Tüm Zamanlarda Geçerli 20 Dekorasyon İpucu!

Hayatta bazı şeyler hiç değişmez. Dekorasyon dünyası için de bu kural geçerli diyebiliriz. Tarzınız ne olursa olsun dekorasyonda zamansız ipuçlarının 20 tanesini sizin için derledik ve örneklerle listeledik. 

1.Perdeleri pencerelerinizin yukarısına monte edin

Perdeleriniz tavana ne kadar yakın olursa, oda o kadar büyük hissedilir. Siz de bu uygulama ile mekanı geniş gösterebilirsiniz. 


2.Dekoratif objeleri tek sayılar halinde gruplandırın

Bu kural oldukça göz ardı edilen bir kural olsa da, her zaman iyi sonuçlar veren bir uygulamadır. Objelerinizi üç, beş veya 7 gibi tek sayılar halinde stilize edin. Daha etkileyici olduğunu fark edeceksiniz.  


3.Bölgeleri ayırmak için kilim veya halı kullanın

Açık plan tasarımlarda belli bir alanı ayırmak istiyorsanız, kilim veya halılar çok güzel iş görür. 


4.Pencerelerinizi düzenli olarak temizleyin

Temiz pencereler mekanın içine dünyaları doldurur, tüm farkı yaratan unsur olur. 

5.Asılı objeler, yüzeylerin yaklaşık 1 metre üzerinde olsun

Abajur gibi asılı objeleri masanın en az 1 metre üzerinde konumlandırmalısınız. En ideal yükseklik olarak bu ölçü kabul ediliyor. 


6.Çiçekleri her zaman taze kullanın

Hiçbir şey gerçekliğin yerini tutamaz. Eğer mümkünse, siz de çiçeklerinizin gerçekten etki bırakmasını istiyorsanız doğal çiçekleri ve bitkileri tercih edin. 


7.Galeri duvarında stilleri karıştırın

Çok uyumlu birbiri ile aynı çerçeve stilleri, galeri duvarının etkisini çok azaltacaktır. Farklı ve hatta bazen karşıt stilleri aynı duvarda uygulayın ve güzelliğini hissedin. 


8.Kitap raflarınızı renkli dekore edin

Zevkli kitap raflarınızın ön plana çıkmasını istiyorsanız, farklı renklerle dekore etmenizi öneririz. 


9.Zorlandığınızda dekore etmeyin

“Az daha fazladır” sözünden hareketle, bir alanı dekore etmek sizi çok zorluyorsa oraya çok fazla odaklanarak fazla dekore etmekten kaçının. Az obje ile minimal bir yaklaşım sorununuzu çözecektir.  


10.Issız köşeleri bitkilerle doldurun

Ne koyacağınızı bilemediğiniz köşelere yerleştirilen bitkiler hem dekorasyonu hem de Kelimenin tam anlamıyla ruh halinizi iyileştirebilirler.

11.Mobilyalara birden fazla görev verin

Sehpa olarak ikiye katlanan bahçe tabureleri, sehpa görevi gören orta masalar ve niceleri. İki görevi yapan mobilyaları kim sevmez ki? 


12.Sehpanın altını değerlendirin

Bu örnekte olduğu gibi hem güzel görünen hem de fonksiyonel olan bir tasarım yaratabilirsiniz. 


13.Pencerelerin karşısına ayna asın

Pencerelerin karşısına asılan aynalar ışığı etrafa daha fazla yayarak, odaların çok daha parlak görünmesini sağlıyorlar. Ayrıca alan derinliğini de çok fazla artırarak ortamı ferahlatıyorlar. 


14.Bir veya birkaç öğeyi yarım bırakın

Bir alanın sıcak ve yaşanmış görünmesi için her zaman dağınık bir şeyler bırakın. (Ama çok fazla değil.

15.Bir odayı aydınlatmak için açık renkler kullanın

Aydınlık ve ferah odalar için beyaz veya açık tonları tercih edin. 


16.Resimleri göz hizasına asın

Resimleri ortalama bir insan boyu olan 1.50 ile 1.60 metre aralığında asarsanız  mekan ile en uyumlu biçimde yerleştirilmiş kabul ediliyor. 


17.Mutfağınızı her zaman düzenli tutun

Mutfak ve dolapların düzenli olmasının eve kattığı ayrı bir güzellik olduğunu hepimiz kabul ediyoruz değil mi? 


18.Dağınıklığı saklayın

Eviniz dağınık olduğunda sizi de yormuyor mu? Bu sadece size özel değil bilim de böyle söylüyor. Dağınık ortamların kortizol (stres hormonu) düzeylerini artırdığı ve hatta sizi daha az üretken hale getirebildiği kanıtlanmış bir gerçek. Çözüm? Şık depolama çözümlerine yönelmek. 


19.Yatak odanızı sade tutun

Kadim Feng-shui öğretilerinin de söylediği gibi, kişisel enerjinizi yüksek seviyelerde tutmak için yatak odasını fazla dekore etmekten kaçınmalısınız. Ayrıca uygun bir yatak başlığı kullanmalı ve yatağınızı kapı yolundan uzak şekilde konumlandırmalısınız. 


20.Konfor için yumuşak tekstilleri üst üste kullanın

İnsanlar endişe duyduğunda, yumuşak dokulara karşı artan bir hassasiyete sahip olurlar. Konfor arıyorsanız ne kadar yumuşak, yastık ve battaniye kullanırsanız o kadar iyi...