Mükemmel Dış Cephe Boya Renklerini Seçme Rehberi

Dış Cephe Boya Renklerini Seçme Rehberi


Ev dekorasyonu denince akla genellikle iç mekânlar gelir ancak bir evle ilgili ilk izlenimi veren evin dışarıdan nasıl göründüğüdür. Binaların dış cephesindeki çatlaklar, dökülmeler, solgun renkler, zamanla oluşan kir ve lekeler iç dekorasyonundaki özen ve şıklığı gölgede bırakabilir. Uyumlu renklerle, estetik kaygısıyla, özenle dekore edilmiş dış cepheler ise evleri çok daha yaşanılası, keyifli ve davetkâr kılar.


Eğer evinizi satmayı düşünüyorsanız muntazam bir dış görünüş, evinizin gördüğü değer ve talebe de olumlu yansır. Aksi durumda evinizin eski, yıpranmış, değersiz olduğu düşünülebilir. Renkli, temiz ve şık bir dış cephe görünümü sadece bir evin değil tüm sokağın ve şehirlerin görüntüsünü etkiler. Her yıl akın akın turist alan Burano Adası’nı tüm dünyada ünlü yapan, rengârenk boyalı evleridir.


Daha içeriye girmeden, dışarıdan bakılınca bile iyi ve mutlu hissettiren bir eve sahip olmak istiyorsanız dış cephe boyalarıyla bu arzunuzu yerine getirebilirsiniz ancak evin dış cephe boya renkleri sık sık yenilenemeyeceği için kaliteli ve dayanıklı ürünler seçmeniz gerekir. Sıradan ürünler kullandığınızda evin dış görünümü kısa sürede önceki hâlini alabilir ve tüm emeğiniz boşa gidebilir. Uzun ömürlü ve kaliteli dış cephe boya modelleri için siz de Türkiye’nin ilk yerli boya markası DYO’nun uzmanlığına ve onlarca yıllık tecrübesine güvenebilirsiniz. Hayalinizdeki evin rengini DYO’nun birbirinden özel dış cephe boya renkleri arasında bulabilir, evinize hayranlık uyandıracak, yepyeni bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Dış Cephe Boya Renklerini Doğru Seçebilmek Neden Önemli?

Mimaride renkler, estetikten çok daha fazlasıdır çünkü renklerin insan psikolojisi ve davranışları üzerinde doğrudan etkisi bulunur. İnsan beyni, her rengi farklı algılayıp anlamlandırır. Dolayısıyla gün içinde yoğun olarak maruz kaldığımız renkler nasıl hissettiğimiz, nasıl davrandığımız, olaylara hangi açıdan yaklaştığımız gibi konularda belirleyici olabilir. Mimaride de hem bireysel hem kentsel projelerin tasarım aşamasında renklerin psikoloji üzerindeki etkileri göz önünde bulundurulur ve insanların daha mutlu, huzurlu, sağlıklı bir yaşam sürmelerini destekleyecek renkler tercih edilir.


Renkler, yaşam alanlarının karakterini de belirler çünkü dekorasyon stili, bir mekânın ruhudur ve nasıl bir ruhla karşılaşacağımız noktasında renklerin önemli bir payı vardır. Masmavi bir bina bize gökyüzünü, özgürlüğü, ferahlığı çağrıştırabilir ya da sarı, yeşil, turuncu gibi sıcak renklerin ahenkle kullanıldığı alanların daha genç bir ruha sahip olduğunu düşünebiliriz. Ayrıca bir mekânın büyük, küçük, temiz, dağınık ya da boğucu olup olmadığıyla ilgili fikirlerimiz de renklerden etkilenir. Bu nedenle mimaride gösterişli, büyük ve aydınlık görünmesi istenen binalarda genellikle beyaz veya bej tonlarındaki dış cephe boyaları kullanılır.

Dış Cephe Boya Modelleri

Bir ev dış cephe boyasıyla sadece yeni ve güzel bir görünüme kavuşmaz. Kaliteli dış cephe boyaları yüzeyleri nem, pas gibi olumsuzluklara karşı da koruyabilir. Dolayısıyla boya seçerken renginden önce kalitesine, ihtiyaçlarınızla ve kullanacağınız yüzeylerle uyumuna, dayanıklılığına bakmalısınız. Peki, en iyi dış cephe boyasını nasıl seçebilirsiniz?


