Rustik Ev Dekorasyonu Nedir, Evler Nasıl Rustik Tarza Uygun Dekore Edilir?

Çoğu insan yaşam alanlarını yaratırken kişiliklerini içlerinden geldiği gibi yansıttıkları, uzun yıllar boyunca içinde yaşamaktan keyif alacakları tasarımları hayal eder. Ancak karşılaştıkları onlarca ev dekorasyonu tarzından kendisine uygun olanı nasıl uygulayacağını bilemediği veya karar veremediği için bunalmış hissedebilir. Eğer siz de o insanlardan biriyseniz ve yaşam alanınızı nasıl tasarlayacağınıza karar veremiyorsanız DYO blog yanınızda! En popüler dekorasyon stilleri hakkında detaylı bilgileri bulabileceğiniz içeriklerimize rustik ev dekorasyonu ile devam ediyoruz. “Rustik tarz nedir, dekorasyon ögeleri nelerdir?” gibi rustik tarza dair bilmeniz gerekenleri sizin için derledik.


Dekorasyonda Heyecan Verici Yaklaşımlar 

Son yıllarda ev dekorasyonunda birbirinden güzel ve etkileyici yaklaşımlar öne çıkmakta. Sürdürülebilir yaklaşımın başı çektiği dekorasyon trendleri; minimalizm, japandi stili ve rustik ev dekorasyonu gibi sıralanmakta. Farklı zevklere hitap eden bu dekorasyon yaklaşımlarını, evinizin her köşesine uygulayabileceğiniz küçük dokunuşlarla hayatınıza katabileceğiniz gibi yaşam alanlarınızda birden fazla dekorasyon stilini de harmanlayabilirsiniz. Örneğin, çalışma alanlarınızda dikkat dağınıklığın önüne geçmek için minimalizm akımından faydalanırken İskandinav ve Japon kültürlerinin estetik kesişimi olan Japandi stilini salonunuzda tercih edebilirsiniz. Bir diğer heyecan verici dekorasyon yaklaşımı olan rustik ev dekorasyonunu ise salon, mutfak veya banyo gibi değişik yaşam alanlarınızda uygulamanız mümkün. Gelin, “Rustik dekorasyon nedir, ögeleri nelerdir?” gibi soruları beraber cevaplandıralım.  


Rustik Tarz Nedir, Dekorasyonda Nasıl Uygulanır?

Rustik, Fransızca kökenli bir kelime olarak pek çok dilde “kırsal veya köy kesimine özgü” anlamına gelir. Rustik tarz ise kırsal kesimlerdeki ev dekorasyon ögelerinin günümüzde şehirlere de taşınıp doğallık ve sıcak atmosferin öne çıktığı bir dekorasyon stili olarak açıklanır. Rustik tarzda; eski veya antika mobilyalar, ahşabın sıcaklığını gösteren dokunuşlar, doğal malzemeler, toprak renk paleti, doğal aydınlatma, bitki kullanımı gibi özellikler ortaya çıkar. Doğallığın ön planda olması, işlenmemiş veya yarı işlenmiş ahşap ürünler, kusurların kapatılmaması, el yapımı eşsiz parçaların kullanılması gibi noktalar bu tarzın vazgeçilmezleri olarak dikkat çeker. Rustik stil, yarattığı sıcak, konforlu ve doğal atmosfer ile evlere davetkâr bir his katar. 
 
Rustik stilin ruhunu yaşam alanlarınızda hissetmek istediğinizde yapabileceğiniz birkaç hızlı dokunuş bulunur. Yazımızın devamında sizin için derlediğimiz ipuçları ile rustik dekorasyonu evinizde nasıl uygulayabileceğiniz konusunda kolay ve etkili çözümleri keşfedebilirsiniz.


Rustik Ev Dekorasyonu

 Konforlu ve sıcak rustik stili, aşağıda sıraladığımız dizayn unsurlarından ilham alarak yaratabilirsiniz. Bu fikirleri yatak odasından mutfağa her alanda kolaylıkla benimseyip ihtiyaçlarınıza göre uyarlayabileceğinizi de hatırlatalım.

Doğal malzemelerden üretilmiş ürünleri kullanmak
Ahşap, dökme demir veya taş gibi doğal malzemelerin ağırlıklı olduğu seçimler yaparak kırsal hayatın doğasını evinizde hissedebilirsiniz. Rustik dizaynda, kullandığınız ahşap mobilyaların ve doğal taşlardan üretilmiş aksesuarların kusursuz bir görünümü olmasına gerek yok. Doğallığını her anlamda hissedip görebileceğiniz ve kullandığınız parçaların eşsiz özelliklerinin öne çıktığı mobilyaları veya aksesuarları tercih edebilirsiniz. 


