Su Bazlı Boyaların Avantajları

Su bazlı boyalar, içeriklerinde çözücü olarak su bulunması ve su ile seyreltilmesi gibi sebeplerden dolayı iç ve dış cephe boyalarında sıklıkla tercih edilirler. Su bazlı boyaların diğer boya türlerine göre daha sağlıklı ve çevre dostu olması su bazlı boyaların en bilinen avantajları arasında sayılabilir. Su bazlı boyaların avantajlarını ve daha fazlasını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz! 


Su Bazlı Boya Nedir? 

İlk kez 1865’te D.P. Flinn tarafından patenti alınan su bazlı boya, yaygın hâle gelmeye başladı. Özünde su bazlı boya, ağır kimyasallar yerine su ile inceltilen ve su içeren boyalardır. İçerisinde yağ bulundurmazlar bağlayıcı olarak Pva ya da akrilik reçine içerirler. 

Su Bazlı Boyaların Faydaları Nelerdir?

Günümüzde yağ bazlı ya da sentetik olarak anılan boya türleri yerine iç mekânlarda sıklıkla su bazlı boyalar tercih edilir. Bunun arkasında yatan sebepse su bazlı boyaların kimyasal çözücü madde içeren boyalara kıyasla sağladığı avantajlar. Su bazlı boyaların çevre dostu olması, hızlı kuruması, kolay uygulanması, temizliğinin kolay olması gibi farklı pek çok faydası bulunur. Gelin, bu faydaların detaylarına beraber bakalım.

Sağlığa Zararsız

Bu tür boyalar su bazlı oldukları için yağ bazlı veya solvent boyalardan daha az emisyona yol açar. Su bazlı olmaları aynı zamanda kokusuz olmaları anlamına da geldiği için bu boyalar, düşük VOC (Volatile Organic Compounds- Uçucu Organik Bileşik) oranına sahip. Yağ bazlı boyalar ise kurudukça havaya zararlı kimyasallar yaydıkları için bu oran onlarda çok daha fazla. Birçok ülkede düşük VOC değerine sahip boyaların kullanılmasına yönelik yönlendirmeler bulunur.


Su ile Seyreltilebilir

Yağ bazlı boyaları tiner gibi kimyasal çözücüler kullanarak seyreltmek gerekirken, su bazlı boyaları herhangi bir kimyasal kullanmadan su ile seyreltip kullanmanız mümkün. Kimyasal çözücüler kullanmadan su ile seyreltme işlemi, hem çevreye verilecek olası zararın önüne geçmenize hem de boyama işlemini daha düşük maliyetle tamamlamanıza yardımcı olur. Su ile seyreltilebildikleri gibi daha sonrasında boyanan yüzeyde oluşabilecek lekeleri temizlemek için de hafifçe suyla ıslatılmış bir bez ve likit bulaşık deterjanı kullanmanız yeterli olacaktır. 

Kokusuzdur

Su bazlı boyalar, hem su bazlı oldukları için hem de gerektiğinde sadece su ile seyreltilerek kullanıldıkları için neredeyse kokusuzlardır. Daha kısa sürede kurudukları için de oluşabilecek minimal koku bile hızla ortadan kaybolur. Havaya farklı kimyasal salınımı yapmadıkları için kokusuz olan bu boyaları iç cephelerde güvenle kullanabilirsiniz. Örneğin solunum veya alerji problemi yaşayan kişilerin iç cephede, sentetik boyalar yerine su bazlı boyaları tercih etmesi önerilir. 

Hızlı Kurur

Su bazlı boyaların en önemli avantajlarından biri ise hızlı kurumasıdır. İçeriğindeki su sayesinde kullanım sonrası kısa sürede kuruyarak uygulama arasındaki süreyi kısaltmaya yardımcı olur. 20-30 dakika gibi bir sürede dokunabileceğiniz bir kuruluğa gelen su bazlı boya ile işlem arasında hava şartlarına bağlı olarak 2-4 saat gibi bir süre bırakarak yeni katı sürebilirsiniz. Böylelikle tüm boya işleminin uygulama süresini büyük miktarda kısaltırlar.

Uygulaması Kolaydır

Doğru fırça ve rulo seçimi ile kolayca uygulayabilecek su bazlı boyalar, yeniden boyamayı da kolaylaştırırlar. 

Su bazlı boyalardan sonra kullandığınız ekipmanları temizlemek de yağ bazlı boyalara göre oldukça kolaydır. Boya kaplarınızı ya da boya fırçalarınızı sadece su ile durulayarak temizlemeniz yeterli olacaktır. “Boya fırçası nasıl temizlenir?” sorusunun detaylı cevabı için ilgili içeriğimizi de incelemeyi unutmayın!

Hem İç Cephede Hem Dış Cephede Uzun Süre Dayanıklıdır

Su ve likit bulaşık deterjanı ile ıslatılmış bir bezle kolayca temizleyebileceğiniz su bazlı boyalar, güneş ve farklı hava koşullarına dayanabildiği için dış cephelerde de rahatlıkla kullanılabilir. Su bazlı iç cephe boyası; parlak renkleri ve zengin renk seçenekleri ile uzun yıllar canlılığını   ve rengini korur, zaman içinde sararma yapmaz. Tercihinize göre elbette mat ürünlerden de  seçim yapabilirsiniz. Gün ışığına dayanıklı olan su bazlı dış cephe boyalarını uzun yıllar ilk günkü kalitesinde kullanabilirsiniz. 

Uzun süre kullanılabilmesi ile daha ekonomik ve sürdürülebilir olan su bazlı boya çeşitleri için DYO’nun geniş ürün kataloğuna göz atabilirsiniz. Su bazlı iç cephe ürünleri arasında yer alan Oxymax, Dinamik Soft Mat veya Teknoplast gibi çeşitli boyalar arasından tercihinizi yapabilirsiniz. Örneğin Oxymax, çapraz bağlama teknolojisine sahip özel bağlayıcısı sayesinde kılcal çatlak oluşturmaz veya çatlama yapmaz. Bunun yanı sıra, Dinamik Soft Mat gibi ürünler yüksek örtücülükleri, nefes alabilir yapıları ve kolay temizlenmeleri ile iç cepheler için ideal su bazlı boyalar arasında yer alır. DYO’nun zengin ürün kataloğuna bakarak dilediğiniz su bazlı iç cephe boyası arasından seçim yapmak için hemen boyadyo.comu ziyaret edin.