Dış cephe renklerini sık sık yenileyemeyeceğiniz için boyanın canlılığını uzun süre koruyabiliyor olması önemli. Bu durumda DYO’nun Akromax ve Akromax Suprema gibi %100 saf akrilik emülsiyon esaslı ürünlerini tercih edebilirsiniz. İçeriğindeki yüksek kalitede akrilik reçine sayesinde boya pigmentlerini yüzeylere hapseden ve koruyucu bir filmle örten emülsiyon esaslı dış cephe ev boyaları ile uzun ömürlü kullanım sağlayabilirsiniz. Soğuk havalarda binanızın dış cephe boyasında çatlamalar gözlemlediyseniz hem su iticiliği hem elastikiyeti ve kimyasal direnci yüksek bir boya çeşidi olan Dyolasteks’i de tercih edebilirsiniz.


Eğer yoğun yağış alan bir bölgede yaşıyorsanız ve kullandığınız dış cephe boyası renklerini bu yüzden koruyamıyorsa Dinamik Dış Cephe, Dyosil, Dinamik Grenli gibi yüksek su iticiliğine sahip boyaları da tercih edebilirsiniz. Bu boya çeşitleri, yağmur sularına karşı koruyucu bir kaplama oluşturarak binanızın dış cephesinin yoğun neme maruz kalıp yıpranmasını da önler. Beton, tuğla, doğal taş, kiremit yüzeyleri yağmur sularından korumak için Teknolong PTFE Katkılı Yüzey Koruyucu’dan da yardım alabilirsiniz.


Dış cephe boya renklerinin kısa sürede solmasının bir sebebi de güneş ışınları ve yüksek nemdir. Nem oranı yüksek şehirlerdeki evlerin dış cephesinde Dyotex kullanılabilir. Akrilik emülsiyon esaslı içeriği sayesinde renklerin kalıcılığını artıran Dyotex, ayrıca yüksek su buharı geçirgenliği sayesinde yüzeylerin nefes alıp daha kuru kalabilmesine de imkân tanır. Yine akrilik emülsiyon esaslı bir ürün olan Teknotex Grenli ise yüksek su iticiliğinin yanı sıra güneş ışınlarına karşı gösterdiği dirençle dış cephe renklerinizin uzun süre ilk günkü gibi canlı ve parlak kalmasını destekler. Ayrıca yağmur sularıyla kendi kendini temizleyebilir. 


Binanızın dış cephesinin çabuk kirlendiğinden şikâyetçiyseniz güneş ışınlarıyla kendini temizleme teknolojisine sahip Nanotex’i de DYO’nun dış cephe boya koleksiyonu arasında bulabilirsiniz. İhtiyacınıza en uygun ürünü seçtikten sonra ise DYO’nun geniş bir skalaya sahip dış cephe renkleriyle birlikte Renk Pınarı sistemi sayesinde 30.000’i aşkın renk çeşitliliği arasında büyüleyici bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Bina Cephesi ve Renk Uyumu

Renk uyumu, iç cephe boyalarında olduğu kadar dış cephelerde de önemlidir. Peki, en iyi dış cephe boyası rengi hangisidir? Hangi renkler birbiriyle kullanılabilir? Bina dış cephe renk uyumu nasıl sağlanır? Tüm bu sorular, nasıl bir dekorasyon stili istediğinize bağlı olarak cevaplandırılabilir.


Binanızın dış cephesinde sade, modern ve şık gibi görüntü istiyorsanız minimalist dekorasyon stilinde sıkça kullanılan beyaz, bej, krem, açık gri tonlarına yönelebilirsiniz. İki renkli ve göz alıcı bir görünüm yaratabilmek için dilerseniz açık gri ve beyazı bir arada kullanabilirsiniz. Ayrıca açık kahve ve bej gibi birbirine yakın pastel tonlarda da istediğiniz modern stili bulabilirsiniz. Özellikle kahve ve bej tonları, en sık rastlayabileceğiniz dış cephe ev renkleri arasında yer alır. DYO’nun dış cephe renk koleksiyonunda yer alan Çöl Beji, Balat, Zemheri, Yeni Çağıl, İztuzu ve Alaçatı renkleri de size bu konuda ilham verebilir.


