Tavan Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Evinizin dekorasyonunda ufak dokunuşlarla yenilik yapmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız tavanlarınızı gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Farklı uygulamalarla basit bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz tavan dekorasyonu sayesinde çok büyük değişiklikler yapmadan da yaşam alanlarınıza bambaşka bir hava katabilirsiniz.

Mekânlar dekore edilirken mobilyalardan halılara, dekoratif objelerden duvar renklerine kadar her türlü unsur özenle seçilir ancak tavanlar çoğu zaman dikkate alınmaz. Oysaki mimaride beşinci duvar olarak adlandırılan tavanlar, dekorasyonun bütünlüğünü oluşturan unsurların başında gelir. Birbirinden farklı seçenekler sunan tavan dekorasyonları mekânın şıklığını tamamlamanın yanı sıra ortama estetik ve dikkat çekici bir görünüm de kazandırır.

Tavanları estetik bir görünüme kavuşturmak için akla ilk gelenler kartonpiyer ya da asma tavan modelleri olsa da aslında birçok farklı yöntemle tavanları kişiselleştirmek mümkün. Çoğunlukla mekânların zemininde görmeye alışık olduğumuz ahşap ve lambiri gibi kaplamaları tavanda kullanarak sıra dışı ama aynı zamanda sıcak ve doğal bir ortam oluşturabilirsiniz. Yarattığı etkiyle mekânı daha geniş ve aydınlık gösteren aynaları tavan kaplaması olarak değerlendirerek ortamda ferah bir atmosfer yaratabilirsiniz.   

Tüm bunların yanı sıra oldukça kolay yöntemlerle de tavanları şık bir görünüme kavuşturmak imkânlar dahilinde. Uygulanması basit ve pratik yöntemlerin başında ise tavanları tekdüze renklerden kurtarmak gelir.   

Beyazın Tekdüzeliğine İnat Tavanları Renklendirin

Duvarlar için zengin bir renk çeşitliliği söz konusu olurken tavanlarda çoğunlukla beyaz ve tonları kullanılır. Oysaki renk çeşitliliğini tavanlara taşımak da mümkün. Siyah, mavi, kırmızı, sarı ve mor aklınıza gelebilecek her rengi tavan dekorasyonuna dâhil edebilirsiniz. Bilindik tavan renklerinin dışına çıkarak ortama canlı ve dinamik bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Ancak tavanları renklendirirken unutulmaması gereken önemli noktalar da bulunur. Özellikle duvarlar ve tavanda kullanılan renkleri kombine ederken göz yorucu bir etki yaratmamak adına dikkatli olmakta fayda var.

Örneğin duvarlarda ve tavanda aynı rengi kullanmaktan mekânın boğucu bir görünüme bürünmesine neden olabilir. Bunun yerine duvar renginden birkaç ton açık ya da koyu bir rengi tavanda kullanmak tercih edilebilir. Böylelikle rahatsız edici bir görünüm oluşturmadan renkler arasında uyum yakalanabilir.

Duvarların değil tavanın öne çıkmasını sağlayacak bir renk kombinasyonu gerçekleştirmek istiyorsanız tavan için daha koyu renkleri tercih edebilirsiniz. Tavanın ben kendini sergilemesini istiyorsanız mekânın tüm duvarlarını beyaza boyayıp sadece tavanı renklendirebilirsiniz.

Dekorasyonda uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri de duvar kâğıdı ve renkli tavanı bir araya getirmek. Duvar kağıdının geneline hâkim rengin bir veya birkaç ton açığını tavanda kullanarak duvarlar ve tavan arasında kusursuz bir bütünlük oluşturabilir.

DYO Hobi Boyası ile Tavanlarda Yaratıcılığınızı Konuşturun

Tavan dekorasyonu için renklerin yanı sıra desenlerden de yardım alınabilir. Tavana desen uygulaması yapmak için normal bir duvar ya da tavan boyası kullanabileceğiniz gibi hobi boyası çeşitlerinden de faydalanabilirsiniz. Tavanda oluşturulan desenlerin yeniden üzerinden geçmek yorucu ve zaman alıcı olacağından kapatıcılığı yüksek bir hobi boyası tercih ederek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Hobilux DYO hobi boyası yüksek kapatıcılık ve kolay yayılma gibi desen uygulaması yaparken ihtiyaç duyacağınız tüm özellikleri size sunar.

Hobilux ile tavana desen uygulaması yapmak için desenli efekt rulolarını ya da baskı aparatlarını kullanabilirsiniz. Çiçek, kelebek, kalp, dama, deri, hasır ya da çim dilediğiniz deseni bu rulolar ile kolaylıkla tavana aktarabilirsiniz.  Farklı ve eğlenceli desenler özellikle çocuk odalarının tavanlarında eşsiz bir görünüm oluşturur. Ay, yıldız, bulut gibi şekillerden oluşan baskı aparatlarıyla gökyüzünün büyüleyici manzarasını çocuğunuzun odasına yansıtabilirsiniz.

Efekt rulosu ve baskı aparatları dışında basit bir sünger yardımıyla da tavan dekorasyonunu gerçekleştirmek mümkün. Duvarlar için sıklıkla kullanılan sünger yöntemi, tavana dokulu ve katmanlı bir görünüm kazandırır. Bunun için süngeri tavana ulaşmanızı sağlayacak bir aparata takmanız ve Hobilux boyaya hafifçe değdirdikten sonra tavana bastırmanız yeterli. İşlemi dilerseniz tüm tavanı kaplayıncaya kadar tekrarlayabilirsiniz. Farklı renklerde boyalar kullanarak da çok katmanlı bir görünüm yaratabilirsiniz.   

Kartonpiyerler Renklere Kucak Açsın  

Neredeyse her evde bulunan kartonpiyerler en eski tavan dekorasyon modelleri arasında yer alır. Ancak kartonpiyerler, her yerde görmeye alışık olduğumuz bir detay olarak, bir süre sonra dekorasyona zenginlik katan bir unsur olmaktan çıkıp sıkıcı bir görünüm oluşturabilir. Kartonpiyerleri bu sıkıcı görünümlerinden kurtarmanın yolu ise boyamaktan geçer.

Zaman içinde renk değiştiren kartonpiyerleri boyamayı düşünüyorsanız beyaz dışında farklı renkleri de seçenekler arasına ekleyebilirsiniz. Böylelikle kartonpiyerleri dikkat çekici bir dekorasyon ögesi haline dönüştürebilirsiniz.

Kartonpiyer boyası seçerken ton sür ton oluşturmaya yönelik bir tercih gerçekleştirebilirsiniz. Duvarların rengi mavi ise tavanın yanı sıra kartonpiyer boyası olarak da mavinin farklı tonlarını kullanabilirsiniz. Böylelikle aynı rengin farklı tonlarıyla kusursuz bir uyum yakalayabilirsiniz.     

Kartonpiyerler renkler arası kontrast yaratmak için de mükemmel bir zemindir. Tavanda kullanılan renge kontrast bir rengi kartonpiyer için tercih ederek mekâna hareket kazandırabilirsiniz.

Kartonpiyer boyama işlemi için su bazlı plastik bir boya kullanmak gerekir. Bunun için örtücülüğü yüksek, hataları göstermeyen ve her türlü yüzeye kolaylıkla yapışan Dyoplast plastik tavan boyasını tercih edebilirsiniz. DYO Renk Pınarı sistemi sayesinde de gökkuşağının tüm renklerini kartonpiyerlere taşıyabilirsiniz.