Toprak renk paleti seçmek
Rustik stilin en önemli parçası olan doğayı ve doğallığı, yaşam alanlarınızda hissetmenin kolay yöntemlerinden biri ise toprak renk paketi kullanmak olarak öne çıkar. Kahverengi, yeşil, bej, turuncu ve kırmızı gibi pek çok rengin farklı tonunu evinizin rustik renk paletine dahil edebilirsiniz. DYO’nun zengin iç cephe renk kataloğu ile rustik toprak tonlarını evinizde hissedebilirsiniz. Yeterince ışık alan iç cephelerde kahverengi, bordo, bakır gibi çeşitli tonlardaki cesur renkleri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. 


Mimari Unsurları Gizlememek 
Şehirde çok mümkün olmayan bir uygulama olsa da evinizin doğal mimari unsurlarını gizlememek rustik dizaynın bir parçası olarak karşımıza çıkar. Doğal ahşap kirişler, taş veya tuğla duvarlar, rustik görünüme büyük katkı sağlar. Eğer yaşadığınız evin bu tarza uygun doğal unsurları bulunmuyorsa, doğal görünümlü duvar kağıtları gibi çözümleri deneyebilirsiniz.


Antika veya Vintage Unsurları Benimsemek 
Eski veya eskitilmiş görünümlü aksesuarlar, rustik stili evinizde hissetmek için atabileceğiniz en kolay adımların başında gelir. Antika mobilyalar, vintage aynalar, rustik sanat eserleri, el yapımı doğal aksesuarlar ile rustik tarzın vazgeçilmezlerinden nostaljik ruhu evinizde hissedebilirsiniz.


Doğal ve Rahat Bir Ortam Yaratmak  
Konforlu ve rahat mobilyalar, yumuşak ve büyük minderler, el örgüsü battaniyeler, bitkiler, hasır aksesuarlar, dokulu veya keten kumaşlar gibi unsurların yardımı ile rustik tarzı evinizde deneyimleyebilirsiniz.


Rustik Banyo Dekorasyonu

Rustik stilde banyoya sahip olmak için dizayn unsurlarını ihtiyaçlarınıza göre şekillendirip kullanabilirsiniz. Duvar ve zemin dekorasyonunda; doğal taşları ve tuğlaları açıkta bırakmak veya rustik renk paletine uygun fayans döşemek, suya dayanıklı ahşap banyo mobilyaları tercih etmek, endüstriyel tarzlarda lavabolar kullanmak gibi dokunuşlarla rustik görünümlü bir banyoya sahip olabilirsiniz. Duvar rengi seçerken aydınlatması az olan banyolarda rustik paletin daha açık renklerini tercih etmeniz gerekirken doğal ışık alan banyolarda daha cesur tercihler yapabilirsiniz.
 
Çoğu banyonun kendiliğinden sahip olmadığı rustik sıcaklığı vermek için ahşap veya ahşap görünümlü aynalar veya banyo dolaplarının yardımını alabilirsiniz. Büyük değişikliklerin yanı sıra hasır sepetler ve rustik dizayna uygun banyo aksesuarları ile küçük dokunuşlar yapabilirsiniz. Rustik banyo tasarımında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise banyoların doğal ışığın az olduğu, nemli, rutubet sorunu yaşayabileceğiniz ortamlar olması. Tercihlerinizi yaparken bunları göz önünde bulundurarak bu koşullara dayanıklı seçenekleri değerlendirmeniz gerektiğini unutmayın.


Rustik Mutfak Dekorasyonu

 Evinizin her alanında olduğu gibi mutfakta da rustik bir görünüme sahip olabilirsiniz. Yazımızda bahsettiğimiz rustik stil unsurlarını mutfağınıza uyarlamaya duvarlardan başlamak isterseniz taş veya tuğla gibi materyaller kullanmalı veya fayans renklerini rustik paletten seçmelisiniz.

Rustik bir tarz yaratmak için büyük lavabolar, işlenmemiş ahşap görünümlü mutfak dolapları veya yemek masaları, doğal mermerler, bakır veya demir parçalar, açık raflar, büyük bitkiler yardımınıza koşuyor. Rustik tarz için önemli olan ileri dönüşüm, mutfak dekorasyonunda benimseyebileceğiniz kavramların arasında yer alır. Örneğin, eski kilimleri mutfak sandalyelerinde kullanmak için minder haline getirerek mutfağınıza sıcak bir hava katabilirsiniz.