Bina cephelerinde renk uyumu yakalamanın bir yolu birbirine yakın tonları bir arada kullanmakken diğer yolu da canlı ve gösterişli bir renk seçip onu daha sade bir renkle dengelemektir. Eğer evinizin enerjik, sevimli bir görüntüsü olsun istiyorsanız mavi, yeşil, turuncu, mor gibi renklerin çok çiğ olmayan tonlarını dış cephede kullanabilirsiniz. DYO’nun Paris Pembesi, Duman Grisi, Kaptanı Derya ve Lea renkleri, bu tonlara örnek gösterilebilir. Ayrıca dilerseniz Barok Kırmızı, Andız, Sarı Topaz gibi nispeten koyu renkleri de daha açık tonlarla dengeleyerek kullanabilir ve dikkat çekici bir uyum yakalayabilirsiniz.

En İyi Dış Cephe Boya Rengini Seçme

Dış cephe boya seçiminde binanın mimari tasarımı, yüzeyi oluşturan malzemeler, çevresel faktörler gibi pek çok unsur daha göz önünde bulundurulmalıdır. Dış cephe boya rengini seçerken dikkat etmeniz gerekenlere şunlar da eklenebilir:

  • Her binanın kendine özgü bir atmosferi vardır ancak yan yana binalardan ikisi sarıyken birini kırmızıya boyamak bütünsel açıdan hoş bir görüntü yaratmayabilir. Dış cephe boyası seçerken yaşadığınız sokağın ve bulunduğunuz şehrin mimari dokusunu göz önünde bulundurabilirsiniz.
  • Evinizin küçük de olsa bir bahçesi varsa dış cephede krem, yeşil ya da toprak tonlarını kullanarak estetik bir görüntü yaratabilirsiniz.
  • İklim koşulları da seçiminizi belirleyebilir. Çok sıcak bir bölgede yaşıyorsanız dış cephede kırmızı kullanmak, daha fazla güneş ışını almanıza yol açar. Bu durumda sarı, beyaz gibi açık renklere yönelebilirsiniz.
  • Binanın mimari özellikleri de seçeceğiniz rengi etkiler. Büyük bir apartmanda yaşıyorsanız binayı pembe gibi dikkat çekici bir renge boyamanız mümkün olmayabilir. Krem, bej, kahve tonları ortak bir beğeni yaratmaya daha uygundur. Ancak müstakil bir evdeyseniz dilediğiniz rengi kullanabilirsiniz.
  • Renk seçerken evinizin çatı, kapı ve pencerelerinin uyumunu göz önünde bulundurmanız önerilir. Ahşap dokulu pencere ve kapılar, kahverengi çatılar; krem ve bej tonlarıyla büyüleyici bir ahenk yaratabilir. Ahşap tonları genel olarak her renkle uyumludur ancak beyaz pencereleriniz varsa aynı tonlarla uyumlu görünmeyebilir. Mavinin, morun, pembe ve yeşilin pastel tonları evinize daha etkileyici bir görünüm kazandırabilir.

Ev Dış Cephe Boya Renkleri

Evin dış boyası, kıyafeti gibidir. Sizi evin içerisinde nasıl hissettiğinizi ve evinizin ilk kez karşılaşan birinde nasıl bir imaj oluşturduğunu belirler. Büyük, geniş bir müstakil evde oturuyorsanız beyaz ve krem tonlarıyla çok daha ihtişamlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Küçük bir eviniz varsa modern dekorasyona uygun renk kombinasyonlarıyla iddialı bir dış cephe stili yaratabilirsiniz. Her gün büyük kalabalıklardan, koşturmacalardan kaçıp döndüğünüzde sizi karşılayacak evin nasıl görüneceği ve sizi nasıl hissettireceği, tamamen seçimlerinize bağlıdır.


Renkler, sihirli birer nota gibidir. Ulaştıkları her zihinde, her nesnede değişim yaratabilirler. Yaşlı, solgun ve eski görünen bir evi yeniden hayata döndürebilirler. Sadece kaliteli ürünler ve doğru renkler seçerek siz de evinizin bambaşka bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. 


Evinizin ihtiyacına en uygun dış cephe ürünleri için DYO mağazalarını veya dekoratif.dyo.com.tr adresini hemen ziyaret edin ve hayalinizdeki dönüşümü hayata geçirin!