi Kullanın

Duvara asılan nesnelerin - resim, aynalar ya da heykelcikler – doğru noktaya ve mobilyalarla orantılı olarak yerleştirilmesi gerekir. Örneğin, kanepenizin arkasına küçük bir fotoğraf asmayın; bunun yerine, kanepenin yaklaşık üçte iki büyüklüğünde tek bir parça veya yine bu alanı kaplayacak bir grup parça kullanın. Büyük bir mobilyanın yanına çok küçük bir sanat eserini kullanmaya kesinlikle kararlıysanız, bu resmi büyük bir çerçeveye koyun.
 

10. Bir Odak Noktası Seçin

Odadaki odak noktasının gücünü asla küçümsemeyin. Bazen, göze çarpan bir pencere veya bir şömine doğal bir odak noktası olur. Bazen de odak noktasını televizyon ünitelerinde olduğu gibi kendiniz oluşturmanız gerekebilir. Seçtiğiniz odak noktası ne olursa olsun, bir karar verin ve ona bağlı kalın. Mobilya yerleşimini mümkün olduğunca bu odak noktası üzerinden yapın.