Toprak Saksılarımızı Renklendiriyoruz! Saksı Boyama Nasıl Yapılır?

Baharın gelişiyle çiçeklenip renklenen kırlar gibi balkonlar, pencere önleri ve bahçeler de neden rengârenk görünmesin? Evinizin içini ve dışını taptaze bahar esintileriyle sarmak için elinizin altındaki tüm saksıları yenileyebilir ve her birine dilediğiniz bitkileri ekebilirsiniz. Saksılarınızı boyayıp yepyeni bir görünüme kavuşturmak, evde geçirdiğiniz vakitleri keyiflendirmek için harika bir yol. Saksı boyamaya dair merak ettiğiniz her şeyi bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Hangi Saksılar Boyanabilir?

Balkon duvarlarını ve pencere önlerini süsleyen saksı çeşitleri pek çok farklı malzemeden üretilebilir. Eğer saksılarınız eskisi kadar yeni görünmüyorsa ya da genel dekorasyona uygun değilse sadece boyayarak onlara yepyeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Saksı boyama, eğlenceli bir hobi olarak sizi en az sonuçları kadar mutlu edebilir. Ancak boya satın alırken elinizdeki saksıların hangi malzemeden üretildiğini göz ardı etmemelisiniz.

Plastik, toprak, seramik, alçı, mermer ya da beton saksıların her biri boyanmaya uygundur. Önemli olan hangi boyayı seçmeniz gerektiğidir. Hafif ve ekonomik olduğu için evlerde daha çok plastik saksılar tercih edilir. Mermer, beton gibi ağır malzemeli saksılar daha az hareket ettirileceği için bahçelerde kullanılabilir. Evinizdeki saksıların dekorasyona uygun olmadığı fikrindeyseniz ya da yaşam alanlarınıza biraz renk katmak istiyorsanız işe koyulmadan önce “Saksı hangi boya ile boyanır?” sorusuna odaklanmalısınız.

 

Plastik saksılarınız için yüzeye iyi tutunan, astar gerektirmeyen, mükemmel örtücülüğü ve kolay kullanımı ile hobilerinizi çok daha keyifli hâle getirecek bir boya arıyorsanız DYO Hobilux Boya’yı tercih edebilirsiniz.

 

Hobilux seramik, metal, ahşap, plastik, mermer, cam ve taş gibi pek çok yüzeyde rahatlıkla kullanılabilir. Toprak ya da alçıdan üretilen saksılarınızı da Hobilux hobi boyası ile yenileyebilirsiniz...

Saksı Nasıl Boyanır? Saksı Boyamak için Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Yıllardır bir köşede duran saksılarınızı boyamaya başlamadan önce iyice yıkayıp yüzeylerini tozdan, çamurdan arındırmalı ve kurumalarını beklemelisiniz. Elinizde bulunandan daha fazla saksıya ihtiyacınız varsa boyama aşamasında gerekecek diğer malzemelerle birlikte birkaç saksı daha satın alabilirsiniz. Peki, saksı boyamak için neler gerekli?

 • 16 farklı renk seçeneğinin yanı sıra dilerseniz DYO Renk Pınarı ile istediğiniz rengi yaptırabileceğiniz su bazlı, kokusuz, kullanıma hazır akrilik hobi boyası olan Hobilux ürünümüz.
 • Boyama sırasında elbette bir de fırçaya ihtiyacınız olacak. Büyük bir saksı kullanacaksanız pratik olması açısından minik bir rulo da edinebilirsiniz.
 • Saksılarınıza sevimli çiçek desenleri ya da figürler eklemek istiyorsanız birkaç boyama şablonu ve şablon yapıştırıcısı da satın alabilirsiniz.
 • Pürüzlü yüzeyleri kusursuzlaştırmak için zımpara kâğıdı, boyayı daha kalıcı ve korunaklı hâle getirmek için Hobilux Su Bazlı vernik almayı da unutmayın.

Saksı boyama için gerekli malzemeleri edindikten ve saksılarınızı temizleyip boyamaya hazırladıktan sonra balkona ya da bahçeye çıkıp işe koyulabilirsiniz.

