Tik Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?

 

Mobilya, oyuncak, parke gibi birçok farklı ürünün imalatında kullanılan ahşap, sağlıklı yapısından dolayı sıkça tercih edilir. Özellikle bahçe mobilyaları alınırken ahşaptan üretilen modeller dayanıklılığı, şıklığı ve doğallığı ile tercih sebebi olur. Mobilyaların ilk günkü göz alıcı görünümünü korumak için ise düzenli olarak bakım yapmak gerekir. Eğer bahçenizde ya da balkonunuzda ahşap mobilyalar kullanıyorsanız tik yağı ile bakım yapabilirsiniz.

 

Bahçe mobilyaları dış mekanlarda kullanıldığından dolayı genellikle bambu, tik ya da okaliptüs gibi sert ağaçlardan imal edilir. Sert yapılı bu ağaçların daha uzun ömürlü olabilmesi için alternatif ürünler bulunsa da tik yağı sert ahşaplarda daha kolay emilim sağladığından dolayı daha çok tercih edilir. Tik yağı ayrıca meşe, gül ve maun gibi ağaçlarda kullanıma da uygundur. Geniş bir kullanım alanı olan tik yağını ahşap bahçe mobilyalarını veya iç mekan mobilyalarını korumak için siz de tercih edebilirsiniz.

Hem koruyucu hem de besleyici bir yağ çeşidi olan tik yağı sayesinde ahşap ve ahşaptan imal edilmiş mobilyalarınızın deforme olmasının önüne geçmek mümkündür. Doğal yapısı ve kolay uygulanma özelliği ile ahşap mobilyalarınızı korumak için pratik ve zahmetsiz bir çözümdür. Tik yağı sayesinde mobilyalarınızın kullanım sürelerini uzatıp keyifle kullanmaya devam edebilirsiniz.


 

Tik Yağı Nedir?

Tik yağı, doğal yağlar ve özel koruyucu katkı maddelerinin birleşiminden oluşan ahşap ürünlerin beslenmesini korunmasını sağlayan bir yağdır. Tik yağı aynı zamanda ahşap bakım ürünü olarak bilinir. Ahşap ya da ahşaptan üretilen mobilyaların dış etkenlere karşı dayanımını sağlamak ve bu sayede kullanım ömrünü uzatmak için geliştirilen bu ürün iç ve dış mekanlardaki tüm ahşap eşyalara uygulanabilir.

 

DYO Massiveline Tik Yağı, kullanıma hazır olmasıyla avantajlıdır. Bir fırça yardımıyla kolayca uygulayabileceğiniz ürün, tüm dış etkenlere karşı ahşap ürünlerin eşsiz bir dayanıklılık kazanmasına yardımcı olur. Severek kullandığınız bahçe mobilyalarınıza, diğer ahşap eşyalarınıza Massiveline Tik Yağı ile bakım yapabilir, uzun süre koruyabilirsiniz.

 

 

Tik Yağı Ahşaba Nasıl Uygulanır?

Massiveline tik yağını ahşaba uygulamadan önce uygulama yapacağınız tüm yüzeyleri temizlemelisiniz. Yağ, toz, kir ve reçineden arındırmalı ve aynı zamanda yüzeyde eski boya ve vernik kalıntıları varsa bunları da silmelisiniz. Bünyesinde reçine ve doğal yağlar ihtiva eden sert ahşap yüzeylere uygulayacaksanız bu yüzeyleri DYO Selülozik Tiner ile silebilirsiniz.

Kullanıma hazır olan Massiveline tik yağını sürmek için temiz ve kuru bir bez ile bir fırça yeterli olur. Uygulamaya başlamadan önce kutu içindeki yağı güzelce karıştırmalısınız. Daha sonra sürmeye başlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta görüntünün temiz olması için ahşabın damarlarına paralel şekilde ve her yerine eşit miktarda sürmektir. Böylece ahşap yağa doyar.

 

Uygulama sırasında yüzeyde fazla yağ kalabilir. Bunlar 15-20 dakika kadar sonra temiz ve toz bırakmayan bir bez ile silinmelidir. Tek kat uygulama genellikle yeterli olsa da bazı ahşap türlerinin emiciliği yüksek olabilir. Yüksek emiciliği olan ya da zorlu hava koşullarına maruz kalan ahşap eşyalara iki kat tik yağı sürülmelidir. 4 saatte kuruyan tik yağı için ikinci katı sürecekseniz 12 ila 24 saat arasında beklemeniz tavsiye edilir.

 

Konuyla ilgili uygulama videomuza aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Sert Ahşap Yüzeye Tik Yağı Nasıl Uygulanır?