Renk Bloklarıyla Duvarlarınızı Renklendirin

Son zamanlarda dekorasyonda yükselen bir trend olan renk blokları ile duvarlarınıza hareket katabilirsiniz. Dekorasyonda farklılık yaratmak isteyenlerin tercihi olan bu trend, hayal gücünüzü kullanarak tarzınızı yansıtmanıza da izin verir. İsterseniz bir duvara cesur ve büyük geometrik şekiller ekleyebilir, isterseniz de iki uyumlu renk seçerek bir odanın bütün duvarlarını aynı şekilde boyayabilirsiniz.


Duvarlarınızı birer sanat eserine dönüştürmenizi sağlayan bu trend, modern ve eşsiz bir dekorasyon yapmanıza imkân tanır. Dilediğiniz her odada rahatlıkla uygulayabileceğiniz farklı yöntemler olması evinizi renklendirmek için iyi bir fırsattır. Seçtiğiniz alana uygun şekilde seçeceğiniz renk ve desenler sayesinde tablolar gibi dekoratif parçaların yarattığı etkiyi kolayca yakalayabilirsiniz.


İster zıt renklerle modern bir dekorasyon, ister bir rengin farklı tonlarıyla sade ama göz alıcı bir görünüm yaratmak için siz de renkli bloklarla duvarlarınızı boyayabilirsiniz. Çocuk odalarından mutfaklara kadar evin her odasına uygun bir dekorasyon için de olanak tanıyan bu yöntemi evinize uygulayarak hayalinizdeki görünüme kavuşabilirsiniz. Üstelik bu işlem için boya malzemelerinize ek olarak yalnızca maskeleme bandı kullanmanız da yeterlidir.
Zıt Renkler Kullanın


Duvarlarınızı yenilemeye karar verdiyseniz ve farklı bir dekorasyon denemek istiyorsanız zevkinize hitap edecek şekilde zıt renk blokları oluşturabilirsiniz. Hem klasik hem zamansız bir görünüm için siyah ve beyaz sıkça tercih edilir. Bununla birlikte siyah ve beyaz hemen hemen her dekorasyon tarzına uyum sağlayabilir. Risksiz ve şık bir seçim yapmak isterseniz siz de siyah ve beyazı duvarlarınızda birlikte kullanabilirsiniz.


Siyah ve beyaz gibi zıt renkler aynı zamanda ortamda vurgulamak istediğiniz bir bölüm varsa bunun için de tercih edilebilir. Örneğin kitaplığınızın bulunduğu kısmı siyah, kalan kısmı ise beyaz boyayabilirsiniz. Siyah ve beyazı dilerseniz minimal dekorasyonlara da kolayca uygulayabilirsiniz. Siyah ve beyazın keskin görünümünü gri tonlarıyla yumuşatarak hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. Daha aydınlık ve geniş göstermek istediğiniz odalarda ise beyazın tonlarını daha çok kullanabilirsiniz.


Duvar dekorasyonunda zıt renkler kullanmak istiyorsanız sıcak ve soğuk renk tonlarını da bir arada tercih edebilirsiniz. Bunun için kontrast yaratan mavi ve turuncu gibi renkleri birlikte kullanabilirsiniz. Böylece çarpıcı ve hoş bir dekorasyon oluşturmanız mümkün olur. Kontrast yaratan bu renkleri dilerseniz her duvarda birlikte kullanabilirsiniz. Bununla birlikte isterseniz odanın zeminindeki renk ile duvarların alt kısmını boyayarak bütünlük sağlayabilirsiniz.


Zıt renklerle duvar boyarken mobilyalarınızın renklerine de dikkat etmeniz önem taşır. Çünkü ortamdaki renklerin uyum içinde olmaması istediğiniz sonucu almanızın önüne geçebilir. Dolayısıyla dekorasyonunuzu şık bir biçimde tamamlamak için duvar boyalarının mobilyalarınızla uyumlu renklerde olmasına dikkat etmelisiniz.


Zıt renklerle boyamak istediğiniz duvarlarda tablolar da kullanarak dekorasyonu daha çarpıcı hale getirebilirsiniz. Ancak böyle bir durumda tablodaki renklerin duvar renklerinden farklı olmasına özen göstermelisiniz. Örneğin siyah ve beyazın uyumundan faydalanarak boyadığınız bir odaya asacağınız tabloyu yeşil ve sarı gibi canlı renklerde seçebilirsiniz. Daha cesur bir dekorasyon isterseniz pop art tabloların gösterişinden de yararlanabilirsiniz. 