 • Yere koruyucu bir örtü serdikten sonra temiz ve kuru saksınızı ters çevirerek yüzeye oturtun.
 • Toprak, ahşap ya da beton saksıların yüzeyini hafifçe zımparalayarak tozlarını nemli bir bez ile yüzeyden temizleyin.
 • Saksınızı boyamak için bir şablon kullanacaksanız şablonun arka yüzüne yapıştırıcı uyguladıktan sonra saksıya yapıştırın ve 10 dakika kadar kurumasını bekleyin. Şablonun hareket etmeyeceğinden emin olduktan sonra boyamaya geçin. İlk kat kuruduktan sonra ikinci katı uygulayın, ikinci kat uygulamasından hemen sonra şablonu saksıdan dikkatlice ayırın.
 • Şablon kullanmayı düşünmüyorsanız saksınızı tek renkle boyayabilir ya da birkaç renkle çeşitli şeritler, geometrik şekiller, sevimli figürler oluşturabilirsiniz. Yine ilk katı sürdükten sonra 2-4 saat kadar boyanın kurumasını bekleyip ikinci katı uygulamalısınız.
 • Akrilik boyalar suya, darbelere, sararmaya gayet dayanıklıdır ancak daha dayanıklı ve kalıcı bir işlem için dilerseniz boya tamamen kuruduktan sonra üzerine Hobilux Su bazlı vernik de uygulamanız önerilmektedir.

Birçok Farklı Yüzeyde Kullanılabilen Hobi Boyası Hobilux

Evde ailenizle, sevdiklerinizle ya da yalnızken geçirdiğiniz anlara keyif katmak için eğlenceli bir hobi arıyorsanız etrafınızdaki çeşitli mobilyaları, aksesuarları, çeşitli pek çok eşyayı boyayarak yeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Evinizin havasını değiştirecek bu eğlenceli aktivite için ahşap, mermer, plastik, metal, alçı gibi tüm yüzeylerde kusursuz bir performans gösteren Hobilux Boya ve Hobilux Vernik ürünlerini güvenle kullanabilirsiniz.

 

Saf akrilik emülsiyon esaslı, su bazlı Hobilux Hobi Boyası’nın üstün kapatıcılık ve mükemmel yayılma özellikleri sayesinde tüm yüzeyleri kolayca boyayıp yaşam alanlarınıza taptaze bir atmosfer kazandırabilirsiniz. Üstelik Hobilux Boya’nın 16 farklı renk seçeneğinin yanı sıra dilerseniz DYO Renk Pınarı avantajıyla hayalinizdeki dekorasyona en uygun tonlara zahmetsizce ulaşabilirsiniz. Evinizdeki saksıları, masa ve sandalyeleri, aksesuarları, mobilyaları istediğiniz gibi renklendirdikten sonra ise parlak, ipek mat ya da mat görünüm seçenekleriyle sunulan Hobilux Su Bazlı Vernik ile çok daha dayanıklı hâle getirebilirsiniz.

Toprak Saksı Boyarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Topraktan yapılan saksı, çömlek ya da aksesuarlar doğal görüntüleri ve kullanışlılıklarıyla her evin olmazsa olmazları arasında. Ancak zamanla daha solgun görünebildikleri için toprak saksıları arada bir yenilemek gerekebilir. Toprak saksıları boyamak da diğer tüm saksı çeşitleri kadar kolay ve eğlenceli, ama birkaç noktada dikkatli olmakta fayda var.

 • Toprak saksılar nemi emmeye oldukça uygundur ve kolay kurumayabilir. Boyama işlemi öncesi saksınızı temizlemeniz gerekiyorsa yıkamak yerine kuru ve yumuşak bir fırçayla üzerindeki tozlardan kurtulabilir, ardından yüzeyini nemli bir bezle silebilirsiniz.
 • Toprak saksılar yapılarından dolayı boyayı da emebilir ve kuruması diğer saksı çeşitlerine göre daha uzun sürebilir. Mutlaka en az iki kat boya uygulamalı ve katlar arasında 2-4 saat beklemelisiniz.
 • Toprak saksılarda boyanın kalıcılığı ve dayanıklılığı artırmak için vernik uygulaması yapmak avantaj sağlayacaktır.