Tasarımcılardan 6 Dekorasyon ve Tadilat İpucu!

 

İç mimarlar sadece mekan tasarlamakla kalmıyor, zaman zaman kitap yazıp tecrübelerini bizlerle de paylaşıyorlar. Aralarında Grant K. Gibson gibi deneyimli tasarımcıların da bulunduğu bazı iç mimarların önerilerini sizler için derledik. 


1. Tarzınızı Belirleyin

Tasarladığınız mekanda nasıl hissetmek istiyorsunuz? Tarzınızı anlamak için biraz ipucu elde etmek isterseniz, gardırobunuza bir göz atın. Belirli renklere veya desenlere yöneliyor musunuz? 
Bir başka yol ise, bir mekanın nasıl hissettirmesini istediğinizi tanımlayan kelimeleri düşünmektir. Geleneksel, resmi veya zarif mi? Yoksa eğlenceli, esprili veya davetkar mı? Tarzınızı tespit etmek için bu yöntemler güzel bir başlangıç olacaktır. 

 


2. Neyi Sevmediğinizi Belirleyin

İnsanların sevmediklerini ifade etmeleri çok daha kolaydır. Hoşlanmadığınız seçenekleri baştan eleyerek seçimlerinizi daraltabilirsiniz. Sizde anısı hoş olmayan renkler, eşyalar veya tarzları yok sayabilirsiniz. Aynı şekilde, belirli bir renk veya yeniden görmek istemediğiniz bir tasarım trendini, istenmeyenler listesine ekleyebilirsiniz. Anılar çok bireyseldir, ancak aynı zamanda zevklerimizi de tanımlar.

3. Alanı iyi kullanın

Sık yapılan bir dekorasyon hatası da, bir alan için çok büyük veya çok küçük mobilyalar kullanmaktır. Alanın dengesini iyi hesaplayarak, uygun büyüklükte mobilyalar seçmeye gayret edin. Büyük odalarda farklı aktiviteler için farklı alanlar oluşturmayı deneyebilirsiniz. Mesela sohbet için bir oturma alanı; televizyon izlemek için başka bir alan; projeler veya oyunlar için bir masa veya çalışma masası da içeren bir çalışma alanı gibi... Her şeyi simetrik yapmayarak tasarımdaki doğallığı koruyabilirsiniz. Oran ve ölçek, herhangi bir tasarımın anahtarıdır.

4. Boyanızı Deneyin

Boya seçimi, dekorasyonunda etkili bir imza için verebileceğiniz en iyi ve uygun maliyetli kararlardan biridir. Doğru boya seçimleri, mekanları uyumlu bir şekilde birbirine bağlar. Evinizi bir bütün olarak düşünün. Her seferinde bir odayı boyarsanız, farklı his veren odalar oluşturma riskiniz vardır. Renklerin ruh halimizi nasıl etkilediğini hesaba katmayı unutmayın. Bazı renkler insanları mutlu ve sakin hissettirir.  

Seçenekleri belirlerken bu renkleri duvarlarınızda küçük bir alanda denemeniz, daha rahat karar vermeniz için yardımcı olabilir. Denediğiniz renkleri doğal ışıkta, sabah ışığında ve gece gözlemleyin. Arkadaşınızın evinde güzel duran bir renk sizin evinizde olmayabilir. Dış ortam, ışığın sıcaklığını güçlü bir şekilde etkiler. Bitki örtüsü ve gökyüzü, iç duvarlarınızda yeşil ve mavinin yansımalarını yaratabilir. Bu noktalara dikkat ederek renginizi belirleyebilirsiniz.

  

5. Uygun fiyatlı ve lüks ürünleri bir arada kullanın  

Bazen en mütevazı nesneler, bir tasarımdaki ruhun tamamlayıcısı ve en güzel parçası olabilir. Yüksek ve düşük fiyatlı ürünleri birlikte kullanmaktan korkmayın. Bir parçanın değerli olması için pahalı olması gerekmez. 

6. Sıfırdan Başlayın

Tasarım süreci yorucu olabilir. İnsanlar genellikle tam olarak nereden başlayacaklarını bilmek isterler. Ünlü tasarımcılar herhangi bir oda için genellikle sıfırdan başlamanızı öneriyor.  Öncelikle zemin kaplamasına karar verin.  İlk önce zemininizi düşünmek, diğer parçaların alanda nasıl yerleşeceğini belirleyecektir. Çok fazla desen veya renk içermeyen nötr ton veya doğal malzeme seçerseniz, diğer parçalarda renk ve malzeme ile ilgili daha fazla seçeneğiniz olur. Antika bir halıyla başlarsanız, bir renk paleti oluşturmak için halıdan renkler seçebilirsiniz. Bunları birlikte planlamak önemlidir, aksi takdirde sirk etkisi ile karşılaşırsınız.