Geometrik Desenler ile Modern Görünüm


Geometrik şekillerle duvar boyama da son dönemin sıkça tercih edilen dekorasyon trendleri arasındadır. Gösterişli ve modern bu görünüm sayesinde eğlenceli bir dekorasyon yapma imkânı bulabilirsiniz. Çizgiler, üçgenler ve daireler gibi birçok şekilde boya yaparak her birini farklı renklerde boyayabilirsiniz. Geometrik desenlerle sıra dışı ve göze hitap eden birçok tasarıma imza atabilirsiniz.


Geometrik desenlerle duvar boyamaya karar verdiyseniz boyayacağınız odanın boyutunu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin dar odalarda yuvarlak desenlerden kaçınmanız önemlidir. Aksi takdirde odanız daha dar ve küçük görünebilir. Bunun önüne geçmek için üçgenler ve şeritler tercih edebilir, geniş ve ferah bir ortam elde edebilirsiniz.


Geometrik duvar boyama için dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise ortamın dekorasyonuna uyumlu olmasıdır. Eğer mavi ve beyaz gibi açık tonlarla dekore ettiğiniz bir odayı geometrik desenlerle boyayacaksanız yine açık tonlardaki pembe, bej, sarı gibi renklerle duvarınızı boyayabilirsiniz. Böylece dekorasyonda tam bir uyum yakalamanız mümkün olur.


Geometrik desenlerle duvar boyarken hayal gücünüzü konuşturabilirsiniz. Daha büyük ve iç içe geçmiş şekiller çizebileceğiniz gibi daha sade ve küçük şekiller de kullanabilirsiniz. Bu noktada oluşacak yoğunluğa göre odanın diğer duvarlarını boyayıp boyamayacağınıza karar vermeniz gerekir. Eğer bir duvarda çok fazla şekil kullandıysanız diğer duvarları düz boyamanız daha hoş bir görünüm sağlayabilir.


Geometrik boyama yaparken orijinal bir dekorasyona imza atmak için kapının bulunduğu duvarı boyayabilir ve kapıya da geometrik desenler çizebilirsiniz. Böylece sıra dışı tarzınızı duvarlara yansıtabilirsiniz. Ancak alacağınız sonucun daha temiz ve hatasız görünmesini istiyorsanız işe başlamadan önce duvarınıza bir taslak çizmeniz ve renkleri belirlemeniz iyi olabilir. Boyamayı bitirdiğinizde ise aydınlatmalardan, tablolardan ve bitkilerden yararlanarak estetik bir görüntü elde edebilirsiniz.

Çocuk odalarında kullanabileceğiniz desenlerle de renk blokları yaratarak çocuk odalarına bambaşka bir hava katabilirsiniz. 

 


Özel Köşeler Yaratın


Duvarlarınızda renk blokları ile sağladığınız eşsiz görünümün tadını çıkarmak için kendinize özel alanlar oluşturabilirsiniz. Kendiniz için bir okuma köşesi hazırlamak istiyor olabilirsiniz. Bir berjer, sehpa ve kitaplığınızın bulunduğu okuma köşenizin duvar dekorasyonunu bu yöntemle renklendirebilirsiniz. Uyumlu renklerde seçeceğiniz birkaç boya ve berjer odanızda son derece şık bir alan yaratmanıza fırsat sağlar.


Dilerseniz arkadaşlarınızla yapacağınız kahve sohbetlerine de bu şekilde renk katabilirsiniz. Mutfağınızın ya da salonunuzun bir kısmını kahve köşesi olarak değerlendirmek isterseniz bu kısmın duvarlarına geometrik desenler ekleyebilir ya da zıt renkleri birlikte kullanarak modern bir dekorasyon yapabilirsiniz. Siz de duvarlarınızı farklı renklerle boyamak ve tarzınızı yansıtan bir dekorasyon yapmak istiyor ancak nasıl yapacağınıza karar veremiyorsanız “Çift Renk Boya Uygulaması” adlı videodan yararlanabilirsiniz.